Siły zbrojne

Słowacja kupi koreańskie myśliwce?

Fot. Republic of Korea Air Force/Korea Aerospace Industries
Fot. Republic of Korea Air Force/Korea Aerospace Industries

Jak donoszą południowokoreańskie media, Słowackie Siły Powietrzne planują zakupić partię lekkich samolotów bojowych. Jednym z typów oferowanych maszyn jest FA-50 od koncernu Korea Aerospace Industries (KAI). Jak dotąd na zakup tego lekkiego myśliwca zdecydowały się jedynie Filipiny i Korea Południowa.

Informacje tą miała przekazać koreańska agencja zakupów uzbrojenia Defence Acquisition Programme Administration (DAPA). Mowa konkretnie o propozycji sprzedaży 10 egzemplarzy FA-50. W ostatnim czasie koncern KAI podpisał porozumienie o współpracy przemysłowej z państwową słowacką spółką Letecke opravovne Trencin (LOTN) w zakresie eksportu wspomnianych wyżej maszyn FA-50. Działanie to jest elementem przygotowania oferty przez południowokoreańskiego oferenta w słowackim postępowaniu na pozyskanie nowych samolotów szkolno-bojowych.

Nowe samoloty w założeniu mają umożliwić zastąpienie obecnie używanych ale już przestarzałych i wyeksploatowanych L-39 w lokalnych wersjach CM i ZAM. Rozpoczęcie samego przetargu przewidywane jest na pierwszą połowę przyszłego roku, kiedy to ogłoszone ma zostać zaproszenie do składania wniosków od producentów tego typu maszyn. Przewidywana wartość tego programu to ok. 500 mln USD. Ich zakup pozwoli na skokowe podniesienie w zakresie szkolenia pilotów, a także uzupełnienia potencjału lotnictwa taktycznego.

image
Reklama

FA-50 to południowokoreański lekki naddźwiękowy samolot bojowy opracowany przez koncern Korea Aerospace Industries (KAI). Stanowi daleko najbardziej zaawansowaną wersję szkolno-bojowego T-50 Golden Eagle, który został opracowany we współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Konstrukcja ta została wyposażona w takie rozwiązania jak Date Link 16, nowoczesną awionikę, „szklany kokpit” i radar dopplerowski. Jego uzbrojenie z kolei składa się z działka kal. 20 mm oraz podwieszanego uzbrojenia o masie do 4,5 tony. Wśród tego ostatniego wymienić można m.in. pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, bomby i rakiety niekierowane, jak również nowoczesne systemy precyzyjnej broni, takie jak JDAM (Joint Direct Attack Munition) czy też CBU-97 Sensor Fused Weapon.

Obecnie słowackie siły powietrzne wykorzystują 10 myśliwców MiG-29 (w lokalnych wersjach AS/UBS), które stanowią uzbrojenie jednej, 1., eskadry taktycznej. W skład drugiej (2.) eskadry taktycznej wchodzą wspomniane maszyny L-39. Obie te eskadry wchodzą w skład Skrzydła Taktycznego, która stacjonuje w bazie lotniczej Sliac i stanowi główną siłę uderzeniową słowackiego lotnictwa.  W 2018 roku słowacki resort obrony zawarł umowę FMS na dostawy 14 myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70 wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i uzbrojeniem o łącznej wartości ok. 1,8 mld USD, z terminem realizacji w latach 2022-2024. Kontrakt na produkcję samych samolotów, za kwotę około 800 mln USD, zlecił Lockheedowi Martinowi w sierpniu 2019 roku Pentagon. Maszyny te zastąpią obecnie używane MiGi-29.

Komentarze