Reklama

Siły zbrojne

Wojska Obrony Terytorialnej będą walczyć z koronawirusem

Fot. Kancelaria Premiera
Fot. Kancelaria Premiera

W przypadku wsparcia organów administracji publicznej w zwalczaniu koronawirusa do tego celu zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ), Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz WOT - poinformował PAP resort obrony.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest przygotowane na wdrożenie planów wsparcia administracji publicznej zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (PZK RON), który jest załącznikiem do Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawia on zasady działania jednostek wojskowej służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pionu sanitarno-epidemiologicznego, osłony przeciwepidemicznej i osłony przeciwepizootycznej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskie. Określa również kierunki współdziałania służb cywilnych i SZ RP w przypadku naturalnych ognisk epidemicznych chorób zakaźnych o wymiarze katastroficznym, a także w odpowiedzi na atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia

Stanowisko DO RSZ

Dowództwo Operacyjne poinfornowało też, że szczegóły mówiące o liczbie możliwych do użycia żołnierzy i specjalistycznego sprzętu ujęte są w załączniku do PZK RON "Użycie Sił Zbrojnych RP w Działaniach Przeciwepidemicznych, Sanitarnohigienicznych, Udzielaniu Pomocy Medycznej oraz Likwidowaniu Skażeń i Zakażeń Biologicznych". Jednocześnie wojsko odmówiło udzielenia bliższych informacji na ten temat, gdyż - jak wyjaśniło - wspomniany złącznik jest dokumentem niejawnym.

"W przypadku wsparcia organów administracji publicznej zostaną skierowane specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Uruchomienie zasobów SZ RP odbywa się na wniosek o wsparcie skierowany z administracji rządowej" - wyjaśnił resort.

MON podkreśliło też, że DO RSZ monitoruje sytuację związaną z epidemią koronawirusa, dokonuje przeglądu obowiązujących procedur oraz sił i środków zadeklarowanych w PZK. Monitoruje również sytuację epidemiologiczną w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami kraju.

W czwartek rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak zapewnił, że formacja ta pozostaje "w gotowości do udzielenia wsparcia w walce z koronawirusem".

Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów - wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa" - poinformował ppłk Pietrzak."Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład wsparcia systemu opieki zdrowotnej, głównie w obszarze logistyki, wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów - wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Oprócz tego jesteśmy w gotowości do podjęcia działań ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania wirusa

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk OT

Zapewnił też, że dowódcy brygad OT pozostają w bezpośrednim kontakcie z wojewodami, a także uczestniczą w posiedzeniach zespołów oceniających i planujących ewentualne działania na wypadek powstania zagrożenia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Anita

  Wspaniały pomysł z WOT. Nie jeden raz pokazało jak się służy swój kraj przy powodziach, trąb powietrznych itd. To jest idealny wybór dla tych którzy chcieli być wojsku ale też jakoś normalność w codzienność. Tworzy większą grupę obywateli którzy są gotów i wiedzą jak bronić swój kraj jak by przyszła taka chwila. Dziękuję za wasz czas poświęcony dla nas i dla kraju.

 2. Strażnik Teksasu

  Proszę Was, nie dobijajcie WOT takimi tytułami. Wystarczy, że Macierewicz ośmieszył koncepcję WOT, tworząc z weekendowych cywilów, biegających po lesie z atrapami karabinów, najważniejszy rodzaj sił zbrojnych. Putin pewnie boki zrywa gdy patrzy w jakim kierunku następuje "rozwój" polskich sił zbrojnych. A Wy jeszcze wysyłacie tych amatorów na front walki z wirusem, który przenosi się z człowieka na człowieka jeszcze w bezobjawiowej fazie choroby. Na dodatek w kraju, który przyjął prostą zasadę wobec tego wirusa: nie badamy, więc nie wykrywamy. Nie wykrywamy, więc go nie mamy. Wirusa potwierdzono już praktycznie w całej Europie, w samych Niemczech około 150 przypadków, jest w Czechach, na Litwie i Białorusi. Ale u nas nie ma :) I to wszystko przy otwartych granicach strefy Schengen.

  1. Stari i mądry

   Mylisz się.Putin łapie sie za głowe,kombinując skąd wziąsć dodatkowe 50 tysięcy chlopa która będzie chciała iśc na wojne,myslisz ze Rosjanie to głupcy>? Zaczynają juz jezdzić po świecie i widzą przepaść pomiedzy zachodem a biedną Rosja,nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie nastroje panują wsród społeczenstwa ktora ma dość Putina i jego oligarchów których wczesniej czy pózniej pogonia z kraju.

  2. Strażnik Teksasu

   Przespałeś kilka ostatnich lat. Po co mam walczyć z jakimś krajem skoro mogę, za pomocą mediów społecznościowych, przekręcić poglądy i preferencje wyborcze jego mieszkańców w taki sposób, że ci, w demokratycznych i wolnych wyborach, podejmą decyzje zgodne z moimi oczekiwaniami. Przykłady: wybory prezydenckie w USA w 2016 roku oraz referendum w sprawie Brexitu.

  3. abc

   Dokładnie. W dzisiejszych czasach wojny wygrywa się w gabinetach a nie na polach bitwy.

 3. Adix tankman

  Wojska Obrony Terytorialnej gotowe do odparcia natarcia przeciwnika KoronaWirus ze wszystkich przewidywanych kierunków.Podstawowym ekwipunkiem FOO,OP1 maska min MP4 .Wyekwipowanie w formie E-ski na stan i rzecz jasna umundurowanie z lopatkami piechoty oraz hełmami kevlar wz min 2003 .Do zwalczania przeciwnika i odpierania ataków podstawowy sprzęt kbs beryl 5,56mm

  1. Urko

   Chyba nie bardzo rozumiesz jakich działań oczekuje się od żołnierzy w przypadku opanowywania epidemii. Pewnie, że przydałby się im dodatkowy sprzęt, ale to nic specjalnego. Najważniejsze to pałki, tarcze, jednorazowe kajdanki itp...

  2. EH

   Na bryłę można założyć mikroskopy

  3. Rolek

   Widzę że twoja wizja jest bardzo klarowna.

 4. Luki

  Weekendowe wojsko jeszcze tego brakowało teraz atak na pewno będzie odparty

  1. Weekendowe wojsko też musi być, bo zawodowi mają weekend.

  2. Golkiper

   To weekendowe wojsko nie dość, że jest tańsze od żołnierzy zawodowych, to tak samo jeśli nie lepiej wyszkolone.

  3. Fiodor

   Tylko że nikomu nie potrzebne. Kiedyś modne było harcerstwo i było znacznie tańsze....

 5. Gregor

  Od walki z epidemiami jest minister zdrowia a nie WOT. Co niby dzielni wojacy mieliby robić? Pokonać wirusa siłom moralnom? I czy WOT ma w ogóle swój pion wojskowej służby zdrowia?

  1. Kogito

   No nie wiem. Pomoc w rozstawianiu miasteczek szpitalnych jeśli zabraknie miejsc w szpitalach. Wszelkiego rodzaju pomoc siły fizycznej. Ewentualne dostarczanie czegokolwiek i gdziekolwiek.

  2. Lady

   To kiedy WOT rusza do akcji? Stale słyszę , że jest gotowy!!! Pewnie na koniec epidemii ,do transportu zwłok- gratulacje!!!!!

 6. Oficer TSW

  Zauważyłem, że najbardziej krytyczne oceny WOT, pochodzą najczęściej od kanapowych patriotów, "fachofcóf", weteranów counterstrika. Powiem jedno: nie macie prawa nas oceniać. KAŻDY żołnierz WOT to ochotnik, KAŻDY z nas poświęca swój wolny czas, po to, aby po prostu spełnić swój obywatelski obowiązek. Bardzo mały odsetek to ludzie, którzy poszli tam dla pieniędzy (niewielkich), zresztą nie widzę nic złego w braniu pieniędzy za swoją pracę. Uszanujcie więc ludzi, którzy chcą coś ZROBIĆ dla swojego kraju. Uszanujcie ludzi, którzy nad sobą PRACUJĄ, żeby nie zawieść, gdy będą naprawdę potrzebni (oby nigdy). Uszanujcie ludzi, którzy chcą coś dla tego kraju DAĆ, a nie tylko brać i narzekać, że się nie da. P.S. Ja przed "ruskimi" nie ucieknę (tak jak nie uciekli moi dwaj dziadkowie w 2 wojnie światowej, jak nie uciekł mój pradziadek, który służył w Legionach). Dla mnie bycie Polakiem, bycie żołnierzem naprawdę dużo znaczy.

  1. Były terytorials

   Dokładnie, nie każdy chcący służyć krajowi może być zawodowym z różnych powodów, np. rodzinnych, ale dostał możliwość bycia "rezerwowym", dodatkowym żołnierzem, i zwykle jest bardziej zaangażowany w pomoc ludziom, w dobre wykonywanie swojej roli niż wielu "zawodowych" siedzących za biurkiem.

  2. Prawdziwi ochotnicy to druhowie z Ochotniczych Strazy Pozarnych, którym nikt nie płaci za gotowość a są gotowi w każdej chwili nieść pomoc.

