Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Nowy „Boriej” strzela rakietę balistyczną

Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony, mil.ru
Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony, mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że najnowszy okręt podwodny projektu 955-A typu „Boriej-A” „Kniaź Oleg” wystrzelił spod wody rakietę balistyczną typu „Buława”. Próba zakończyła się sukcesem, a głowice bojowe z wystrzelonego pocisku miały trafić cele zlokalizowane na Kamczatce.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Obrony FR (Minoborony) atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi „Kniaź Oleg” wystrzelił „Buławę” z Morza Białego, a cele wyznaczono na półwyspie Kamczatka (na poliginie Kura). Oznacza to, że rakieta przeniosła głowice bojowe na odległość ponad 5500 km (maksymalny zasięg pocisku to 9300 km). Zadanie było realizowane w ramach prób państwowych, które mają się zakończyć przekazaniem okrętu jeszcze w 2021 roku. Strzelanie odbyło się wcześniej niż zakładano, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu informowano, że odpalenie „Buławy” z położenia podwodnego nastąpi w listopadzie 2021 roku.

Z punktu widzenia Rosjan jest to bardzo ważna informacja, ponieważ „Kniaź Oleg” jest pierwszym seryjnym okrętem podwodnym projektu 955A typu „Boriej-A”, który w porównaniu do czterech wcześniej oddanych jednostek projektu 955 poddano poważnej modernizacji. Rosyjskie źródła oczywiście nie podają szczegółów zmian, ale wskazuje się, że nowa wersja „Borieja” ma niższy poziom pól fizycznych od swoich poprzedników, ma ulepszony system łączności, poprawiony system manewrowania i utrzymywania głębokości, zmodernizowane: system obserwacji podwodnej oraz system kontroli uzbrojenia. Poprawiono też warunki bytowe załogi, jak również jej bezpieczeństwo.

Nie wiadomo na czym polegało dalsze wyciszenie okrętu, ale najprawdopodobniej chodzi o zmiany wprowadzone w układzie napędowym pomiędzy reaktorem a pędnikiem. Reaktor, pędnik oraz kształt kadłuba wraz z pokryciem tłumiącym pozostawiono bowiem bez większych zmian. Dzięki temu uważa się, że to dopiero od „Kniazia Olega” okręty projektu 955 można nazywać jednostkami czwartej generacji.

Przy okazji potwierdzono gotowość bojową systemu rakiet balistycznych typu „Buława”. Głowice bojowe z wystrzelonego pocisku międzykontynentalnego „Kniazia Oliega” osiągnęły bowiem cel wyznaczony na kamczackim poligonie Kura. Rosjanie tym razem nie odpalili rakiet salwami, tak jak zrobiono np. w 2015 roku i 2020 roku. Wtedy jednak wykorzystano okręt „Władimir Monomach” już będący w linii, z którego wystrzelono najpierw dwa”, a później aż cztery pociski „Buława”.

Okręty podwodne typu „Boriej” i „Boriej-A” o wyporności podwodnej 24000 ton, długości 170 m i średnicy kadłuba 13,5 m mogą się poruszać pod wodą z maksymalną prędkością podwodną aż 29 w i nawodną 15 w. Załoga liczy 107 osób w tym ponad połowa (55) to oficerowie. „Borieje” mogą przenosić 16 rakiet międzykontynentalnych R-30 „Buława”, z których każda może przenosić od 6 do 10 niezależnie działających głowic atomowych. Okręty te są dodatkowo uzbrojone w sześć dziobowych wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm z zapasem czterdziestu torped, rakiet przeciwokrętowych i rakiet manewrujących (systemu Kalibr) lub samotransportujących się min morskich. Przed „Kniaziem Olegiem” rosyjskiej marynarce wojennej przekazano cztery „Borieje”, z których dwa służą we Flocie Północnej i dwa we Flocie Pacyfiku. Do Floty Pacyfiku ma również trafić okręt „Kniaź Oleg”.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Niuniu

