Reklama

Siły zbrojne

Ruszyły testy rosyjskich wozów desantowych BMD-4M

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Do testów w rosyjskich wojskach powietrznodesantowych trafiło osiem bojowych wozów piechoty BMD-4M. Pojazdy będą eksploatowane przez spadochroniarzy pod kontrolą producenta. Wskazuje to na powrót BMD-4M do łask, pomimo wątpliwości co do jego możliwości bojowych. 

Jak poinformowało ministerstwo obrony Rosji, osiem przedseryjnych wozów BMD-4M będzie testowanych przez jednostkę wojsk desantowych z Tuły. Prawdopodobnie chodzi o 106. Dywizję Powietrznodesantową. Prowadzenie badań w warunkach eksploatacyjnych ma służyć wprowadzeniu poprawek i zmian przed uruchomieniem produkcji seryjnej.

BMD-4M to znacznie zmodernizowany wariant pojazdu BMD-4, który powstał w 2008 roku i miał zastąpić w jednostkach powietrznodesantowych przestarzałe wozy BMD-1 i BMD-2. Stanowią one większość z około tysiąca pojazdów bojowych w tych elitarnych formacjach. Ich potencjalni następcy, maszyny BMD-3 i BMD-4 powstały w krótkich seriach gdyż nie zapewniały znacząco wyższych możliwości od starszych, modernizowanych modeli.

Dotyczyło to szczególnie BMD-4, których zamówiono zaledwie 60 sztuk. BMD-4M różni się od niego nowym kadłubem, układem napędowym z silnikiem o mocy 500 KM z wozu BMP-3 i regulowanym, hydraulicznym zawieszeniem. Utrzymano natomiast uzbrojenie, na które składa się armata 2A70 kalibru 100 mm sprzężona z działkiem 2A72 kalibru 30 mm i karabinem maszynowym PKT. Przy masie  13,5 tony BMD-4M przewozi sześciu żołnierzy desantu i trzyosobową załogę. Pojazd jest niemal w 80% zunifikowany z wykorzystywanym przez armię bojowym wozem piechoty BMP-3, co pozytywnie wpływa na koszty eksploatacji BMD-4M.

Początkowo planowano wprowadzić do 2020 roku około tysiąca wozów tego typu, jednak w 2012 roku zastępca ministra obrony FR Aleksandr Suchorukow poinformował, że BMD-4M nie zostanie przyjęty na uzbrojenie Wojsk Powietrznodesantowych. Powodem miał być fakt niespełnienia przez niego wszystkich wymagań, zwłaszcza w obszarze ochrony załogi przed wybuchami min. Jednak ze względu na naciski ze strony wojsk powietrznodesantowych, zwłaszcza ich dowódcy, generała-pułkownika Władimira Szamanowa w 2013 roku zamówiono 10 pojazdów serii próbnej. Testy eksploatacyjne wskazują na to, że BMD-4M wrócił do łask i niebawem może trafić do masowej produkcji. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. sorbi

  PIękne ruchome tarcze dla broni małokalibrowej - a w przypadku min - wystarczy przeciwpiechotna -a myśmy się z ich użytkowania wycofali.

  1. as

   Myśmy się ze wszystkiego wycofali. Oby Ruskie czy Niemcy nie wycofały nas z życia, co wielkrotnie robili z duzymi sukcesami.

 2. Ilicz Wołodja

  Rosja z tym małym budżetem niech lepiej skupi sie na niektórych rodzajach broni a nie łapie 8 srok za ogon bo później wychodzą takie kwiatki że głowa boli.

  1. Jacek

   Dobrze jest niech wydają kasę

  2. czarnomorskie samotopy

   na szczeście to nie nasza glowa ; niech boli...

  3. pinokio

   a czy znasz inny woz desantu o takich parametrach i uzbrojeniu?

 3. Marcin

  Na to coś szkoda nawet spkie, trzeba na takie g... coś tańszego opracować. Ps. Czy Wy też macie problem z kodami??? Masakra. Taki poważny portal, a takie niepoważne podejście do komentujących. Ile można wbijać "błędny" kod???

  1. cerg

   Może wznówmy produkcję naszego przedwojennego karabinu ppanc UR. Faktycznie szkoda na to noweoczesnej amunicji. PS. Mam tak samo, nigdy za pierwszym razem nie wchodzi

  2. Marcin (inny)

   WKM załadowany przeciwpancerną powinien sobie poradzić.

 4. Belfer

  Myślę, że karabin THOR sobie poradzi.

 5. skiud

  To jest kacapskie myślenie, oni ciągle liczą na podbój świata, z wykorzystaniem licznych desantów...

 6. rabarbarus

  Hmmm... Efekty wykorzystania BMD na Ukrainie są co najmniej problematyczne. Nie wiem jaką realną wartość stanowią takie lekkie pojazdy. Czyżby wizja masowych desantów spadochronowych w Rosji ciagle była żywa?

  1. czarnomorskie samotopy

   jest źywa niczym Wlodzimierz Illicz ; wiecznie...

  2. hehehe

   Wolisz dymać na piechotę, lub co gorsza w pław i z kałaszem na plecach czy mieć wsparcie czegoś ze 100mm działem, 30mm działkiem, rkm i nowoczesnym SKO? Szczególnie gdy miałbyś dymać lub płynąć przez teren skażony... Wolę BMD-4 niż Humvee! :-)

 7. Skoczek

  Mały, szybki i bardzo dobrze uzbrojony (plus optyka!) byłby ładnym dodatkiem do Zielonych Ludzików

 8. tomicki1914

  Akurat fotka na zajawce nie przedstawia tego o czym jest artykuł. Ta nowa M-ka całkiem nieźle obłożona jest dodatkowym pancerzem, kadłub z przodu inaczej jest profilowany a przede wszystkim układ jezdny osłonięty jest fartuchami.

 9. Podbipięta

  Moskale modernizuja ostatnio 2oo BMD 2,Ale szczury wciąż puszczaja w eter .Z Bachczy zrezygnowali choć Arabom sprzedali

 10. zmechol

  Karabin wyborowy Wilk dziurawi to cacko jak sito.nie mówię o jakiejkolwiek broni ppanc . Rosjanie mają problemy z nowoczesnymi pancerzami,....no i dobrze.

Reklama