Siły zbrojne

Rosyjski laser zestrzeli satelity

Lotnicze laboratorium laserowe Beriew A-60. Fot. Wikipedia
Lotnicze laboratorium laserowe Beriew A-60. Fot. Wikipedia

Rosjanie prowadzą prace nad laserem systemem rażenia przenoszonym przez samoloty, zdolnym do zwalczania satelitów na orbicie Ziemi. 

Prace nad lotniczą bronią laserową mają trwać od 2016 r. po gruntownej renowacji i modernizacji samolotu testowego Beriew A-60. Przy czym w dużej części wykorzystano rozwiązania już opracowane w poprzednich próbach realizowanych na tym samolocie od początku lat osiemdziesiątych. Ostatecznie z powodu braku sukcesów i pieniędzy zostały one zamrożone w 2011 r.

Obecne wyniki prób były podobno na tyle obiecujące, że rosyjskie ministerstwo obrony miało zadecydować o zbudowaniu zupełnie nowego samolotu do przenoszenia broni laserowej a nie adoptowaniu do tego, jak to wcześniej bywało, już istniejącego transportowca Ił-76MD (tak jak w programie Beriew A-50 i Beriew A-60).

Jak donosi agencja Interfax, na razie wiadomo jedynie, że „prace na obecnym etapem zostały zakończone”. O jaki etap chodzi i jakie próby przeprowadzono – nie wiadomo. Prace są najprawdopodobniej prowadzone przez koncern NPO Ałmaz i biuro konstrukcyjne automatyki chemicznej KBChA w Woroneżu. Specjaliści wątpią jednak, by Rosjanom rzeczywiście udało się wyjść poza badania laboratoryjne na ziemi i zbudować w pełni działający i latający model. Próbowali przecież to zrobić bez powodzenia przez 30 lat - i to mając o wiele większe środki finansowe.

Teraz dostępne są oczywiście lepsze systemy obliczeniowe, ale w broni którą chcieliby obecnie rozwijać potrzebne są również odpowiednie, przemysłowe technologie lotnicze i laserowe. A do tych Rosjanie jak na razie nie mają dostępu.

Komentarze (11)

 1. rockocmocc

  półprzewodnikowy na bazie światłowodów ? wątpię, pewnie znowu będą pompować gaz albo kryształy

 2. okiem laika

  Czy stealth okazal sie slepa uliczka i wroca czasy wielkich bombowcow? Przeciez eskadra takich maszyn wyposazona w laserowe systemy obronne przedarlaby sie przez kazda OPL. Nawet Rosjanie to zrozumieli i wyciagneli z muzeum starego A-60.

  1. -/%

   No to jak zestrzela te samoloty stealth jak ich nie beda widzieli?

  2. okiem laika

   Zestrzeli rakiety wystrzelone w jego stronę które stealth nie są.

  3. tak sobie piszę

   Stealth obejmuje tylko fale milimetrowe i krótsze, oraz centymetrowe. Dla fal decymetrowych F-35 już nie jest stealth, a dla fal metrowych RCS F-22 wynosi nieco ponad 1 m2. Radar naziemny pracujący z falami metrowymi wykryje F-22 z odległości 300-400 km. Ponadto horyzont radiolokacyjny dla fal metrowych jest znacznie dalej niż dla fal krótszych (odbicia fal). F-22 broniące USA są bezpieczne, ale gdy lecą nad terytorium wroga już nie.

 3. a_to_Ci_dopiero

  Specjaliści wątpią jednak, by Rosjanom rzeczywiście udało się wyjść poza badania laboratoryjne na ziemi i zbudować w pełni działający i latający model. Próbowali przecież to zrobić bez powodzenia przez 30 lat - i to mając o wiele większe środki finansowe. -------------------- Kompletna bzdura, akurat w dziedzinie broni laserowej ZSRR od początku wyprzedzał USA.

  1. tut

   Wyprzedzali bo mieli Polskę jako kolonie. I odkładnie wiem co mówię bo miałem informację w tym względzie z pierwszej ręki.

  2. Gts

   W broni laserowej, kanalizacji, dostepiw do pradu i wlektrycznych samochodow, czy biezacej wody... oni nawet na tajdze sa przed wszystkimi. Gratuluje poczucua humoru.

  3. taktyk

   to kiepską miałeś, w latach 80-tych mój wój pracował na WAT przy największym polskim laserze, niestety Rosjanie w tej technologii byli przed nami.