  Panowie miłośnicy USA - macie oczywiście rację, NATO a przede wszystkim USA + takie Państwa jak Japonia Korea Południowa, Australia itp mają razem kolosalną przewagę w wojakach konwencjonalnych nad Rosją. To oczywiste i nikt tego nie kwestionuje. Potencjał demografizny i gospodarczy ze wszystkimi tego konsekwencjami jest nie do porównania. Samej kasy na wojsko te państwa wydają pewnie ze 30 razy więcej niż Rosja. Tym bardziej jest więc oczywiste, że Rosja w budowie strategicznych sił jądrowych osiąga zakładane cele. Utrzymuje parytet z potencjalnym przeciwnikiem. Wielu amerykańskich analityków wręcz twierdzi, że Rosja wyprzedza USA - w tym zakresie. Oczywiście można dyskutować o amerykańskiej przewadze i nowoczesności jej broni. W tym o doskonałych amerykańskich okrętach podwodnych. Tylko co z tego jeśli Rosja ma na swych podwodnych lodziach klasy Boriej pewnie 500-700 termojądrowych głowic. A wystraczy aby 5% tego potencjału doleciało do USA. 30-40 głowic termojądrowych o mocy 500 KT za pewne z naddatkiem wystarcza aby skutecznie powstrzymywać nawet takie wspaniałe mocarstwo jak USA. Nowy okręt i kolejne w budowie może i są dużo gorsze od wyrafinowanej zachodniej techniki ale i tak są śmiertelnym zagrożeniem i doskonałą bronią powstrzymującą każdego potencjalnego przeciwnika.

 2. Antek

  Ludzie, przecież to jest kolejna ściema. Nie cały miesiąc temu pokazywali ten start (tylko z nieco mniejszej odległości i pod innym kątem) jako odpalenie Cyrkona z okrętu podwodnego. Za miesiąc pokażą to jako start Awngarda albo Iskandera z op. Nie zastanawiało was, że zawsze pokazują testy w taki sposób żeby nic nie było widać, tak jak tutaj w nocy? Mają doświadczenie w ściemnianiu jak nikt inny, tak jak to było nie raz z rzekomymi dowodami w postaci screenów z gier komputerowych, albo z ich megahiper robotem Borysem.

  1. jaki muł

   to zes zagadke rozwiazał

  2. Hanys

   Macie pecha, że Buława została dopracowana. Wasze prymitywne tridenty to latają gdzie popadnie, a nawet jak nieliczne polecą prawidłowo to S-500 je bez trudu zestrzeli. Trident i minuteman to w koncu stara hitlerowska technologia :)

  3. Antek

   Nic mi nie wiadomo o tym żeby Polska miała Tridenty. Za to jak wszyscy wiedzą produkty made in ZSRR/Rosja były i są nadal synonimem niskiej jakości. Kto miał okazję zaznać waszego system ten dobrze to pamięta. No zobacz, gdyby ZSRR najpierw nie otrzymał gigantycznej pomocy z USA, to dzisiaj gadałbyś po niemiecku. A potem twoi rodacy brali sobie wszystko, łącznie z cegłami i szynami. U was to wszyscy tak chętnie pracowali, że nawet Korolow czy Suchoj i inni robli za niewolników w łagrach. Nie dziw się, że Niemcy woleli uciekać na zachód niż "dobrobyt" w ZSRR. S- 500 to taki sam złom (póki co faktycznie nie istniejący jak Su-57, Armata ...) jak - S-300, R-27, Pancyry

 3. Barrack

  Daviwny profesory i wszyscy inni. Tak czytam i nie wieżę że wy tak na poważnie. Wiecie co by się stało gdyby doszło do wojny ? Była by totalna zagłada! Nie było by wygranych . Nie potraficie przeżyć dnia bez Internetu o prądzie nie wspomnę, a licytujecie się kto by wygrał, nie było by wygranych. Zastanówcie się zanim znowu jakieś brednie będziecie pisać. Miłego dnia wszystkim życzę

 4. Polku

  Brawo Rosja, niestety upadek USA zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim upadek ich wasali w tym Polski. Po USA nie zostanie kamień na kamieniu. Zacznie się od wojny o Tajwan.

