Reklama

Siły zbrojne

Rumunia wybrała koreańską artylerię?

Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Autor. Estońskie Ministerstwo Obrony

Jak informuje DefenseRomania, w rumuńskim przetargu na nowy system artyleryjski kalibru 155 mm wygrała armatohaubica K9 Thunder z Republiki Korei.

Reklama

W rumuńskim postępowaniu przetargowym na nowy system artyleryjski o trakcji gąsienicowej do ostatniego etapu przeszły trzy konstrukcje: turecka T-155 Fırtına II, niemiecka PzH 2000 oraz południowokoreańska K9 Thunder. Kompleksowa oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której dołączono wniosek do strony rumuńskiej o wydłużenie terminu składania ofert, została wtedy odrzucona.

Reklama

Informacja podana przez DefenseRomania wskazuje, że zwycięzcą postępowania jest południowokoreańska Hanwha Aerospace z „najnowszą wersją K9”. Nie wiadomo, co kryje się za tą informacją. Może chodzić zarówno o wariant produkowanej obecnie K9A1, jak i o rozwijaną K9A2. Potwierdzenie tego doniesienia przez rumuńskie organy wykonawcze oznaczałoby kolejny sukces tej konstrukcji w Europie. Koreańska armatohaubica została zamówiona w Polsce, Estonii, Finlandii oraz Norwegii w liczbie ponad 500 egzemplarzy. Zakup ma być powiązany z transferem technologii do lokalnego przemysłu, jednak skala tej współpracy pozostaje nieznana.

Rumunia zamierza pozyskać łącznie trzy dywizjony (54 działa), ponad 18 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej (w tym klasyczne pociski odłamkowo-burzące, dymne oraz szkolne) oraz 27 zapasowych luf. Całość ma zamknąć się w kwocie ok. 3,7 mld złotych (850 mln euro). Oprócz samych armatohaubic zakładany jest także zakup pojazdów specjalistycznych. Będą to wozy amunicyjne i rozpoznania artyleryjskiego. Ponadto, dywizjony otrzymają system rozpoznania meteorologicznego. Do każdego DMO mają też trafić po trzy wozy zabezpieczenia technicznego i tyleż systemów detekcji akustycznej.

Reklama

Termin dostaw ma wynosić 30-60 miesięcy od chwili podpisania umowy wykonawczej. Postępowanie jest konkurencyjne, oferty rozpatrywane będą z uwzględnieniem ceny (30%) i parametrów technicznych (70%). Rumunia najpewniej docelowo będzie chciała pozyskać więcej niż 54 armatohaubice (mówi się nawet o 90 działach).

Czytaj też

Norweska armatohaubica samobieżna K9 VIDAR strzela na poligonie.
Norweska armatohaubica samobieżna K9 VIDAR strzela na poligonie.
Autor. Forsvaret

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km . Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Czytaj też

Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (21)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Chcemy, aby wersja K9PL, wyprodukowana w najlepszej warszawskiej technologii przy wsparciu środków z Seulu, trafiła na eksport do Rumunii, Bułgarii i Egiptu, a także do krajów bałtyckich, Norwegii, Finlandii i Wielkiej Brytanii.

  2. Vixa

    Rumunia była chyba już ostatnim krajem, który mógłby kupić nasze Kraby, także lampka z napisem eksport właśnie zgasła. Teraz mogą się skupić w HSW na "modernizacji", automacie i na czym tylko chcą bo czasu jest sporo, i ciśnienie opadło, i w ogóle.... Szkoda. No, ale warto było rozwijać ten projekt przez tyle lat😂😂😂. LOL

    1. Ubudubu

      Szanse na eksport skończyły się w momencie zakupu K9. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi sprzętu tak “wspaniałego”, że jego macierzyste siły zbrojne wolą kupić gotowca z Korei. Tak, wiem, jest kontrakt z Ukrainą, ale oni akurat biorą wszystko co tylko strzela.