 4. POLAK.

  a czy skończyli budowę schodów na księżyc ? sowiecka myśl techniczna to ,,łopata\'\' haahhhaa

  1. Andi

   Schodów Jeszcze nie ale winda w kosmos jest już możliwa do zbudowania pytanie tylko kto pierwszy zbuduje

 5. Know

  Najbardziej dzis zagraza nam wojna masowego blokowania i przejmowania naszych firm zagrażającej konkurencji. Bezradność pgz przeraza w pozyskiwaniu know-how. Amerykanie nie kupuja technologi a maja .Przykladem tego jest kopno przez amerykanow 1 szt opłota z Ukrainy. To wstyd miec pod nosem swoje i nie rozwijac.Tak jak z puszczykiem sw 4 . Jak tylko ktos wyjdzie ponad szerg zagrazajac lobby zagranicznemu jest elminowany czy nikt tego nie widzi. Pt 91 to najlepszy czołg bo ma magazynek ładowania kto twierdzi ze zeby go niemodernizowac szantazuje . Tylko ten czołg ma przysłosc bo mozna z niego zrobic bezzałogowca a bumar niezaleznie od monu powinien go dopracowac.

  1. A.K

   Dokładnie, ja się tym zamartwiałem już lata temu. Co ciekawe polską zbrojeniówkę sabotowali niemcy, nawet się przy tym specjalnie nie kryjąc, ale to było za PO, teraz nie słyszałem o żadnych groźbach i zastraszaniach w celu przejęcia firm, czy kontraktów. Smutne, ale moim zdanie polska powinna się skupić przede wszystkim na obronie wewnętrznej. Nasz kraj jest jak dziurawy ser. Każdy może wejść i wyjść.

  2. jpg zbeg

   Zachód nie pozwoli na to by nasz przemysł był konkurencyjny w stosunu do jego firm. Nie po to państwa \"starej unii\" przyjmowały Polskę, by ta im robiła konkurencję w jakiejkolwiek branży. Mamy być tylko poddostawcą i uzupełniać gospodarki zachodnie - zwłaszcza niemiecką. Produkcja własnych konkurencyjnych produktów jest absolutnie niewskazana. Takie są reguły UE. I Niemcy bardzo tego pilnują bo to oni z Francuzami te unijne reguły gry ustalali i ustalają.

  3. ryskat

   tylko ludzie genialnego stratega,mogą wyda cały budżet mon ,nic za to nie kupójąc

 6. ergo

  Rosjanie broń laserową mają od lat 60-tych XX w. Po raz pierwszy użyli jej w starciu z Chinami na rzeką Ussuri.

  1. fakt

   Chodzi o ten czołg z rubinowym laserem oślepiającym? Poszedł na niego cały rubin jaki miało ZSRR i na tym temat się skończył.

  2. inżynier

   Wszyscy coś

  3. arona

   Nad Ussuri Rosjanie posiadali także traktory, które zaatakowane przez Chińczyków odpowiedziały nawałą ogniową. Podobno po tym incydencie ministerstwo rolnictwa ostrzegło chińskich towarzyszy, że jeśli incydent się powtórzy, to na pola zostaną wysłane kombajny ;)

 7. R24

  Przyszłe pole walki zejdzie na ziemię. ... Tak jak na Ukrainie: zero samolotów za to dronów ja psów , i artyleria która wycina całe sektory ( nie bawi się puntkowo)

 8. :))

  To wszystko doprowadzi do wojny na kamienie. Rozwijajmy kamieniołomy :)

 9. inżynier

  Właśnie dziś zakłady w Niżnogorodzie rozpoczęto produkcję seryjną S-500! Dawien i co ty na to?

  1. rak

   masz stare informacje ... Zakłady w Wyżnogorodzie ogłosiły że w związku z wygranymi wyborami prezydenckimi przez W.W. Putina na jego inaugurację dostarczą do Syrii S-760 !!!

  2. Maxio

   Natomiast S1210 już jest na stołach kreślarskich, będą w stanie zestrzelać meteoryty i komety!

  3. tut

   Ale S-760 to Fujitsu produkuje....

 10. As

  To nie nasz Ślązak. Tam przychodzi prikaz i ma działać.

  1. rtv

   tak, przychodzi prikaz - malują trawę na zielono i \"działa\".

 11. Olo

  \"Próbowali przecież to zrobić bez powodzenia przez 30 lat\" - na tym opiera się nasza polityka obronna: zakładamy, że świat stoi w miejscu, więc my też możemy.