Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Jaki-130 dostarczone do Iranu

Iran, Rosja, Jak-130, Samoloty szkolno-bojowe, Samolot dla Iranu, Irańskie samoloty, Rosyjskie samoloty szkolno-bojowe, Irańskie Siły Powietrzne, Drony irańskie, współpraca Iranu i Rosji
Jak-130
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Iran otrzymał od Rosji pierwsze maszyny szkolno-bojowe Jak-130, które mogą posłużyć do szkolenia pilotów na Su-35 – informuje IRNA News Agency.

Reklama

W Irańskich mediach pochwalono się nowymi nabytkami z Rosji, a mianowicie samolotami szkolno-bojowymi Jak-130. Wideo zrobione przez Agencję informacyjną Tasnim powiązaną z Irańskim Korpusem Strażników Rewolucji pokazuje, kołujący samolot Jak-130 w barwach irańskich sił powietrznych. Samoloty zostały do Iranu sprowadzone w częściach. Agencja opublikowała także zdjęcia tych maszyn. Jak pisze Forbes co najmniej dwa Jaki-130 znajdują się podobno w irańskiej prowincji Isfahan w bazie lotniczej Shahid Babaei i są obecnie w służbie si powietrznych Iranu (Islamic Republic of Iran Air Force IRIAF).

Reklama
Reklama

Samolot szkolno-bojowy Jak-130 może być wykorzystywany do szkolenia irańskich pilotów do lotów myśliwcami czwartej generacji. W marcu Iran zainaugurował linię produkcyjną rodzimych samolotów szkoleniowych HESA Yasin. Podobnie jak Jak-130, Yasin może szkolić pilotów w zakresie podstaw bardziej zaawansowanych myśliwców czwartej generacji i służyć jako lekki samolot bojowy. Jednak co by nie mówić, nowe rosyjskie samoloty wprowadzą pewną nowoczesność do Irańskich Sił Powietrznych. Iran może również dostrzec wartość Jak-130 w roli lekkiego samolotu szturmowego. Na przykład junta wojskowa w Mjanmie wykorzystywała Jaki-130 do nalotów.

Czytaj też

Na początku tego roku Iran ogłosił, że sfinalizował umowę na zakup myśliwców wielozadaniowych Su-35 z Rosji. Szczegółów kontraktu nie ujawniono. Nie ma też potwierdzenia jego zawarcia ze strony Rosji. Misja irańska przy ONZ przekazała, że Iran pytał również o zakup samolotów wojskowych w kilku innych, niewymienionych z nazwy krajach - poinformowała IRNA. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział dziennikarzom w lutym, że umowa miedzy krajami obejmowała również Jaki-130, śmigłowce szturmowe i radary. Według portalu The drive bazującego na analizie OSINTowej i doniesieniach wywiadowczych USA, irańscy piloci przechodzą szkolenie na rosyjskich samolotach Su-35. Zauważono nawet pełnowymiarową makietę Su-35 w nowej ufortyfikowanej irańskiej bazie lotniczej o kryptonimie "Eagle44", która obejmuje rozległe podziemne hangary dla samolotów.

Rosyjski sprzęt na celowniku Iranu

Ostatni raz Rosja przekazała Iranowi samoloty wojskowe w 2000 roku, w postaci trzech (lub sześciu - dane różnią się w zależności od źródeł) dwumiejscowych samolotów szturmowych Su-25UBK Frogfoot. Teheran i Moskwa podpisały w 2007 roku kontrakt na dostawę rosyjskiego systemu antyrakietowego S-300, ale w 2010 roku Moskwa wstrzymała sprzedaż w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu. W 2015 roku, na krótko przed zawarciem międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, Moskwa ponownie zezwoliła na dostawę S-300. Ministerstwo Obrony Iranu poinformowało w maju 2016 r., że jego kraj „jest teraz w posiadaniu strategicznego systemu S-300".

Czytaj też

W 2019 roku Agencja Wywiadu Obronnego Departamentu Obrony USA spekulowała, że po wygaśnięciu embarga ONZ na dostawy broni w październiku 2020 roku Iran będzie dążył do pozyskania od Rosji samolotów Jak-130, systemów obrony powietrznej S-400, systemów obrony wybrzeża Bastion, czołgów T-90 i samolotów Su-30. Od tego czasu Teheran wybrał bardziej zaawansowane Su-35 zamiast Su-30.