  3. KrzysiekS

    Brawo Rumuni dobry wybór i tyle w temacie.

  4. staryPolak

    podobno Krab jest o 1/3 droższy od K9. Chyba nawet na rtym portalu taka info była. Ale nie porównuj Reginy i samotnego k9. Regina to zespół, gdzie same Kraby stanowią ok połowe wozów. W Polsce zdecydowano że również K9 beda w zestawach Regina. Logiczne - wóz dowodzenia (z ptaszkami fly eye", a co?), amunicyjny, techniczny i ewakuacyjny. Ale cieszy że Rumuni dołączają. Jeszcze żeby tak K2.

    1. Davien3

      staryPolak raczej odwrotnie to Krab jest tańszy od K9 A Rumuni tak dfołaczaja ze beda te K9 produkować zapewne u siebie na licencji a nie jak Polska kupowac z półki w Korei. A o K2 zapomnij, biora Abramsy

  5. Thorgal

    Czy Rumunia już uporała się z Rosyjską agenturą?

    1. Vixa

      Tak, zaraz po świętach, w 1989 roku.

  6. Ktoś tam

    Może mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z tym leżakowaniem odkuwek/luf do Krabów? Kiedyś, w czasach pokoju widziałem jakiś filmik, gdzie pracownik wytwórcy tłumaczył, że na wczesnym etapie produkcji taki półprodukt lufy musi sobie tak około roku poleżeć, żeby zaszły jakieś procesy w strukturze materiału, co znacznie zwiększa żywotność lufy. (To by tłumaczyło znaczne przekraczanie dopuszczalnego limitu strzałów na lufę w egzemplarzach otrzymanych przez UKR, a produkowanych na spokojnie w warunkach „manufaktury”). I teraz pytanie: Jak to się ma do teraźniejszej produkcji, tzn. szybko i dużo. Nie chcę mi się wierzyć, że teraz też te odkuwki/lufy są sezonowane przez rok. A jeżeli nie są, to jak to się ma do ich wytrzymałości? Czy wytwórca poszedł na kompromis ze względu na stan wyższej konieczności? Pamiętajmy, że lufownia musi robić lufy nie tylko do nowych egzemplarzy Raków, ale też na wymianę do już zużytych. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    1. Ktoś tam

      Oczywiście chodziło mi o lufy do Krabów, a nie Raków.

    2. Davien3

      Polacy niestety nie maja technologii wytwarzania odkuwek luf do Krabów, kupujemy gotowy wyrób z Niemiec od Rheinmetalla i w Polsce jedynie produkujemy gotowe lufy

    3. KrzysiekS

      Ktoś tam W procesie produkcyjnym nic się nie zmieniło co najwyżej możesz szukać u producentów odkuwek/luf które pewnie z jakimś zapasem są robione. Na 100% też i cena ich poszła mocno do góry z uwagi na sytuację.

  7. Future

    Panowie, jak widzicie polska zamówiła bardzo dużą ilość K9. Zaskakujące jest to że nie idą za tym żadne licencje, współpraca czy korzyści gospodarcze. Oczywiście centrum serwisowe do obsługi będzie. Ale pytam się gdzie są korzyści z tak dużej ilości zakupionego sprzętu. I proszę się dokładnie przyjrzeć zmianom do K9PL. To że dostanie Topaz, klimatyzację czy polski system łączności to niewiele. To jak mozna nazwać obecne już w Polsce K9 skoro włożono do nich Topaz i polską radiostację. Wyjdzie nato że włożenie klimatyzacji spowodowało różnicę z K9A1 na K9Pl..

    1. Anty 50 C-cali

      wychodzi na to, że kangury Australii to mięczaki wobec pradziadów z Tobruku. Bo tak się im podoba zmechanizowanie załadunku do Huntsmanów. Bo normalnie "kulkę" 155-tki to dźwiga Trzech chłopa. Wyższego trzeba popychacza do wyższych pułek

  8. Zenek2

    Nie po to Błaszczak uwalił Kraba, żeby teraz miał go ktoś kupić.

