Reklama

Geopolityka

Chiny, Rosja i Iran na wspólnych ćwiczeniach morskich

Fot. Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe/US Navy

Siły morskie Chin, Rosji i Iranu rozpoczynają w środę wspólne ćwiczenia w Zatoce Omańskiej – ogłosiło tego dnia ministerstwo obrony w Pekinie. Manewry mają potrwać do niedzieli,

W komunikacie przekazanym przez chińskie media resort obrony ogłosił, że w manewrach Anquan Niudai 2023 („Więzi Bezpieczeństwa 2023") biorą udział Chiny, Rosja, Iran i inne państwa, których jednak nie wymienił.

Czytaj też

Chiny wysłały do udziału w manewrach niszczyciel rakietowy Nanning - napisano.

„Ćwiczenia pogłębią praktyczną współpracę marynarek państw uczestniczących, po raz kolejny zademonstrują skłonność i zdolność do wspólnego utrzymywania bezpieczeństwa (...) oraz będą zastrzykiem pozytywnej energii dla pokoju i stabilności w regionie" – twierdzi chińskie ministerstwo.

Czytaj też

Komentatorzy zwracają uwagę na pogarszające się relacje Chin, Rosji i Iranu z Zachodem, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszystkie trzy kraje były celami zachodnich sankcji. Zdaniem części ekspertów należą one do nieformalnego antyzachodniego sojuszu i dążą do zmiany ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA.

Chiny, Rosja i Iran prowadziły już wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej - od 2019 roku.

Czytaj też

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i zacieśniają współpracę wojskową z Moskwą, a także z Teheranem, który dostarcza Rosji drony używane w działaniach wojennych.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. farfozel

    Trzy pzegrywy razem na manewrach . Oby tylko krzywdy sobie sami nie zrobili .

  2. Sorien

    Państwa Osi ćwiczą