Reklama

Siły zbrojne

Republika Korei zwiększy budżet obronny

Koreańscy żołnierze
Koreańscy żołnierze
Autor. Ministry of National Defense, Republic of Korea/Facebook

Południowokoreańskie ministerstwo obrony chce zwiększenia budżetu na przyszły rok o 4,5% w stosunku do roku poprzedniego, koncentrując się na wzmocnieniu zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej – informuje Yonhap News Agency.

Reklama

Ministerstwo obrony Republiki Korei chce zwiększenia budżetu do wysokości 59,59 bln wonów (45 mld USD) na przyszły rok w porównaniu z tegorocznymi 57 bln wonów (43,1 mld USD). Propozycja ma zostać rozpatrzona przez Zgromadzenie Narodowe 1 września.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Koreański resort obrony zamierza przeznaczyć nowe środki na zakupy uzbrojenia. Jak pisze agencja „ministerstwo zamierza wydać 13,4 mld USD na zakup broni i inne projekty mające na celu wzmocnienie zdolności obronnych - wzrost o 5,2 procent w porównaniu z rokiem poprzednim - przeznaczając jednocześnie 31,5 mld USD na utrzymanie sił zbrojnych, co stanowi wzrost o 4,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym". Proponowany budżet obejmuje także 5,4 mld USD na wzmocnienie krajowego systemu "trójosiowego" (three-axis", który składa się z platformy uderzenia wyprzedzającego Kill Chain - wykrywanie i przechwytywanie nadlatujących pocisków w krótkim czasie, programu Korea Massive Punishment and Retaliation oraz systemu Korea Air and Missile Defense/KAMD). Plan także zawiera wydanie 2,5 mld USD na 24 inwestycje w ramach Kill Chain, w tym na zakup okrętów podwodnych KSS-III Batch-II i większej liczby F-35A.

Czołg K1 należący do Sił Zbrojnych Republiki Korei
Czołg K1 należący do Sił Zbrojnych Republiki Korei
Autor. Ministry of National Defense, Republic of Korea/Facebook

Czytaj też

Ministerstwo ubiega się również w budżecie o 1,18 mld USD na 11 projektów KAMD, takich jak ulepszenia wydajności systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, a także 1,16 mld USD na aktywa wspierające trójstronny system, w tym krajowy projekt nabycia wojskowych satelitów rozpoznawczych. Propozycja obejmuje również plan podniesienia miesięcznych wynagrodzeń dla żołnierzy. W ramach programu, miesięczne wynagrodzenie sierżanta, które obecnie wynosi 1 milion wonów ma wzrosnąć do 1,25 miliona wonów w przyszłym roku.

Autor. Ministry of National Defense, Republic of Korea/Facebook

Pięcioletni średnioterminowy plan wydatków Ministerstwa Obrony Korei Południowej do 2027 r. przewiduje roczne wzrosty w granicach 6,8%. Całkowite planowane wydatki wyniosłyby 250 mld USD, jeśli zostaną podjęte, co stanowi wzrost o 12 mld w porównaniu z poprzednim pięcioletnim planem obejmującym lata 2022-2026.

Czołg Republiki Korei K1
Czołg Republiki Korei K1
Autor. Ministry of National Defense, Republic of Korea/Facebook

Czytaj też

Zagrożenie ze strony Korei Północnej

W przemówieniu z okazji Święta Marynarki Wojennej Kim Dzong Un nazwał Stany Zjednoczone, Japonię i Koreę Południową "gangami". Dodał, że ze względu na lekkomyślne i konfrontacyjne ruchy USA i "innych wrogich sił", wody u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego stały się "niestabilne i zagrożone wojną nuklearną". Zaznaczył także, że wymaga od swojej marynarki wojennej utrzymania "stałej gotowości bojowej" i wezwał do "radykalnej" modernizacji broni i sprzętu.

Czytaj też

W tym tygodniu media donosiły, że Korea Północna rozpoczęła modernizację swojej armii, przekształcając setki przestarzałych sowieckich myśliwców w drony kamikadze.

Czytaj też

W połowie sierpnia Korea Południowa przeprowadziła pierwsze od sześciu lat ogólnokrajowe ćwiczenia przeciwlotnicze obrony cywilnej, w obliczu rosnącego zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Północnej. 20-minutowe ćwiczenia, które rozpoczęły się o godz. 14 czasu lokalnego (godz. 7 rano w Polsce), są kluczowym elementem corocznych ćwiczeń obrony cywilnej Ulchi, odbywających się równolegle z ćwiczeniami Ulchi Freedom Shield, które wojska Korei Południowej i USA rozpoczęły w poniedziałek. Mają na celu poprawę reakcji na atak Korei Północnej lub inne zagrożenia.