    1. Ubudubu

      Kto kupi sprzęt którego nawet własny kraj nie chce?

    2. Nie cenzor

      Opisz, jak go uwalił, tylko konkrety?!

    3. Anty 50 C-cali

      Znafco - za to Siemoniak bardzo rozbujał Kraba. Kupił całe 18 sztuk, bo przy wytrzeszczu oczu dojrzał dalekosiężnie problemy- z demografią. Armii. Tak górnolotnie, że nie dostrzegł takiego rodzimego Nitro - Chem, czy inne Pionki. Gdy zarekomendował Kopaczce kupno amunicji....z Słowacji. Której pierwsza dostawa była taka, że PROFIL POCISKÓW NIE ODPOWIADAŁ ZAMKOM. Rozlicz ostatnie 9 lat.

  9. Kong

    Jedyne, co mnie dziwi, to fakt, że Polska nie dopuszcza, lub bardzo rzadko, swojej cudownej broni do udziału w międzynarodowych przetargach. A może po prostu nie ma o tym żadnych informacji? Marketing polskiego przemysłu zbrojeniowego to po prostu porażka. Dopiero z powodu wojny na Ukrainie pisze się o broni i jej możliwościach. Zarówno polskie rządy, jak i branża nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Gdyby KRAB był izraelskim wynalazkiem, połowa Europy już by go posiadała.

    1. Anty 50 C-cali

      Jak to nie ma informacji?! Reuter i (Ja, Anty- nie chwaląc się) podawał, że POTRZEBA ZGODy KOREI, na dostawy Kraba takiej Ukrainie. Podwozie, bratku, potrafi być "własnością intelektualną" jurysdykcji innego rządu.

  10. Ktoś tam

    Dzięki za odpowiedź. Tak, wiem, że niestety Polska musi sprowadzać surowe odkuwki zza granicy. Wydawało mi się tylko, że to leżakowanie ma już miejsce w PL po wstępnej obróbce (walcowaniu? nawierceniu?). Jestem cywilem bez technicznego wykształcenia, więc nie podam Ci szczegółów. Chodziło mi oto, że do tej pory twierdzono, że aby wyprodukować pełnowartościową lufę należy przejść (umowne) kroki: A, B, C i D, gdzie B było rocznym leżakowaniem półproduktu. Moje pytanie dotyczyło tego, czy teraz, gdy produkują na szybko też przeprowadzają proces produkcji składający się z 4 (umownych) kroków A, B, C i D, czy też tylko z A, C i D. Jeżeli pomija się leżakowanie, to jak to się ma do wytrzymałości i innych parametrów gotowej lufy do Krabów? Właśnie to nieszczęsne leżakowanie (co brzmi dosyć śmiesznie) utkwiło mi w głowie i stąd moje pytania.

  11. Franek Dolas

    Rumunia to jeden z tych krajów z którymi powinniśmy jąk najściślej współpracować. Więc szkoda że nie złożyliśmy jakiejś oferty. Oni traktują zagrożenie ze wschodu poważnie o się zbroją na serio. Więc nie dziwi wybór oferty koreańczyków. Ale najciekawsze że taka Rumunia potrafiła przyjąć prawodawstwo uznające komuniz za system zbrodniczy a my nie. Stąd nie dziwią nasze trudności We wszystkich obszarach egzystencji gdzie komunistyczne pociotkowie dalej obsadzają gro decyzyjnych stanowisk.

  12. zdziCHÓJ

    Jakie to polskie PGZ nie zdążyła ! Przysnęli w zarządzie i związkach zawodowych czy co ?

