Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny afrykański klient na roboty Łukasiwicz-PIAP

PIAP, Togo, Afryka, PIAP gryf, robot eod
Togo jest kolejnym afrykańskim użytkownikiem robotów EOD opracowanych przez Łukasiewicz-PIAP.
Autor. Łukasiewicz-PIAP

Łukasiewicz – PIAP zrealizował dostawę mobilnych robotów pirotechnicznych PIAP Gryf dla Sił Zbrojnych Togo.To 28 kraj na mapie odbiorców polskiej robotyki EOD i trzeci kraj na kontynencie afrykańskim.

Na przełomie lipca i sierpnia instruktorzy Łukasiewicz - PIAP zakończyli szkolenie żołnierzy z Sił Zbrojnych Togo w ramach realizacji zamówienia na średnie roboty pirotechniczne PIAP Gryf dla oddziału minersko-pirotechnicznego podległego pod Ministerstwo Obrony Republiki Togijskiej.

Reklama

W skład przykładowego zestawu wchodziły:

  • robot mobilny PIAP Gryf;
  • chwyt do strzelby gładko lufowej;
  • samopowtarzalna strzelba Benelli M4

Zakupione roboty to najbardziej znana i sprawdzona konstrukcja średniego robota EOD warszawskiego Instytutu. Urządzenia wykorzystywane są już w kilkunastu armiach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na świecie od Korei Południowej po Indonezję, Francję, Finlandię, Nigerię, Liban, Senegal oraz Rumunię i Włochy. W Polsce konstrukcja robota PIAP Gryf jest znana i wykorzystywane w Polskiej Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej.

Czytaj też

Instytut systematycznie umacnia swoją pozycję na nowych rynkach należąc do grupy krajowych przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy na międzynarodowym rynku uzbrojenia, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki i wzmacniania pozycji Polski jako znaczącego gracza w sektorze obronności i bezpieczeństwa w zakresie zaawansowanych technologii.
Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Instytutu Łukasiewicz – PIAP
Reklama

PIAP Gryg jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 6 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

Czytaj też

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Nieduża masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Instruktorzy Łukasiewicz-PIAP wraz z grupą szkolonych żołnierzy Togo.
Instruktorzy Łukasiewicz-PIAP wraz z grupą szkolonych żołnierzy Togo.
Autor. Łukasiewicz-PIAP

Najnowszy model robota mobilnego PIAP Gryf jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutniki pirotechniczne, urządzenie do mobilnej radiografii obrazowej RTG, czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Komentarz

Warto podkreślić, że warszawski Instytut od lat aktywnie działa na rynkach zagranicznych oferując swoje rozwiązania w zakresie mobilnych robotów pirotechnicznych. I odnosząc sukcesy, jak opisywana dostawa robotów PIAP Gryf do Republiki Togo, stanowi doskonałą promocję polskiej myśli technicznej oraz przemysłu. Warto więc, aby także takie sukcesy były szerzej promowane nie tylko w krajowej prasie branżowej, ale także przez polskie władze. Dziś, gdy modernizacja Wojska Polskiego głównie opiera się na pozyskiwanych z zagranicy systemach uzbrojenia, szczególnie należy promować polskie rozwiązania, zarówno na rynkach zagranicznych, jak i w kraju. Warto przypominać politykom ich własne obietnice, że połowa wydawanych (zresztą co raz większych) na zbrojenia pieniędzy (które pochodzą z naszych podatków) miała pozostać w Polsce.

Żródło: Informacja prasowa

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama