Siły zbrojne
Przeciwpancerne szkolenia i patrole na granicy. Terytorialsi z Podkarpacia podsumowują rok
Dla 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mijający rok był wymagający - ocenił rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura. Dodał, że żołnierze oprócz działań związanych z pandemią, zaangażowani byli także w obronę granicy kraju na wschodzie.
Rzecznik podkreślił, że brygada w tym roku, oprócz zadań, związanych z pandemia i obroną granic, musiała „normalnie funkcjonować", czyli m.in. prowadziła szkolenia podtrzymujące i rekrutację do podległych batalionów.
„Organizowaliśmy również akcje wspierające lokalną społeczność, takie jak zbiórki krwi. Jednym z zadań, które zrealizowaliśmy było również sformowanie 36. Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu" - wymienił kpt. Sura.
W ramach operacji „Silne Wsparcie" podkarpaccy terytorialsi od początku kryzysu migracyjnego pomagają bronić granicy z Białorusią. Jak przypomniał rzecznik, do tej pory ich zadania polegały na udzielaniu wsparcia poprzez obsługę dronów oraz na prowadzeniu patroli wodnych na Bugu. „Teraz nasze obowiązki zostały rozszerzone o prowadzenie patroli pieszych i służbę na posterunkach kontrolnych" - dodał.
Przez cały mijający rok żołnierze z podkarpackiej brygady wykonywali również zadania związane z walką z pandemią, m.in. prowadzili monitoring osób przebywających na kwarantannie.
Czytaj też
Jak podkreślił kpt. Sura, zarówno obrona granic, jak i walka z pandemią nie spowodowały zaprzestania szkolenia żołnierzy. „W czasie zajęć rotacyjnych żołnierze doskonalili zagadnienia w zakresie wyrównywania poziomów wyszkolenia oraz podtrzymywania zdolności do działania. W tym roku wszystkie bataliony lekkiej piechoty oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia, przeprowadziły innowacyjne szkolenie zintegrowane. Przez 14 dni żołnierze wykonywali różne zadania strzeleckie i taktyczno - specjalne na terenie podległych powiatów" - powiedział.
Terytorialsi z Podkarpacia brali udział również w wielu ćwiczeniach taktycznych, współdziałając z wojskami operacyjnymi i specjalnymi. Wśród nich były ćwiczenia OCELOT-21 czy PUMA-21.
Kpt. Sura poinformował, że w połowie czerwca br. Centrum Szkolenia WOT w Toruniu zakończyło kurs zorganizowany dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W tym szkoleniu uczestniczyli również żołnierze z Podkarpacia, którzy finalnie na poligonie Kijewo - Toruń wykonali strzelanie z tego typu broni.
Czytaj też
Dodał, że w kończącym się roku dowództwo brygady zorganizowało też III i IV edycję kursu podoficerskiego SONDA, a szkolenie odbywało się Dębicy i Jarosławiu.
W tym roku podkarpacka brygada przeprowadziła również 7 powołań ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W sumie do brygady wcielono 557 kandydatów. Obecnie w 3. podkarpackiej brygadzie OT służy ponad 3700 żołnierzy, w tym ponad 13 proc. to kobiety.
Jak zaznaczył kpt. Sura, w 2021 r. klub HDK „Terytorials", który działa przy brygadzie zorganizował 6 razy zbiórkę krwi. „W sumie w 2021 r. terytorialsi z Podkarpacia oddali ponad 450 litrów krwi. Od początku powstania brygady żołnierze do banku krwi odprowadzili ponad 1750 litrów krwi" - powiedział rzecznik podkarpackiej brygady.
Kpt. Sura zapowiedział, że w przyszłym roku terytorialsi z Podkarpacia nadal będą bronić granicy z Białorusią. Dodał, że już w lutym 2022 r. odbędzie się po raz kolejny akcja „Ferie z WOT".