 5. Piękne rumuniatko

  Rosjanie niedawno zwodowali 1000 okręt podwodny ... Tysięczny!!! ... Taki okręcik to 1 mld usd

  1. bender

   Tysięczny brzmi dumnie, dopóki nie znamy skali. Np. podczas WW2 Niemcy zbudowały ponad 1000 ubootów w 6 lat. Tymczasem pierwszych pięć OP z opisywanego w artykule typu 955(A) budowano 25 lat, a cały program dziesięciu OP chcą zakończyć w 31 lat. W tym tempie produkcja stu takich okrętów zakończyłaby się w połowie millenium :-D

  2. hahaha

   to pewnie był jeden i ten sam :)

  3. Artur Górski

   Porównaj sobie, jakie są koszta budowy atomowego okretu podwodnego a u-bootów. Jaka jest między nimi przepaść technologiczna i stopień zaawansowania procesu technologicznego produkcji. Takiego tempa budowy atomowych op, jak lll Rzesza u-bootow, nawet Amerykanie nie mieli w czasach Zimnej Wojny.

 6. Sadam

  rosyjskie rakiety sprawiają, że bezsensowne jest istnienie NATO, lepiej wydawać pieniądze na bezdomnych i chorych

  1. POLAK

   Tak samo rosji jest istnienie bez sensu bo NATO ma przewagę ,he he

  2. Hanys

   Co z tego że na papierze i propagandzie macie przewagę w niektórych aspektach, jak Rosja ma taki arsenał, że całe nato może zdmuchnąć 15 razy :)

 7. Rosja niweluje wszelkie zagrożenia

  Rosja wyposaża również wszystkie okręty podwodne w hiper Cyrkon, które są w stanie wynurzyć się spod wody 200 kilometrów od wybrzeża wroga

  1. Kiks

   No dobrze, że są w ogóle w stanie.

  2. Juras

   “ sa w stanie” … czyli moga sie niewynuzyc …?

  3. no już bez przesady

   tak jak większość nadmorskich Krajów może zrobić to samo Rosji a nawet będą mieli łatwiej :)

 8. Fanklub Daviena i GB

  Pamiętam znafcuf z tego forum "dobrze" radzących Rosjanom, by zrezygnowali z "bubla" Buławy bo nigdy nie uda się jej dopracować... :D

  1. Ruski procesor :D

   Roja przegrywa zawsze na innych polach . PKB 2013 2,290 Biliona USD /2017 1,668 Biliona USD/ 2021 1,483 biliona USD W zeszłym roku ubyło im milion obywateli, 2% zarażonych wirusem HIV. Po 2015 i spadku wartości rubla wyjechało z Rosji 50% emigrantów zarobkowych z Azji mniejszej. A kraje takie jak Białoruś i Ukraina jako cel emigracji wybieraj UE. Także niech strzelają, paradują i straszą zachód. We wszystkich statystykach widać równie pochyłą. Obecne ceny ropy pozwolą i po raz kolejny złapać oddech przed rewolucja aut elektrycznych.

