Siły zbrojne
Roboty rozpoznawcze wybrane
3 stycznia opublikowana została informacja o wyborze najkorzystniejszej ostatecznej oferty w postępowaniu na dostawę Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR).
Agencja Uzbrojenia wybrała, w postępowaniu prowadzonym od 29 stycznia 2024 roku, ofertę Sieci Badawczej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Zgodnie z podaną przez AU informacją, była to jedyna oferta niepodlegająca odrzuceniu, jaka wpłynęła w przedmiotowym postępowaniu przed upływem terminu składania ofert ostatecznych, tj. do 18 grudnia 2024 roku. Otrzymała ona 90 punktów, w tym 60 pkt. za cenę (maksymalna wartość) i 30 pkt. (z 40% możliwych) za kryteria jakościowe.
Przypomnijmy, że postępowanie dotyczyło 130 kompletów (w tym 23 kompletów w zamówieniu gwarantowanym 107 kompletów w prawie opcji) Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych. Ich dostawy mają rozpocząć się w 2025 roku i zostać zrealizowane w ciągu 34 miesięcy.
Roboty rozpoznawcze MBPR powinny zapewniać prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka; przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora; przemieszczanie się w różnym terenie, po drogach gruntowych, utwardzonych, bezdrożach oraz w terenie otwartym i zurbanizowanym (pokonywanie przeszkód: gruzowiska, progi, schody, krawężniki); możliwość otwierania drzwi. Konstrukcja MBPR powinna umożliwiać transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych (np. transporterach Kleszcz) oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza. Bazuje ona na lekkim (masa do 24 kg) robocie rozpoznawczym PIAP Fenix 2.0.
MBPR to nie jedyne robotyczne platformy od Łukasiewicz-PIAP, które znajdują się na wyposażenia Wojska Polskiego. W grudniu 2021 roku zakończyły się dostawy 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego - model Robot Inżynieryjny 1806. Tym razem jednak nowe roboty nie trafią w ręce saperów, a do rozpoznania co będzie stanowiło kolejny etap realizacji systemu zbierania, agregacji i dystrybucji danych rozpoznawczych pk. Pająk. Przypomnijmy, że Pająk jest jednym z komponentów priorytetowego programu „Operacyjne rozpoznanie patrolowe”, ujętego w PMT 2013-2022 i podtrzymanego w programie PMT do roku 2026 podpisanym w lutym 2019 roku przez ministra Mariusza Błaszczaka.
Czytaj też
Z kolei pierwsze podejście do pozyskania rozpoznawczych robotów miało miejsce 2015 roku, gdy w ramach programu pk. Tarantula wybrano konstrukcję izraelskiej firmy Roboteam - MTGRR będące dostosowaną do polskich warunków odmianą znanego robota MTGR (Micro Tactical Ground Robot). Polskie Siły Zbrojne otrzymają 50 egzemplarzy tych robotów, które w latach 2015-2016 wejdą na wyposażenie plutonów rozpoznawczych. Jednak w listopadzie 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia wypowiedział umowę z powodu negatywnego wyniku testów kwalifikacyjnych i niespełnienia ZTT przez MTGRR. Kolejne dwa postępowania przetargowe w 2018 i 2019 r. zakończyły się fiaskiem.
Chyżwar
Byłbym się mocno zdziwił gdyby wybrano coś innego.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
To kupiono 23 czy 130 robotów? Bo to różnica dość zasadnicza.
KrzysiekS
Bardzo dobry wybór. Powinien być z wykorzystaną opcją.