  3. Zniesmaczony

   No i wypowiedział się jedyny wielki patriota

 7. Andrzej

  Walka WOT z wirusem to brzmi jak chszest bojowy tej formacji i zapewne niektórzy liczą że stanie się fundamentem legendy tych "wojsk" .Praktycznie to "przynieś , wynieś , pozamiataj a w wolnej chwili sobie polataj . Na tyle starczy kompetencji i kwalifikacji tej sławnej formacji .Pompowanie opinii publicznej mitami o pierwszej linii walki na rubieżach wschodnich w wykonaniu WOT to niestety głębokie nadużycie .Te pseudo wojska to zamiennik OC i do tego zostały powołane .Niestety wyobraźnia pomysłodawcy była i jest większa niż braci Grimm a skutki jej realizacji są widoczne już teraz a w przyszłości będą opłakane dla wojsk operacyjnych .

 8. 555

  Bez urazy, ale Wojsko jest zbędne , przeszacowane i nadto doinwestowane. Zlikwidować te kurorty zwane jednostkami wojskowymi, a pieniądze przeznaczyć na służby porządku publicznego i służbę zdrowia.

 9. Rego

  Nie wiem czy nas na nich stać ile to wotowiec dostaje za dzień zabawy? 130 zł?

  1. Golkiper

   Dzięki WOT Wojsko Polskie zwiększyło liczebność o 20 tysięcy kosztem jednej piątej utrzymania takiej ilości żołnierzy zawodowych. Skończ siać dezinformacje.

  2. Rego

   Zobaczymy, czy będą tacy tani gdy zostaną powołani na miesiąc dwa.

 10. D89

  Rozmowa dziennikarza z pewnym wysokim generałem, autentyk: - Jak wojsko pomoże cywilom w walce z wirusem? - Wojsko wyśle 10 tys. lekarzy. - O to ciekawie. Nawet nie wiedziałem że wojsko ma aż tylu lekarzy... - Bo nie ma. Ale w każdej chwili wojsko może powołać lekarzy i wysłać ich gdzie trzeba.

 11. Kala

  Jezu ludzie szal pal. Wirus z rodziny koronowirusow byl w 2012 i wczesniej. Nikt nie robil afery. Nikt nie umieral czesciej. Ludzie umieraja na grype codziennie, bo maja dodatkowe schorzenia i jakos z grypa sie nie walczy. Mielismy ptasia, świńska , wscieklych krow i Bóg jeden wie co jeszcze. I przeżyliśmy. Prawda jest taka, ze to biznes. A nas wykancza zanieczyszczenie srodowiska, powodujac nowotwory i niszczac nasza odpornosc.

  1. Kogito

   Ehhh... nikt nie walczy bo istnieje coś takiego jak szczepionka. Z tym wirusem prowadzona jest walka dlatego że nie ma jeszcze szczepionki. Polecam zainteresować się bardziej wirusami które są nie do zabicia a jedyną formą ochrony jest szczepionka która zapobiega a nie zabija. Szczepionki nie jest tak łatwo skonstruować pod dany wirus i potrzeba do tego trochę czasu. Pozdrawiam:)

 12. Derty

  Wojsko Macierewicza... Ruski jakby zaatakował, to w ciągu 15 minut rozwaliłby weekendowe wojsko. Z tego 14 minut by się śmiali, a jedną minutę rozwalali...

  1. hermanaryk

   Widzieliśmy to w Afganistanie: niepiśmienne pastuchy w sandałach z opon i ze stuletnimi karabinami pogoniły tego twojego Ruskiego z jego "tiechniku biez anałoga", aż się kurzyło :)

  2. Człowieku tu jest mowa o ewentualnym zagrożeniu epidemią a ty gadasz o Rosjanach skąd ty się urwałeś?

  3. Jim bim

   Byłeś w wojsku?

 13. Wojtekus

  Koronawirus to szansa na pokazanie naszym potencjalnym przeciwnikom skale oraz jakosc naszej odpowiedzi na zagrozenia spowodowane chorobami zakaznymi. Podobno Rosja dysponuje arsenalem chorob zakaznych. Wzorowa odpowiedz wszystkich sluzb oraz obywateli napewno zniecheci Rosje od podjecia takiej strategi wojennej. Brawa tez dla konduktora z pociagu jadacego z Belinda pare dni temu. Bylo podejrzenie choroby, sluzby byly zawiadomione, pacjent byl sprawdzony bez stwierdzenia przypadku. Tak wlasnie wzorowo mozliwe jest dzialanie sluzb wraz ze spoleczenstwem. Opuznianie rozwinoecia sie tej choroby daje czas na szczepionke dla osob starszych i z oslabionym systemem obpornosciowym. Tak na marginesie to ciekaw jestem ile rzadow na swiecie upadnie lub zostanie wyglosowanych z urzedu podczas wyborow z powodu ich odpowiedzi do Koronawirusa.

  1. inż.