  2. Davien

   A udało?? Dalej o najgorszy SLBM w historii swiata:)

  3. normalnie kabaret

   A wiesz z czego wynika to PKB? - ponad 70% to usługi czyli większości to nic nie wnoszące transakcje finansowe - które nic nie wnoszą - obrót papierami dłużnymi i akcjami - to nic nie wytwarza? żadnego dobra, przyrostu - tylko nabija cyfry w tym "PKB" - tyle w temacie. A o ruskie "procesory" się nie martw - budują ich więcej niż Europa i stają się niezależni - za 2-3 lata będą mieli fabrykę własnych procesorów do 28nm - i to do większości im wystarczy - teraz robią 60-90 nm - i dla siebie dają radę

 9. historiaPL

  Strzelamy, i same sukcesy - a w kasie coraz mniej. Do tego trzeba "popić i zakąsić", ale naród jest zaradny, je kartoszki i kapustu. Ba - jest sposób na kasę: eksportować więcej turystów do UE (lekko po 5 tys. Eu, a może więcej?) czysty zysk. Jest jeszcze nasza najnowsza broń: rury 1 plus 2, będzie więcej rakiet.

  1. SAS

   Uwaga, będę wywoływał do odpowiedzi i sama propaganda nie wystarczy. Kto tych turystów zaprosił? Dlaczego Białoruś ma u siebie karmić cudzych gości. Jeszcze odpowiem z punktu widzenia strasznego reżimu Białorusi: skoro Zachód ich zaprosił, to jak może ich nie chcieć.

  2. czarno to widzę

   W kasie mają coraz więcej - vide ceny spotowe na hubach, no i nie trudnią się "turystyką", bo zależy im na interesach z UE. Zaklinając rzeczywistość, trafiłeś więc jak kulą w płot...

  3. Davien

   Białorus ich tam sciągnela więc Białorus ma o nich zadbac, to proste.

 10. Viktor

  Na Chiny wystarczy I taki ma byc przekaz Widać negocjacje gazowe wkrótce

  1. yaro

   Na USA aż nadto wystarczy o Europie nawet nie ma co gadać.

  2. Hanys

   To raczej przekaz dla USA, żeby nie mieszało na Białorusi, bo będzie źle :) Chiny i Rosja dziś grają w jednej drużynie :)

  3. Keras

   bez szans. Oni naprawdę mają teraz b. dobre relacje.

 11. Funklub Daviena i GB

  Według rosjan, najcichy obecnie atomowy okret podwodny to brytyjski Astute. Generalnie rosjanie twierdza, że najważniejszy jest nie poziom wyciszenia ale predkosc taktyczna, przy której załoga okrety jest w stanie wykryc wroga jednostkę przez własne szumy. Tutaj najwyżej oceniany jest amerykanski Seawolf i ponownie Astute. Ciekawe w ocenie rosyjskich dowódców wypadają stare LosAngeles z literka "i", które mają być pod tym zględem lepsze od Virgini. P.s. wiadomo, że nasze okręty pozostają poza zasięgiem Astute i SeaWolfow.

  1. Dred

   A mamy jeszcze jakieś?

  2. Ciekawe

   Ma Pan jakies zrodlo do tego ?

  3. Davien

   seawolf i astute są najcichsze tylko wg anglosaskiej propagandy.

 12. My tu o 250 abramsach...taki okret to bez glowic atomowych na samych konwencjonalnych nas niszczy cywilizacyjne niszczac elektrownie i gazoport.

  1. Asf

   Pff... Gazoport. Polska sobie radziła bez gazoportu, sobie poradzi. Mamy interkkonektory ze wszystkimi na około i magazyny na 6 miesięcy zapotrzebowania. Gazu nie zabraknie. Się wania lepiej martw co z jamalskim krzyżem, bo uderzenie chociaż jednej rakiety jassm w to splątanie 14 wielkich gazociągów tłoczących gaz do Europy i zaopatrujących cała europejską część Rosji eliminuje 90% przemysłu oraz instytucji publicznych prądu i ciepła oraz 87% gospodarstw domowych. 120 mln ludzi bez prądu, bez ciepła w subarktycznym klimacie.

  2. SAS

   Bez głowic atomowych to te rakiety są bezwartościowe, bo spadają kilometr w lewo, albo w prawo, to trudno trafić w elektrownię.

  3. Eee tam

   To się odbuduje i tyle

Reklama