Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja produkuje irańskie drony. Zagrożenie dla Ukrainy

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Autor. ANA

Rosja rozpoczęła produkcję własnej wersji irańskiego drona kamikadze Shahed-136. Przemianowany na Geran-2 i ulepszony jest już używany w wojnie z Ukrainą - poinformowali badacze z brytyjskiej grupy Conflict Armament Research. W kierunku Ukrainy wystrzelono już łącznie około 2 tysiące Shahedów, co spowodowało nadwyrężenie zapasów rakiet obrony przeciwlotniczej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Eksperci grupy zbadali wraki dwóch dronów szturmowych Geran-2, użytych przez Rosję w południowo-wschodniej Ukrainie. Okazały się kopiami irańskich Shahed-136, lecz zawierały moduły elektroniczne Kometa, które wcześniej odkryto w rosyjskich dronach rozpoznawczych.

Czytaj też

Produkcja przez Rosję na irańskiej licencji bezzałogowców Shahed lub podobnych stanowi wbrew pozorom bardzo duże zagrożenie dla Ukrainy. Niedawno Kijów informował, że w kierunku Ukrainy wystrzelono już około 2 tysiące takich dronów. Większość z nich zestrzelono, ale do ich zwalczania często wykorzystuje się rakiety przeciwlotnicze. Oznacza to ni mniej ni więcej, że te rakiety - na przykład dla zestawów Buk czy NASAMS - nie mogą być używane do zwalczania innych celów. Masowe użycie Shahedów zmniejsza więc odporność Ukrainy także na ataki bardziej zaawansowanymi środkami napadu powietrznego, jak załogowe samoloty i śmigłowce oraz rakiety manewrujące. Ostatnie doniesienia o skutecznych atakach na cele na Ukrainie (niekoniecznie w stolicy) potwierdzają, że Kijowowi brakuje środków przeciwlotniczych. Optymalne do zwalczania Shahedów byłyby lufowe systemy przeciwlotnicze takie jak niemiecki Gepard, ale jest ich za mało. Dlatego trzeba używać rakiet.
Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl.

Materiały oraz wewnętrzna struktura kadłubów znacznie odbiegały od irańskiego wzorca. Eksperci - podkreślił w czwartek portal dziennika "The New York Times" - zauważyli również, że zarówno Shahed, jak i jego rosyjska wersja wykorzystują sygnały nawigacji satelitarnej, ale dzięki zastosowaniu systemów naprowadzania Kometa Rosjanie uprościli elektronikę.

Reklama

Czytaj też

„Byli w stanie ulepszyć podstawy Shaheda, zoptymalizować je i wykorzystać moduły sprawdzone w innych broniach zamiast wymyślać koło na nowo" – powiedział Damien Spleeters, analityk grupy Conflict Armament Research.

Zaznaczył, że pojawienie się w Rosji drona kamikadze krajowej produkcji rodzi pytania o skuteczność kontroli eksportu i przeciwdziałania obchodzeniu sankcji, gdyż wiele wykrytych komponentów zostało wyprodukowanych po lutym 2022 roku.

„Jeśli Rosjanie będą w stanie nadal je zdobywać, to oczywiście będzie problem" – stwierdził.

Czytaj też

Według Samuela Bendetta, eksperta ds. rosyjskich dronów wojskowych w U.S. Center for Naval Analyses, można wnioskować, że Rosjanie "starają się stworzyć drona nie gorszego od oryginalnego Shaheda, którego można by produkować w znacznych ilościach", obniżając koszty.

Rosja zaczęła używać irańskich dronów kamikadze we wrześniu ubiegłego roku. Mają zasięg do ok. 1000 km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Shahed to jeden z co najmniej trzech modeli dronów, które Iran dostarcza Rosji. W listopadzie badacze odkryli, że większość półprzewodników i innej elektroniki używanej w tej broni pochodzi od firm zachodnich.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

  1. Chyżwar

    Niech Ukraińcy zaczną stosować swoje odpowiedniki V-1.Co prawda zestrzelić je łatwo, ale koszt produkcji żaden. Bez OPL trafią gdzie należy. OPL kosztuje drożej od takiego drona.

  2. USdown

    Sprzedawane Rosji irańskie drony Shahed-136 są napędzane silnikiem opartym na niemieckiej technologii nielegalnie zdobytej przez Iran prawie 20 lat temu - podała brytyjska organizacja Conflict Armament Research (CAR), powołując się na wyniki własnych badań. Rosja chce irańskich dronów i rakiet balistycznych; Iran chce rosyjskich inwestycji i handlu. Według irańskich urzędników w ciągu ostatniego roku Rosja stała się największym inwestorem zagranicznym w Iranie - poinformowała amerykańska stacja telewizyjna CNN....

  3. leiter84

    To jest bardzo zła wiadomość. Koszt produkcji takiego drona jest i wiele niższy niż szkody jakie może wyrządzić, nie mówiąc już o uszczuplaniu środków (równie wcale nie tanich) do ich zwalczania. Na dodatek uruchomienie masowej produkcji tego typu dronów jest jak widać w zasięgu możliwości kacapów i to pomimo sankcji.

  4. Jur

    Nie mam danych zadane straty/stracone Shahedy, ale spodziewałem się więcej po tych irańskich kamikadze (nie żebym na to liczył, oczywiście).

    1. młodygrzyb

      Tak proste drony łatwo padają łupem OPL . Zresztą popatrz na przereklamowane bayraktary, sami ukraińcy przyznali że to są jednorazowego użytku zabawki. Sprawdza się wszelkiego rodzaju amunicja krążąca no i fly eye.

    2. Jerzy

      Jeżeli tylko są tańsze niż rakiety, które je zestrzeliwuja, to ruscy już są do przodu, trafienia zadanych celów to taka wartość dodana.

  5. bezreklam

    Co do czesci - co WY na to by USa przestalo uzwac Chinskich elemntow w F35?

    1. Rusmongol

      Znowu pudło. USA wręcz wstrzymała produkcję po wykryciu w f35 elementów z Chin. Po śledztwie okazało się że jedna z firm dostarczajacych części do f16 żeby zarobić zamieniło swoje elementy na chińskie. Nie b9j żabki bez mózgu. Problem już dawno rozwiązany.

  6. Franek Dolas

    Czy ktoś się orientuję jaki jest orientacyjny koszt wyprodukowania takiego drona? Jaka jest jego waga netto i prędkość max. oraz jaki zadtosowano silnik/paliwo? Zasięg i waga głowicy może budzić respekt ale jak jest z potencjalną opłacalnością drogą. Czy odnotowano przypadki zniszczenia spez

Reklama