Siły zbrojne
Raptory na Westerplatte
W trakcie trwania uroczystości nad półwyspem Westerplatte przeleciały polskie samoloty F-16 i amerykańskie F-22 Raptor.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w czwartek nad ranem na Westerplatte obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowane przez Wojsko Polskie. Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych o godz. 4.45, ponieważ o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga.
W uroczystości odbywającej się u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża wzięli także udział m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Obchodom 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na #Westerplatte towarzyszył przelot 🇵🇱 samolotów F-16 i 🇺🇸 F-22 Raptor. pic.twitter.com/46qPoH74pU
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 1, 2022
W czasie trwania uroczystości nad półwyspem Westerplatte przeleciały polskie samoloty F-16 i amerykańskie F-22 Raptor. Obecnie w Polsce stacjonuje w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku 12 amerykańskich myśliwców F-22 Raptor. W łaskiej bazie przebywa także około 300 przedstawicieli amerykańskich sił powietrznych.
Loty amerykańskich myśliwców nie odbywają się codziennie, jednak regularnie F-22 pojawiają się w europejskiej przestrzeni powietrznej, np. ostatnio odbywały misje treningowe nad Słowacją, Estonią i wybrzeżem Morza Bałtyckiego, docierają też do Niemiec i na południe Europy.
Samoloty F-22 Raptor wykorzystywane były do tej pory niemal wyłącznie do obrony terytorium Stanów Zjednoczonych. Wyjątkiem było ich bojowe użycie w Syrii. W polskiej przestrzeni powietrznej gościły już wcześniej, ale jedynie na kilka godzin, podczas pojedynczych ćwiczeń.
Czytaj też
F-22 Raptor to myśliwiec piątej generacji, pierwsza w historii tej klasy używana operacyjnie. Cechuje się zaawansowanymi sensorami i uzbrojeniem (m.in. do 8 kierowanych rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu w wewnętrznych komorach uzbrojenia), ale też naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalacza (supercruise). Myśliwiec produkowany był z uwzględnieniem technologii stealth przez firmę Lockheed Martin do 2011 roku. Z uwagi na wykorzystane rozwiązania oparte na krytycznych, tajnych technologiach, samoloty F-22 nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu. Liczba wyprodukowanych F-22 Raptor wynosi niewiele ponad 180.
Czytaj też
Raptory znajdują się pod dowództwem NATO w ramach misji obrony przestrzeni powietrznej. Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie zdecydowano o przekształceniu misji Air Policing, o zadaniach charakterystycznych dla czasu pokoju, w misję Air Shielding, o większych zdolnościach i lepiej zintegrowaną z naziemną obroną powietrzną.
Warto dodać, że Raptory nie są jedynymi samolotami bojowymi 5. generacji na wschodniej flance, bo obok nich uczestniczą w niej amerykańskie, holenderskie i brytyjskie F-35. Myśliwce różnych typów (w tym także europejskie Eurofightery, Rafale i Mirage 2000) wspierane są przez samoloty tankowania powietrznego i wczesnego ostrzegania.
gregoz68
Miło pomarzyć. Amerykanie nakręcili dawno temu film z Kirkiem Douglasem The Final Countdown:)