Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zakończenie dostaw Robotów Patrolowo-Przenośnych dla Sił Zbrojnych RP

Autor. Łukasiewicz – PIAP

W drugiej połowie grudnia 2021 roku Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dostarczył terminowo ostatnią partię 17 egzemplarzy Robotów Patrolowo Przenośnych - model Robot Inżynieryjny 1806 - dla Sił Zbrojnych RP. Roboty przekazane zostały razem z zestawem części zamiennych (ZCzZ) oraz zestawem obsługowo-naprawczym (ZON)

Dostawę robotów poprzedziło szkolenie operatorów, serwisantów i instruktorów na terenie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym.

Dostawa 17 egzemplarzy RPP została zrealizowana jako ostatni z etapów wykonania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Łukasiewicz - Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego - model Robot Inżynieryjny 1806.

Autor. Łukasiewicz – PIAP
Łukasiewicz – PIAP rozwija swoje portfolio w obszarze robotyki mobilnej od ponad 20 lat. Pierwszym robotem mobilnym, który powstał w instytucie, a zarazem w Polsce i znalazł profesjonalne zastosowanie, był Inspector, który wciąż służy w Wojsku Polskim. Przekazane najnowsze roboty RPP to przykład zaawansowanych rozwiązań realizowanych od podstaw w naszym kraju. Wybór rodzimej, ultranowoczesnej technologii docenionej w służbach w ponad 22 państwach na świecie to korzyść nie tylko dla wojska, ale i gospodarki, ponieważ z każdej złotówki wydanej na polski produkt 79 groszy zostaje w kraju i są to pieniądze przeznaczane na dalszy rozwój naszych technologii
dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie bazy mobilnej 75 kg) jest platformą wykorzystywaną przez wojska inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów, zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RI 1806 jest szybkim (prędkość maksymalna 10 km/h) robotem o napędzie gąsiennicowym, co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Autor. Adam Szepczynski

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny VULKAN o zasięgu 30 m.

Łukasiewicz PIAP oferuje także najnowocześniejsze, duże bezzałogowe platformy lądowe, które z powodzeniem spełnią potrzeby operacyjne SZ RP i są odpowiednie do wymagań pola walki zarówno bliższej, jak i w dalszej perspektywie - dodaje dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz - PIAP.

Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest producentem polskich robotów mobilnych do zastosowań C-IED i rozpoznania. Instytut powstał w 1965 roku, a od kwietnia 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut zajmuje się również automatyzacją i robotyzacją linii produkcyjnych i fabryk, drukiem 3D oraz technologiami kosmicznymi. Realizuje prace badawcze i badawczo-rozwojowe, a także opracowuje, produkuje i sprzedaje do 22 krajów na świecie roboty mobilne. Siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a w Toruniu funkcjonuje Grupa badawcza urządzeń i sterowania napędów OBRUSN. Załoga Łukasiewicz - PIAP to blisko 300 osób pracujących w interdyscyplinarnych zespołach (www.antyterroryzm.com, www.piap.lukasiewicz.gov.pl).

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań", dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze -- przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam - wysokiej jakości - produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych, jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

Reklama

Komentarze

    Reklama