Reklama

Siły zbrojne

Rosja chce wznowić produkcję bombowców Tu-160

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że Rosja chce wznowić produkcję ponaddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160 “Blackjack”. Jak na razie kończy się jednak tylko na deklaracjach.

Szojgu ujawnił najnowsze zamierzenia Minoborony 29 kwietnia br. podczas wizytacji zakładów lotniczych im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu (należących do koncernu Tupolew). W fabryce tej są prowadzone prace remontowe bombowców T-160 i Tu-23M3.

W czasie rozprawy na temat przyszłości lotnictwa strategicznego Szojgu zaskoczył wszystkich wypowiedzią na temat planów w odniesieniu do kazańskich zakładów. „Dzisiaj konieczne jest nie tylko wykonywanie zadań związanych z utrzymaniem i modernizowaniem samolotów dalekiego zasięgu, ale musimy również wznowić produkcję "nosiciela rakiet" Tu-160… Lepszego samolotu ponaddźwiękowego nikt jeszcze nie wymyślił”.

Rosyjski minister obrony wyjaśnił dodatkowo, że Tu-160, który przez pilotów jest nazywany „białym łabędziem” to unikalna maszyna, wyprzedzająca swój czas o dziesiątki lat i do dzisiaj nie wykorzystano wszystkich jej możliwości. Jest to zresztą największy i najcięższy ponaddźwiękowy bombowiec na świecie.

Jak dotąd zbudowano 35 takich samolotów. Nigdy nie ujawniono ile kosztuje jeden bombowiec. Wiadomo jedynie, że podpisany w 2013 kontrakt na modernizację trzech Tu-160 był wart 3,4 miliarda rubli. Budowa nowych samolotów wymagała by więc ogromnych nakładów, a rosyjski budżet obronny ma obecnie inne – ważniejsze wydatki i problemy. Szojgu wspomniał również, że do uruchomienia produkcji konieczne jest odnowienie linii produkcyjnej, a to w przypadku bombowców strategicznych bardzo dużo kosztuje.

Na razie kontynuowany jest więc tylko proces remontowy bombowców (a nie modernizacji - jak się chwalą Rosjanie). Plany zakładają, że do końca tego roku zostaną oddane dwa odnowione Tu-160 i dwanaście Tu-22M3.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Peacemaker

  Ja jestem pokojowo nastawiony, to się nie udzielam jedyne co mi się kojarzy z “Blackjack”, to hazard, a ten jest zakazany w Moskwie.

 2. GG

  Tu-160 wygląda jak B-1B. Tu-144 wyglądał jak Concorde. K750 przypominał BMW R75. Nawet AK-47 jest łudząco podobny do StG-44. Gdyby nie zachód, od którego można było ukraść plany to do tej pory ruscy orali by pola przy pomocy konia i sochy. Zaraz, oni nadal tak orzą!

  1. Rojik Temna

   Porównaj proszę charakterystyki B1B i Tu-160

  2. Jaro

   Nie masz pojęcia o czym piszesz podając takie przykłady, w żadnym przypadku, oprócz wymienionego motoru, Rosjanie nie stworzyli kopii, ale unikalną i udaną konstrukcję

  3. NEMO

   GG Dzisiaj, 30 Kwietnia, 11:28 B-1 to kompilacja sowieckich Tu-22M i Tu-144. Po prostu jankesi nie wymyślili niczego nowego.

 3. trubadur

  Kolokwialnie mówiąc: Żałosne pudelki Putina mogą sobie tylko poujadać. Putin robi wszystk by obywatele Rosji nie zwrócili uwagi na bagno w jakie Putin stacza Rosję.

 4. tomunioo

  Czyli oznacza to ze nie ma kasy i PAK DA nie powstanie. Muszą odgrzać kotleta bo inaczej nie bedzie co jeść.

 5. as

  A ja myślałem, że Concorde. Co prawda bombowcem nie był. Ruscy lubią zaklinać rzeczywistość. Ale mongoł musiał znowu czymś zabłysnąć.

