Reklama

Siły zbrojne

Rafale dla Indii już w maju?

fot.Trevor Hannant/flickr.com
fot.Trevor Hannant/flickr.com

Specjalna delegacja francuskiego rządu i przedstawicieli firmy Dassault, pojawi się w New Delhi w przeciągu kilku najbliższych dni. Celem spotkania jest sfinalizowanie transakcji zakupu 36 Dassault Rafale w wersji bojowej dla Indyjskich Sił Powietrznych, z terminem do końca maja.

W skład delegacji wchodzą wyżsi urzędnicy francuskiego rządu oraz kadra kierownicza koncernu Dassault Aviation. Prawdopodobny jest także udział francuskiego ministra obrony Jean-Yves Le Drian. Celem wyjazdu są negocjacje dotyczące podpisania umowy na nowe myśliwce. 

Indyjski premier Narendra Modi naciskał na Francois Hollande w Paryżu, aby wkrótce po ogłoszeniu zamówienia pierwsze egzemplarze myśliwców trafiły w jak najkrótszym terminie. Sama dokumentacja dotycząca umowy zostanie zweryfikowana w przeciągu 2-3 miesięcy, a pierwszy samolot powinien trafić do służby po 18 miesiącach od zatwierdzenia umowy.

Cena kontraktu szacowana jest na około 5-6 mld dolarów. IAF będzie jednym z pierwszych zagranicznych użytkowników myśliwców Rafale. W ostatnim czasie maszyny tego typu zostały zakontraktowane również dla Egiptu. Negocjacje między MON i Dassault o nabycie ponad 126 myśliwców Rafale były prowadzone od stycznia 2012 r. z powodu rozbieżności co do oceny odpowiedzialności za jakość 108 maszyn z licencją na budowę w Indiach.

Według analiz, Dassault jest zdolny ponad dwukrotnie zwiększyć produkcję Rafale od 11 do 24 samolotów rocznie. Firma w poprzednim roku zmniejszyła tempo produkcji do około 11 samolotów z braku nowych zamówień.

(BSZ)

Reklama

Komentarze (2)

 1. lechu

  Czy też zauważyliście, że prawie na wszystkich zdjęciach ten samolot ma dodatkowe zbiorniki paliwa? Czy ma on tak duże spalanie, czy wewnętrzne zbiorniki są zbyt małe?

 2. Qba

  Przydałyby się i nam by zastąpić MiGi-29 i Su-22

  1. kpt.red

   Bardzo, choć ze względu na koszty lepiej by było z 50 F-16

Reklama