Nie podano oficjalnie, ile samolotów Su-35 nabył Iran. Prawdopodobna jest jednak to liczba 24 (o której od dawna się mówi) czyli byłyby to wszystkie maszyny Su-35S wyprodukowane wcześniej dla Egiptu jednak ostatecznie nieprzyjęte przez to państwo. Egipt zamówił Su-35 w 2019 roku, jednak ostatecznie wycofał się z umowy. Oficjalnie, z uwagi na wojnę w Ukrainie. Nieoficjalnie może chodzić o naciski USA, które skutecznie od 2017 roku blokują sprzedaż rosyjskiego uzbrojenia w różnych miejscach na świecie. Program eksportu Su-35 był jednym z tych, które ucierpiały najbardziej.

Czytaj też

Irańskie Siły Powietrzne mają już około 300 myśliwców: rosyjskich (MiG-29 i Su-25), chińskich (F-7), amerykańskich (F-4, F-5 i F-14), francuskich (Mirage F1) oraz własnej produkcji („Saeqeh", irańska wersja amerykańskiego F-5).

Współpraca Iranu i Rosji rozwija się

Od czasu wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie relację Iranu i Rosji są bardzo bliskie. Iran dostarcza Rosji drony, które są tanie i skuteczne przeciwko Ukrainie. W połowie sierpnia Washington Post informował, że powstająca w Tatarstanie, republice w europejskiej części Federacji Rosyjskiej, fabryka irańskich dronów Shahed-136 zmaga się z opóźnieniami, lecz czyni postępy w produkcji maszyn. Według cytowanych przez "WP" ekspertów z ośrodka Institute for Science and International Security (ISIS), zakłady znajdujące się w specjalnej strefie ekonomicznej "Ałabuga" w rosyjskiej Republice Tatarstanu, pozyskane informacje wskazują, że m.in. ze względu na trudności z pozyskaniem rąk do pracy, prace są opóźnione co najmniej o miesiąc i jak dotąd produkowane były tam tylko obudowy dronów kamikadze, prawdopodobnie mniej niż 300. Wątpią też, by fabryka osiągnęła swój cel produkcji 6 tys. dronów do lata 2025 r. Rosja zaczęła używać irańskich dronów kamikadze we wrześniu ubiegłego roku. Mają one zasięg do ok. 1000 km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Shahed to jeden z co najmniej trzech modeli dronów, które Iran dostarcza Rosji. W listopadzie badacze odkryli, że większość półprzewodników i elektroniki używanej w tej broni pochodzi od firm zachodnich.

Czytaj też

Również w sierpniu media informowały, że Rosja rozpoczęła produkcję własnej wersji irańskiego drona kamikadze Shahed-136. Przemianowany na Geran-2 i ulepszony jest już używany w wojnie z Ukrainą - poinformowali badacze z brytyjskiej grupy Conflict Armament Research.

W grudniu ubiegłego roku rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu John Kirby powiedział, że Rosja i Iran zacieśniają współpracę i planują również wspólne szkolenia, a ich stosunki przekształciły się w "pełne partnerstwo militarne". USA obawiają się, że Rosja planuje "dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty techniczne" do produkcji broni, w tym śmigłowców i systemów obrony powietrznej - dodał.

Czytaj też

Do uwag Kirby'ego nawiązał szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly, który również ocenił, że Iran dostarcza Rosji obecnie największe wsparcie wojskowe, a bliskie stosunki między tymi krajami są zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa. Cleverly dodał, że ocena Wielkiej Brytanii jest zgodna z ustaleniami USA i wsparcie Iranu dla Rosji będzie rosło w najbliższych miesiącach, obejmie też dostawy setek pocisków balistycznych. W kwietniu media donosiły, że w ciągu ostatniego półrocza Iran miał drogą morską wysłać 300 tys. pocisków artyleryjskich i milion sztuk innej amunicji.