  13. bc

    Kolejny sukces, ile to już bedzie armii? najładniejsza wersja Australijska AS9 Huntsman

  14. TarnowskiKarol

    Ten kto odpowiadał za zgłoszenie naszej firmy i nie dopilnował terminu jest do zwolnienia, w prywatnej firmie to by było niedopuszczalne.

  15. Weneda 1977

    Jeszcze nie jest za późno, zmodernizować Kraba zwiększyć moce produkcyjne najlepiej drugą linię produkcyjną.Jeszcze nie jeden kraj będzie zainteresowany zakupem haubic 155mm my ich też potrzebujemy bardzo wiele a w przyszłości przy odpowiedniej ilości Krabów i ich produkcji możemy odsprzedać stare K9 ewentualnie jeszcze zmodernizować pod klienta.

    1. kukurydza

      Jest za późno, bo zwiększenie produkcji kraba wymaga przełamania oligopolu - i rozbudowy jedynej w Polsce huty stali jakościowych, zdolnej robić odkuwki na lufy dział. Nie zastanawia ciebie, że nagle produkcję dział zwiększa USA, Korea, Niemcy i Francja, i nikt poza nimi? Tak się dzieje, ponieważ tymi krajami, poza Niemcami, nie rządzą idioci zamykający huty, tylko ludzie pilnujący by za ich przemysłem maszynowym stał własny potencjał hutniczy do wytwarzania suruwek dla tego przemysłu.

    2. Pucin:)

      @kukurydza - dodam więcej Niemcy rakiem wycofują się z elektromobilności bo jak widać będzie to domena Chin w Europie!!!! Ostatnie wystąpienia Prezesa koncernu VW wyraźnie wskazują, że tylko hybrydy mają rację bytu oraz małe silniki spalinowe!!! :) Nadto planują znaczny wzrost produkcji broni pancernej + bwp/KTO + opl!!! :0

    3. RGB

      Weneda 1977 zamówienie z poprzedniego roku na 152 K9 powinno w całości iść do Kosza, a te na 212 K9 z 2022 roku powinno być zmienione na dostarczenie 400 podwozi w standardzie Kraba. Poprzedni MON zamówił prawie 400 K9 bez cienia offsetu. Turcja zamówiła 300 K9, ale tylko kilka z nich zostało wyprodukowanych w Korei, reszta jest produkowana w Turcji (Firtina). Tu nawet nie chodzi o względy patriotyczne, ale o tą ogromną kasę 15 mld$ która ominie polską zbrojeniówkę szerokim łukiem. Nawet Arabia Saudyjska już tak nie robi, bo ich nie stać.

  16. RGB

    No i wyszło szydło z worka, teraz można porównać ile kosztuje pełne DMO K9, a ile pełne DMO Krabów. A miała być K9 w porównaniu do Kraba taka tania. Za 54 Kraby w pełnym DMO dla Ukrainy HSW dostała 3 mld złotych, za 54 K9 dla Rumunii Hanwha dostanie 3,7 mld złotych. Minus 18 tysięcy amunicji po 2tyś$ to daje w sumie niecałe 3,7 mld złotych. Swoja drogą ciekawe ile HSW dorzuciła zapasowych luf? Pewnie nie pół na AHSa, bo już dawno nie byłoby z czego strzelać. Jak to miło że ktoś usłużny w PGZecie zapomniał sobie wysłać maila z ofertą.

  17. Lajkonikwtemacie

    Można było powalczyć o ten kontrakt dla Kraba ale ktoś zaspał a właściwie nic nie zrobił przez kilka lat by być gotowym na taką ewentualność. Szkoda. Ale też widać, że jest sens by zwiększyć możliwości produkcyjne dla Kraba tylko co z licencjami? Dla naszej armii to przy obecnej produkcji 12 lat by dostarczyć te 600 Krabów. Pewnie drugie tyle można by było w tym samym czasie sprzedać chętnym. Zachód ze swoim sprzętem i produkcją jest w zastoju a tu potrzeba jak widać prostej i elastycznej w użyciu amunicji broni - przynajmniej przez jakiś czas bo nikt nie będzie w nieskończoność produkował amunicji wg radzieckich standardów...