W ramach ćwiczeń piesi w całym kraju musieli udać się do jednej z 17 tys. lokalizacji, w tym piwnic i stacji metra, które zostały w zeszłym roku wyznaczone jako schrony ćwiczebne. Ćwiczenia nie miały wpływu na funkcjonowanie szpitali, a pasażerowie metra, które w tym czasie kursowało normalnie, nie mogli opuszczać stacji. W blisko 500 obiektach, np. supermarketach i kinach, zorganizowano nadzorowaną ewakuację do schronów.

Czytaj też

W tym samym czasie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował na pokładzie okrętu marynarki wojennej test strategicznych pocisków manewrujących - podała rządowa agencja KCNA. Wystrzelenie pocisków miało na celu zweryfikowanie "funkcji bojowej okrętu i jego systemu rakietowego" - poinformowano w komunikacie reżimu. "Okręt szybko trafił w cel, nie popełniając najmniejszego błędu" - dodano.

Reklama

Komentarze (7)

  1. wert

    Korea gospodarczo dogoniła nas na tzw "przełomie" , wcześniej była zniszczonym wojną, rolniczym krajem. Miała jednak MĄDRE społeczeństwo potrafiące odrożnić POdsuniętych geszefciarzy od ludzi którym Ojczyzna nie jest obojętna. MĄDRA polityka gospodarcza ukierunkowana na KONCENTRACJĘ produkcji, AKUMULACJĘ kapitału, rozwój poytu WEWNĘTRZNEGO dziś owocuje wzrostem który nas zostawił w przedbiegach. Naszym POlaczkom przeszkadza Orlen przynoszący rocznie 70 mld podatków w tym 46% to wpływy zza granicy. a nie przeszkadzały wykazywane do 2015 STRATY. Co to za sPOłeczeństwo?

    1. Polak12345

      Petru powiedział, że trzeba sprzedać Orlen i to zasili budżet państwa w kwocie 100 miliardów.

    2. bezreklam

      Cala Azja teraz idzie do przodu- Tajwan< Singapur, Japonia, Korea, Chiny, - inna mentalnosc pracy. Europa troche opoznina sie robi. TEraz azja kupuje tania rosjka Rope - jest tam boom gospodarczy. Odrwanie niz u nas. My zaczelismy kupwac drogo i wydawac duzo (pomoc UKrainie) To koncowka Europy.

    3. Monkey

      @bezreklam: Końcówka Europy? Może następny koniec historii też? Chyba nie doceniasz potencjału naszego kontynentu i narodów go zamieszkujących. Mądrze zarządzana już sama UE jest równa co najmniej pod względem ekonomicznym i USA, i ChRL. S prawdopodobnie nawet tych rywali przewyższa.

  2. bezreklam

    Ciekawy jestem proparcji - jaki % na sprzet a jaki na wyplaty dla wojska, I podbnie u nas. A ogolnei to raczej Korea polnocna nie jest zagraznem dla POludnia. Ma sprzet przestarzaly- gdyby nie atmowi skonczyli by jak Saddam raz dwa.

  3. rwd

    Dopóki Chiny nie ruszą na Tajwan, to nie sądzę, by Północ zachciała zaatakować Południe. Ale gdy tylko zacznie się gorąco robić wokół Tajwanu, to Kim odpali wszystko co ma na Seul i okolice, może nawet nie z własnej inicjatywy ale na polecenie Pekinu. Chiny będą chciały by Ameryka musiała walczyć na dwóch a może i trzech frontach. A wtedy nasze rendez-vous z Koreą Pd. szybko się skończy.

  4. Monkey

    Na przykładzie pensji sierżanta można powiedzieć, że podwyżka żołdu wyniesie 25%. Wow👍🏻

  5. Chyżwar

    W obecnej sytuacji Niemcy i ich ryży lokaj razem ze swoją partią nie zwiększaliby wydatków na obronność. Wychodzi więc na to, że obywatele Republiki Korei w odróżnieniu od niektórych Polaków. Prawidłowo powinno nazywać się ich "polakami" to rozsądni ludzie.

  6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Prawdzie Zeitenwende dokonuje się nie w Niemczech [bo tam padło, nim zaczęło się coś dziać, a Niemcy nadal nie potrafią przeznaczyć 2% PKB na wojsko, nie mówiąc o nadrobieniu dekad zaniechań] - tylko w Japonii i w Korei Płd. W Europie - Polska. Ciekawe czy do biurkowych geopolityków w Waszyngtonie dotrze wreszcie do opornych głów, że Niemcy nie są żadnym graczem na poziomie strategicznym? I że tylko Wschodnia Flanka z rdzeniem Polski - oraz UK - liczą się jako siła geostrategiczna w Europie. Bo Francja nawet swoich interesów w Afryce w słabych wojnach asymetrycznych nie potrafi zabezpieczyć - co dopiero Europę. Zwłaszcza przy takiej doktrynie nuklearnej "Tylko Francja".

  7. Thorgal

    Idą w nasze ślady... :)

Reklama