Reklama

Siły zbrojne

Przysięga terytorialsów z 13. Śląskiej Brygady OT

Fot. WOT
Fot. WOT

Blisko 150 terytorialsów złożyło w sobotę przysięgę w Cieszynie. To największa taka uroczystość wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – poinformowała rzecznik jednostki Monika Ligejka.

„Przysięga w Cieszynie odbyła się po raz pierwszy. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełni już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie terytorialsów jest ich ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele, łączy z pewnością jedno: chęć służby Ojczyźnie” – podkreśliła Ligejka.

Dowódca brygady płk Tomasz Białas podczas przysięgi przypomniał sentencję „Per aspera ad astra”. „+Przez ciernie do gwiazd+, ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to, co przeszliście przez ostatnie 16 dni. To dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia, ale także chwil uwierzenia w siebie, w swoje możliwości, przełamania własnych ograniczeń” – mówił.

Płk Białas zaznaczył, że szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek.

„Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy, w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji +gwiazdy+. Te będą za trzy lata kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od was, od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji, aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwością wykonywać” – mówił.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, powstały z początkiem 2017 r. Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Reklama

Komentarze (42)

 1. marian

  Zatem nie pisze Pan o dniu dzisiejszym. A takich przypadkach jak Pański słyszałem, ale to były dwie różne przysięgi, a nie ta sama przysięga dwukrotnie. Dlatego zdziwiłem się, że zawodowy żołnierz mógł dopiero teraz składać tę drugą przysięgę, bo o rezerwistach składających przysięgę "po raz drugi" słyszałem nawet całkiem niedawno.

 2. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Ale to standard 11BOT - też. po prostu tam nie ma wojska w wojsku. Dlatego taka jest rotacja. Ale to najzwyczajniej jest zaplanowanym elementem tej formacji - tak sadzę

 3. Fencer

  Pierwsza w roku 1980 a druga w latach 90-tych...teraz już jestem 60+....

 4. pomz

  Wersja okrojona? Sama kamizelka z wkladami wazy do 13kg :) Znaczy z czego rezygnujemy? Z helmu? Maski? 2 magazynki tylko?

 5. pomz

  Jestem 3 rok. 11Batalion Lekkiej Piechoty. Gosc ma racje. Sciema. Na poligonie snajperzy wogole np nie poruszali sie czolganiem prsez pelzanie... Strzelcy 12,7 oddali moze po 2-3 strzaly , im zalowano amunicji, zato do woli strzelali...oficerowie, sztabowcy, gwiazdy kompanijne, sztabowe( ratowniczki medyczne), kierowcy, znajomi z innych pododdzialow. I co Ty na to? Tuz przed poligonem bylo sporo rezygnacji ze sluzby i postanowiono zrobic lajtowy poligon, ,żeby wojska nie zajechac( bo szkoly, praca, rodziny).

 6. Terytorials

  Powiem wiecej. Mają wszystko i tego nie używają, albo nie chca uzywac! Przyklad z 12 batalionu lekkiej piechoty. 100% stanu ma kolimatory hws, noktowizory, gogle, rubiny...i tego nikt nie uzywa na rotacyjnych, na poligonie nawet nie uzywalismy tego. Wszystko ma juz ok 2-3 lata , caly czas lezy w magazynach, szefuncio boji sie zeby nikt kluczykow intubusowych nie pogubil!! To samo kamzy Kandahar- ma kazdy na stanie, tylko ze malo kto w nich chodzi. Bo niewygodne, bo obcisle, bo sie poca pod nia, bo nie ma jak do kieszeni sie dostac... i chodza w prywatnych pasoszelkach, kupionych jak najtanszym kosztem! Tak to wyglada we WOT. W 1PBOT...

 7. db+

  Akurat nie chodzi o to, co robi, tylko o to, że przy takiej liczebności ilość zadań przerasta możliwości. Kłania się tutaj ograniczenie wynikające z koncepcji SRO.

 8. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Witam, dziękuję za uznanie Pani Ewo. :) Panią też będę bronił jako jeden z pierwszych bo mieszkam na wschodzie RP - 45 km od granicy z BY. Ale mam nadzieję, że nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie.

 9. marian

  A jest Pan żołnierzem zawodowym od lat osiemdziesiątych i dopiero teraz w tym roku Pan drugi raz złożył przysięgę?

 10. Widzę na codzień. Nie zmienia to faktu, że kompania w moim piwiecie nie będzie w stanie obsadzić 2 mostów na Wiśle 3 na Wieprzu, zapewnić osłonę lotnisk

 11. JanKowalski

  Nie żebym był jakoś specjalnie 'uczulony" na terytorialsów ale ten sprzęt i pieniążki powinny trafić do wojska , WOT należałoby tworzyć w oparciu o uczniów szkół średnich i zawodowych w klasach o rozszerzonym szkoleniu wojskowym a nie w oparciu o pospolite ruszenie......