    1. Odyseus

      @Lajkonik , no niby można by powalczyć ale nie z manufakturą robiąca 30 szt. rocznie ... fizycznie jest tak że gdyby HSW rządzili ogarnięci ludzie to byśmy żadnych K9 nie potrzebowali bo HSW od dawna by mogła produkować setkę szt. rocznie , zaspakajała potrzeby wojska i tak samo by mogła startować do przetargów a tak to nie ma z czym do czego

    2. kukurydza

      Panowie, zrozumcie wreszcie, sam prezes Zając wielokrotnie mówił że zwiększenie skali produkcji to nie problem. Problemem są potwierdzone zamówienia i finansowanie zakupów, bo kompontenty trzeba zakontraktować I OPŁACIĆ nawet 2 lata wcześniej nim gotowa haubica pojedzie do odbiorcy, a od 20 lat w rządach zasiadają matołki, przekonane że wszystko "da się" kupować jak dżem w markecie i "płacę przy kasie". Do tego są kluczowe elementy, jak odkuwki na lufy, których producent w Polsce jest JEDEN, i robi odkuwki tylko do 7m, podczas gdy 155L52 wymaga 8m... a hut robiących takie odkuwki są w EUROPIE razem DWIE, jedna francuska i jedna niemiecka, a ta niemiecka jest właśnie stawiana do likwidacji przez ekoterrorystyczne władze.

  18. ALBERTk

    Najlepsza haubica na świecie.

    1. Weneda 1977

      A Krab najlepszy w Galaktyce.

    2. OptySceptyk

      Daleko jej do najlepszej.

    3. kukurydza

      Nie, są lepsze, jak Krab. Ale jest to DOBRA haubica produkowana w kraju którego politycy rozumieją że obronność to kompleksowe zdolności przemysłu, a nie pojedyncze wyroby składane ze znaczącym udziałem importu. Korea zwyczajnie nie polega na nikim dostarczając K9, i dlatego wygrywa nawet z lepszymi produktami, których producenci nie potrafią pojąć podstaw obronności.

  19. QVX

    Naturalny wybór. Firtina odpadła, bo to jednak pochodna licencji koreańskiej, a niestabilność relacji Turcji z resztą NATO dołożyła swoje 3 grosze. Podejrzewam, że Krab padłby też, bo Koreańczycy przypomnieliby, że podwozie jest ich i trzeba dopłacić za licencję eksportową (co prawda w przypadku UA się nie rzucali, ale...). PzH2000 padła, bo UA pokazała, że to produkt niedopracowany (mści się obcięcie finansowania w pod koniec lat 1990 a potem olanie sprawy przez Niemców), a co gorsza producent skupił się na RCH-155 i ignoruje stwierdzone wady PzH2000 (jakoś nie słychać, żeby coś zrobił poza wymianą części hardware'u uszkodzonych komputerów i to tylko dlatego, że nie kupisz obecnie w potrzebnych ilościach oryginalnych kości sprzed 30 lat).

    1. R88

      Jakie dopłacić do licencji jak mamy pełną licencję łącznie z eksportową na podwozia?

    2. user_1049395

      Czemu naszych które są lepsze nie sprzedajemy

    3. QVX

      A potem znajdzie się kruczek w umowie, że jednak coś przeszkadza. :-)

  20. szczebelek

    Stało się to o czym mówiono od kilku miesięcy, że to K9 zostanie wybrana.

  21. Książę niosący na plecach białego konia

    Musimy zadbać o to, aby dotarła do nas wersja K9PL, wyprodukowana w najlepszej warszawskiej technologii ze środków Seulu. Jaki jest stopień zaawansowania planu produkcji broni, która ze środków Korei będzie sprzedawana NATO w Warszawie?

Reklama