   W Rosji od 2014 roku produkują Triazawirin - lek na koronawirusy. Ten lek potrafi wyleczyć również z Covid-19. Dawien napisz coś o wirusologach że Skolkowa i tego laboratorium w Nowosybirsku:) Oni przynajmniej do czerwca będą mieć szczepionkę.

  2. bender

   Są też mniej optymistyczne świadectwa osób trzymanych na salach ogólnych przez kilka dni w oczekiwaniu na wyniki laboratorium z Warszawy.

  3. Kamila

   Wirus mutuje jest juz z dwadzieścia odmian. Czym ty czlowieku chcesz sie szczepic. To poprostu wyciaganie kasy od podatnika.

 14. WOTman

  Pewnie będziemy izolowac duże miasta gdzie żyją antyPOlacy. Zaraza najszybciej wykończy duże ośrodki. Ale nie martwcie się TSUE na pewno zdelegalizuje wirusa

  1. miki

   Kochana redakcjo trzymajcie poziom bo ten komentarz zalatuje trollem

 15. Korona PiuS

  Od razu lepiej się poczułem ...

 16. miki

  WOT formacja, w której łatwiej o nowy sprzęt niż w wojskach operacyjnych.

  1. Miro77

   16 bds już nosi wot owców na rękach, że nie dostali grotów od razu, tylko z badziewiem męczyła się 11 stka.

  2. Dzik

   No i...Rozwiniesz jakoś tą jakże górnolotną myśl?

  3. lukasz

   A jaki to sprzęt ma WOT? Do tej pory był lament o groty, ale ten się kończy się momentalnie w każdej jednostce, do której rzeczone kbk się wprowadza.

 17. Zniesmaczony

  Do wszystkich hejterów. Ogarnijcie się i zasięgnijcie wiedzy. Polecam dowiedzieć się jak działa system zarządzania kryzysowego i jaką rolę w nim pełnią Siły Zbrojne. Wszędzie są różni ludzie, w każdym rodzaju SZ. Wyśmiewać innych łatwo, ale samemu pomyśleć logicznie to już problem. Zamiast wyśmiewać WOT zaproponujcie rozwiązanie skoro tacy mądrzy jesteście. Nie chce mi się nawet opisywać Waszego podejścia. Jak się nie znasz to po prostu nie pisz głupot. Poza tym o części niejawnej nikt Wam publicznie nie opowie, chociaż to powinniście wiedzieć. Pozdrawiam

 18. say69mat

  Możeee .... należałoby przemyśleć i wdrożyć projekt profesjonalizacji segmentów tworzących strukturę jednostek WOT??? Możeee należałoby pomyśleć i w oparciu o struktury WOT zbudować struktury OC. Tak aby OC mogło przejąć segment operacji antykryzysowych, w przypadku zagrożeń katastrofami naturalnymi. Z kolei WOT, pozostawić jako militarny komponent zabezpieczający działanie lokalnych struktur OC.

 19. Luki

  Weekendowe wojsko jeszcze tego brakowało na pewno atak zostanie odparty

 20. Sabotaż trwa w najlepsze

  III RP w pełnej krasie. Armia Polska dalej robi absolutnie wszystko, tylko nie to do czego została powołana. Po to żeby przypadkiem nie zaczęła stanowić jakiejkolwiek wartości bojowej.

  1. Marek

   A widziałeś co robi armia Korei Południowej w związku z epidemią? Bo ja tak, choć tylko na filmach.

 21. Wolf

  Jedyny skuteczny środek do walki z koronawirusem to czosnek i spirytus. Od tego każdy wirus zdycha ;)

 22. Lelum polelum

  Walka będzie krwawa!

 23. Igor

  Zakres ewentualnych działań mógłby dotyczyć na przykład.... wsparcia społeczności lokalnych i jej zasobów - wsparcie takie może być udzielone w zakresie logistyki oraz oceny sytuacji osób starszych. Czy ktoś to może przetłumaczyć na ludzki język???? Jakie konkretnie zadania ma realizować WOT w czasie epidemii? Odwiedzać staruszków? Robić im zakupy?

 24. Szok

  Koń by się usmiał ha ha będą walczyć z wlasnym cieniem chyba

 25. werte

  A wydadzą im choć jednorazowe maseczki zanim wyślą ich do strefy zagrożonej? Proponuję każdemu terytorialsowi z odrobiną oleju w głowie żeby lepiej niech siedział w domu z grypą. Bo inaczej COVID-19 w konfrontacji z WOT może się okazać skuteczniejszy od Iskanderów i Kalibrów.

  1. Specnaz bijemy

  2. Jeden z wielu

   Na pewno /bedzie to walka .CoVid gra nie czytlsto ,ale WoT ma doswiadczenie w walce z powodziami i specnazem

  3. SAS

   Zapewne tak, bo wojskowych pewnie nie ma i na gwałt nie będzie.

Reklama