  1. aks

   A twój mongolski kraj co zbudował? I źle myślałeś, że concord :)

 6. wunderwaffen

  Kto finansuje rosyjskie zbrojenia, przyszłe agresje na sąsiadów, czystki etniczne i ludobójstwa? Podpowiem, odbiorcy rosyjskich surowców i ich broni, czyli przyszłe ofiary finansują przyszłych oprawców, zapewniając im 80-90% dochodu z eksportu... (Tuż przed upadkiem, Imperium Rzymskie finansowało barbarzyńskie ludy, płacąc im za walkę przeciwko sobie nawzajem i płacąc aby nie walczyli z Rzymem. Rzym tracił, ziemie, prestiż i złoto, barbarzyńcy rośli w siłę...)

  1. O.K.

   "(Tuż przed upadkiem, Imperium Rzymskie finansowało barbarzyńskie ludy, płacąc im za walkę przeciwko sobie nawzajem i płacąc aby nie walczyli z Rzymem. Rzym tracił, ziemie, prestiż i złoto, barbarzyńcy rośli w siłę...) " To poczytaj sobie dalsze dzieje Imperium Rzymskiego, określanego w literaturze od 17 wieku jako Imperium Bizantyjskie (Romajowie nigdy nie używali tej nazwy). Bizancjum regularnie opłacało barbarzyńców by dali mu spokój, i tłukli się między sobą -oczywiście do czasu aż Imperium okrzepnie i zbierze siły. Przetrwanie 1000 lat przez wschodnie cesarstwo to w dużej mierze zasługa nie tyle wojska co umiejętnej dyplomacji...

 7. ~mike

  Valkirie xb 70 byl najbardziej przyszlosciowym bombowcem, wyprzedzal o lata konkurentow.Szkoda Ze zaprzestano produkcji seryjnej

  1. SithPOET

   szkoda, że nie URUCHOMIONO produkcji seryjnej ;)

  2. 12345

   XB-70 nigdy nie był produkowany seryjnie

 8. Wojmił

  Takie tam gadanie, nie warte cytowania... Problemy mają wszelakie a chcą wznawiać produkcję Tu-160 i jeszcze tworzyć zupełnie nowy bombowiec... Pomarzyć i pogadać mogą... Bez sensu ich cytować w ogóle...

 9. dlaczego miłość znika?

  Czy to naprawdę najlepszy samolot naddźwiękowy jaki wymyślono (do jakichś konkretnych zastosowań jak rozumiem)? Pytam bez przekory - nie znam się.

  1. Riddler

   Być może jest najlepszy, ale z tego powodu, że w tej klasie tj. naddźwiękowe bombowce strategiczne jest tylko on. Czyli nie ma punktu odniesienia.

  2. dario34

   Tak najlepszy, ponieważ amerykańskie b-1 i b-2 sa samolotami poddżwiekowymi

 10. muminek

  a ja chcem gwiazdkę z nieba ;-)))))))))))))))))

  1. rcicho

   Muminek a Iskry zamiast gwiazdek ci nie wystarczą?

  2. he he

   jedz sobie do mielca tam przy skrzyżowaniu ul. Wolności i Powstańców Warszawy stoi na pomniku Iryda, jak wystarczajaco wysoko podskoczysz to zobaczysz gwiazdy

 11. olo

  Niech klepią najlepiej 100 albo i 1000 sztuk bo widać że do USA to oni mogą sobie poskakać tylko propagandowo. Dziękujcie opatrzności czy w co tam wierzycie że Rosja to jednak biedak jest bo inaczej już dawno by nas zaorali przy takim idiocie jak Putin.

 12. Pobieda

  Jak przyjechal na wizytacje , to musial cos "ludowi pracy" powiedziec.

 13. miecio

  Acha jasne, już widzę jak go produkują skoro ponad dekadę temu utracili możliwości produkcji silników do tych samolotów i muszę remontować i wydłużać resursy starym. Do tego PAK-DA też chyba niespecjalnie wychodzi

 14. xxx

  Krowa, która dużo ryczy, a nie daje mleka idzie na mieso !

Reklama