Reklama

Siły zbrojne

Raptory na Westerplatte

Autor. SHAPE_NATO Allied Command Operations/Twitter

W trakcie trwania uroczystości nad półwyspem Westerplatte przeleciały polskie samoloty F-16 i amerykańskie F-22 Raptor.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w czwartek nad ranem na Westerplatte obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowane przez Wojsko Polskie. Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych o godz. 4.45, ponieważ o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga.

W uroczystości odbywającej się u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża wzięli także udział m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

W czasie trwania uroczystości nad półwyspem Westerplatte przeleciały polskie samoloty F-16 i amerykańskie F-22 Raptor. Obecnie w Polsce stacjonuje w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku 12 amerykańskich myśliwców F-22 Raptor. W łaskiej bazie przebywa także około 300 przedstawicieli amerykańskich sił powietrznych.

Autor. Fot. kpr. Wojciech Król/CO MON

Loty amerykańskich myśliwców nie odbywają się codziennie, jednak regularnie F-22 pojawiają się w europejskiej przestrzeni powietrznej, np. ostatnio odbywały misje treningowe nad Słowacją, Estonią i wybrzeżem Morza Bałtyckiego, docierają też do Niemiec i na południe Europy.

Samoloty F-22 Raptor wykorzystywane były do tej pory niemal wyłącznie do obrony terytorium Stanów Zjednoczonych. Wyjątkiem było ich bojowe użycie w Syrii. W polskiej przestrzeni powietrznej gościły już wcześniej, ale jedynie na kilka godzin, podczas pojedynczych ćwiczeń.

Czytaj też

F-22 Raptor to myśliwiec piątej generacji, pierwsza w historii tej klasy używana operacyjnie. Cechuje się zaawansowanymi sensorami i uzbrojeniem (m.in. do 8 kierowanych rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu w wewnętrznych komorach uzbrojenia), ale też naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalacza (supercruise). Myśliwiec produkowany był z uwzględnieniem technologii stealth przez firmę Lockheed Martin do 2011 roku. Z uwagi na wykorzystane rozwiązania oparte na krytycznych, tajnych technologiach, samoloty F-22 nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu. Liczba wyprodukowanych F-22 Raptor wynosi niewiele ponad 180.

Czytaj też

Raptory znajdują się pod dowództwem NATO w ramach misji obrony przestrzeni powietrznej. Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie zdecydowano o przekształceniu misji Air Policing, o zadaniach charakterystycznych dla czasu pokoju, w misję Air Shielding, o większych zdolnościach i lepiej zintegrowaną z naziemną obroną powietrzną.

Warto dodać, że Raptory nie są jedynymi samolotami bojowymi 5. generacji na wschodniej flance, bo obok nich uczestniczą w niej amerykańskie, holenderskie i brytyjskie F-35. Myśliwce różnych typów (w tym także europejskie Eurofightery, Rafale i Mirage 2000) wspierane są przez samoloty tankowania powietrznego i wczesnego ostrzegania.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. gregoz68

    Miło pomarzyć. Amerykanie nakręcili dawno temu film z Kirkiem Douglasem The Final Countdown:)