Reklama

Wojna na Ukrainie

Iran wysłał Rosji setki tysięcy sztuk amunicji

Autor. mil.ru

Rosyjskie statki od miesięcy transportują przez Morze Kaspijskie duże ilości amunicji - podał w poniedziałek „Wall Street Journal”, powołując się na dokumenty wywiadu. W ciągu ostatniego półrocza Iran miał tą drogą wysłać 300 tys. pocisków artyleryjskich i milion sztuk innej amunicji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podał dziennik, transport drogą morską stwarza wyzwanie dla starań USA, by zakłócić wsparcie Teheranu dla rosyjskiej machiny wojennej i pokazuje pogłębiającą się współpracę obu reżimów.

Czytaj też

Według bliskowschodnich oficjeli, na których powołuje się gazeta, ostatnia dostawa amunicji miała miejsce na początku marca, kiedy rosyjski statek Rasuł Gamzatow przetransportował do Rosji 2 tysiące pocisków artyleryjskich. Łącznie Iran miał zgodzić się na wysłanie - poza setkami dronów - 300 tys. pocisków. Jeden z kontraktów, na który powołuje się dziennik, dotyczy wysyłki ponad 74 tys. sztuk za kwotę 1,7 mln dol.

Reklama

Czytaj też

Jak sugeruje "WSJ", powstrzymanie transportów Morzem Kaspijskim wymagałoby współpracy innych państw położonych nad tym akwenem. Gazeta notuje, że w kwietniu wizytę w Turkmenistanie złożył wiceadmirał Brad Cooper, dowódca V Floty amerykańskiej marynarki wojennej, który kieruje wysiłkami mającymi powstrzymać nielegalne transporty broni i narkotyków z Iranu. Według US Navy rozmowy dotyczyły "sposobów na pogłębienie współpracy i rozszerzenia bezpieczeństwa morskiego".

Czytaj też

Dziennik zauważa, że mimo ubiegłorocznych ostrzeżeń amerykańskiego wywiadu o potencjalnych dostawach rakiet balistycznych z Iranu dla Rosji, jak dotąd nie ma dowodów, by doszło do takiej transakcji. Podobnie Rosja nie wysłała dotychczas Iranowi myśliwców Su-35, mimo że Teheran zapowiadał, że spodziewa się dostać je w połowie marca.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Macorr

  Su w Iranie już sa..

  1. PszemcioPL

   A niech będą. Czy to >NASZ< problem? Czy Izraela, który jasno pokazał, że ma WYWALONE na to jak kacapy grożą PL, Bałtom, EU oraz atakują UA. Izrael chciał lawirować i romansować z kacapami? To niech się bujają. Na pakowaniu się w te NIE nasze spory Izaelsko-arabskie zachód tylko sobie reputację popsuł i stracił masę szmalu tylko po to by teraz kraje, które latami otrzymywały gigantyczne zachodnie wsparcie otwarcie wspierały ruZZką antyzachodnią krucjatę. Niech. Się. Bujają. :)

  2. ostatni

   skad wiesz?

 2. PszemcioPL

  300k ammo artyleryjskiego. 1mln ammo strzeleckiego. W pół roku. Przecież to żal.pl - JEDEN pakiet pomocowy ogłaszany przez USA zawiera więcej ammo strzeleckiego! A UA od zachodu w pół roku otrzymuje duuużo więcej o kilka klas lepszej ammo artyleryjskiej. A za to wszystko kacapy płacą swoimi najlepszymi samolotami. Iran zrobił deal dekady :)

  1. VIS

   "1mln ammo strzeleckiego" nie jest napisane strzeleckiego tylko 1mln innej amunicji.

  2. ostatni

   Pewnie tyle wyslali co czechy:)

 3. Ma_XX

  jakoś cisza o Gruzji, która remontuje ruskim samoloty bojowe :/

Reklama