 12. Fencer

  Składałem przysięgę dwa razy...raz po szk. podstawowym w WSO (na ...m.in. wierność armii sowieckiej) i drugi raz kilkanaście lat później na "Boga, Honor i Ojczyznę"....

 13. Patcolo

  Przyjedź na rotacje i się dowiesz co robi WOT do roku co po roku a co po dwóch latach

 14. Hgw

  Takie wojska tylko lepiej wyszkolone już były. Po co je zlikwidowano?. Wykonywały wszystkie powyższe działania. Ale nic, trzeba było je rozformować, rozkraść co lepszy sprzęt itp.

 15. db+

  Bardzo mi przykro, ale WOT nie będzie w stanie wykonać nawet jednego z zadań, które wymieniłeś. Kompania w powiecie nie ma możliwości obsadzenia infrastruktury krytycznej - bo jest po prostu zbyt mała liczebnie. Póki co WOT nie mają MANPADS ani granatników. I nie zanosi się w najbliższej przyszłości żeby miały mieć. I pytanie: dla jakich to wojsk (poza rezerwami na potrzeby własne) WOT stanowi rezerwę mobilizacyjną ? I ilu żołnierzy rocznie do tej rezerwy przenosi? A i jeszcze jedno: żeby być snajperem nie wystarczy umieć w miarę celnie strzelać...

 16. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Obecna rola WOT - WOT stał się: 1) sklepem zakupowym dla WO - biorąc pod uwagę przekazywany sprzęt, 2) dostarczaniem rezerw dla WO i ostatnie 3) zabezpieczeniem ratowniczym/kryzysowym w stylu OSP. Natomiast sprawy obronne/bojowe są na samym końcu. Ale nie jest to wcale takie złe, bym powiedział właściwe dla tej formacji w wydaniu polskim. Niestety ale tak to pozostanie. Natomiast z drugiej strony dla niektórych będących w WOT to dodatkowy zarobek i tyle bez emocji obronnych/narodowych. A do Gwardii Narodowej USA gdzie wszystko jest w odwrotnej kolejności to nie mamy co się mierzyć.

 17. Ewa

  Tak jasne. Prawdziwy bohater.

 18. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Czy na pewno wschodnie brygady WOT będą to realizowały w styku z sołdatami FR?

 19. Ewa

  Nie tylko na WOT szkoda.

 20. Jaksar

  tyle w teorii ale faktycznie w razie godziny "W" połowa nie stawi się na wezwanie lub podczas pierwszych starć i dużych ofiar ( bo nie powiesz, że WOT dorówna rosyjskim komandosom czy jednostkom typu kawalerii powietrznej) zwieja. Dziewczyny mamusie w domu zamkną bo ruskie gwałty są juz legendarne od 1944 roku. Wiec ilu tych WOT owców będzie gotowych do walki?

 21. Jaksar

  kto wpadł na pomysł by łapy wyciągali w hitlerowskim pozdrowieniu?

 22. bobo

  Żadne zabezpieczenie frontu wewnętrznego. Ze względu na rozmontowanie armii WOTowcy zostaną wysłani na pierwszą linię. A jak nie to kulka w łeb za dezercję. Policja i inne tego typu służby do pilnowania porządku wystarczą. WOTowcy niech nawet nie marzą, że będą sobie siedzieć spokojnie na tyłach gdy zawodowi będą walczyć.

 23. Z których konkretnie?

 24. Rog

  Wot ma wszystko a w liniowych nadal polowych nie wydaja bo nie ma.

 25. Dalej patrzący

  WOT to dedykowane zadaniowo zabezpieczenie infrastruktury Polski i szlaków komunikacyjnych przed sabotażem i działaniami asymetrycznymi, a przy odpowiednim wyposażeniu w MANPADS i kppanc, granatniki itd - także przed desantami aeromobilnymi. Czyli zabezpieczenie "frontu wewnętrznego". Dodatkowa rola to wzrost rezerwy mobilizacyjnej. Czyli w sumie odpowiedź na tzw. wojnę hybrydową, odciążenie wojsk operacyjnych WP, żandarmerii, ale i wzrost rezerwy mobilizacyjnej. To tak dla udających, że nie wiedzą, po co jest WOT i sieją zamęt. Płatnie lub z niewiedzy. Notabene - wszelkie służby typu policja, SOK, straż więzienna itd. - na wypadek zagrożenia "W" - otrzymają przynajmniej Beryle, no i Groty itd. - bo będą kolejne zamówienia. Czyli dodatkowe 120 tys ludzi do zabezpieczenia "frontu wewnętrznego". Także firmy ochroniarskie i straż miejska będą - jako osobna pula zasobowa - przeorganizowane pod działania policyjne i zabezpieczające. Dla nich będą rezerwy starych AK/AKM. Z klubów strzeleckich - snajperzy i strzelcy wyborowi do Torów i Borów i nowego SKBW Grota 7,62. A płatnych płaczków i etatowych biadołków z lewymi rękami, co to im wszystko źle, przydzieli się do kopania latryn...

Reklama