Czytaj też

Jak-130

Jak-130 jest lekkim poddźwiękowym samolotem szkolno-bojowym, który w rosyjskich siłach powietrznych zastępuje maszyny L-39 Albatros, umożliwiając szkolenie pilotów maszyn bojowych czwartej i wyższych generacji. Maszyna tego typu może przenosić uzbrojenie o masie do 3 ton na dystansie ponad 2,5 tys km i osiąga prędkość 1050 km/h. Samolot wyposażony jest w nowoczesną cyfrową awionikę, może używać uzbrojenia bojowego oraz symulować charakterystyki lotne innych maszyn.

Jak-130 budowane są przez korporację Irkut, odpowiedzialną również za samoloty Su-30MKI i Su-30SM. Na bazie projektu Jak-130 powstały również włoski Alenia Aermacchi M-346 Master oraz chiński Hongdu L-15.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Odyseus

    Jakoś w cale bym się nie zdziwił jakby za jakiś czas jakiemuś Irańczykowi się wymsknęło że posiadają atomówki , tak jak było w przypadku Izraela ... dzięki tej współpracy

  2. bezreklam

    Strasznie wolno Rosjanom to idzie. USa w rok wyslalo do Ukrainy sprzet wartosci 120 milardow S. *rownwaros 12 lotniskowcow) A Rosja nie moze wyslac Su35 mimo ze gadaja o tym 2 lata, samoty stoja na Parkingu (Ex Egipskie) A rezlucja RAdy ONZ juz od 2 lat nie dziala. Slaba polityke maja Rosjanie mysle....CHyba ze to jakas umowa z Irzealem pod spodem?

    1. Rusmongol

      Skąd ci się wzięło 120 mld?

    2. Franek Dolas

      Mógłbyś równie dobrze napisać że USA wysłało 12 lotniskowców byłoby to równie mądre i wiarygodne.

    3. bezreklam

      money pl -17.12.2022 12:58 - Władze USA na wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainy przeznaczyły dotychczas ponad 67 mld dol. w ramach . Wkrótce suma ta może przekroczyć 100 mld dol., jednak wbrew pozorom te kwoty nie powinny robić na nas szczególnego wrażenia. - To są pieniądze, które napędzają amerykańską gospodarkę - zwraca uwagę amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki. (Ostanio ogloszno juz 120 milardow )12 lotniskowcow. Polska tylko 13 milardow zl - nie martwscie sie

  3. easyrider

    Skoro my nie potrafimy wykorzystać szyickości Iranu do antagonizowania sunnickiej większości, to zrobi to kto inny. Wprawdzie jest to układ: wiódł ślepy kulawego ale i tak to nasza niewykorzystana szansa. Te samoloty bez znaczenia, tak jak i Su35. Iran nie jest w stanie stworzyć nowoczesnej armii, bo nie przełamie bariery technologicznej.

    1. Szczupak

      Szyici i sunnici mordują się od wieków. Ale im minie jak i chrześcijanom. Wojna 30 letnia skończyła się setki tam temu więc i u nich się kiedyś skończy. Rodzaj samolotów oczywiście nie ma znaczenia dla Iranu bo w razie ataku Izraela skończą jako pochodnie na lotniskach.

    2. bezreklam

      Trzeba łączyć nie dzielić. Jak Chiny - udało im się pojednać Iran i saudow. To pokój jest celem nie jak USA ciągle wojny

  4. Trotlow

    Jest potwierdzenie zniszczenia przynajmniej jednego czołgu Challanger 2 pod Robotynem, potwierdzili to nawet sami brytyjczycy. Przejechał 2 km i został zniszczony, Cóż, Rosja to nie pasterze w sandałach, przeciwko którym te czołgi sie sprawdzały :)

    1. Rusmongol

      Patrząc na 3 tys zniszczonych rosyjskich czołgów to rosjanie myśleli że Ukraińcy to kolesie w sandałach 😂. No cóż niespodzianka kacapki...

    2. Davien3

      @Trotlow no popatrz Ruskim udało siwe dopaść JEDEN Challenger II a sami w tym samym czasie stracili 50x tyle:)) opłacalna dla Ukrainy wymiana:))

  5. Chyżwar

    Wróbelki ćwierkają, że sprawa z Su-35 się odwleka, bo Iran przy okazji zakupu chciał uzyskać zbyt dużo dla swojego przemysłu. Ale te Jaczki chyba świadczą, że się dogadali. Poza tym jakby nie poparzył Jak-130 jest lepszy od tego irańskiego szkolnego wynalazku.

Reklama