Reklama

Siły zbrojne

Polsko-amerykańskie porozumienie logistyków na Anakondę

fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek (DORSZ)
fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek (DORSZ)

Szef sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. dr Tadeusz Mikutel, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, podpisał Porozumienie na wsparcie logistyczne (Excercise Support Agreement – ESA) z Siłami Zbrojnymi USA w Europie (USAREUR) na czas ćwiczenia Anakonda-16. Umowa w sposób kompleksowy reguluje formę wsparcia oraz rozliczeń podczas ćwiczenia we wszystkich jego fazach.

Jak czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego RSZ, udzielenie wsparcia stronie amerykańskiej nie byłoby możliwe bez wcześniejszej umowy ze stroną amerykańską tzw. Umowa Nabycia i Usług Wzajemnych (US-POL-02) między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki zawarta dnia 3 grudnia 2012 r., która stanowi podstawę, dwustronnych relacji w obszarze logistyki.

Porozumienie w sprawie ESA wejdzie w życie w przyszłym tygodniu po podpisaniu jej przez Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Wiesbaden. Podpisanie ww. umowy oznacza dla logistyki podległej pod DO RSZ zakończenie dotychczasowego etapu planistycznego, potwierdzając tym samym gotowość do realnego zabezpieczenia ćwiczeń Anakonda-16.

Czytaj także: Amerykańskie transportery na polskich drogach. Rajd dragonów przed Anakondą

Anakonda-16 z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych zaplanowane jest w dniach 7-17.06.2016 r. i będzie to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych RP w 2016 roku, a zarazem największe ćwiczenie w Polsce od 25 lat. W ćwiczeniu weźmie udział około 31.000 żołnierzy, a także przedstawiciele administracji państwowej szczebla centralnego i samorządu terytorialnego.

Pożądanym stanem końcowym ćwiczenia będzie potwierdzenie gotowości do dowodzenia połączoną operacją obronną w sposób kompleksowy, w warunkach zagrożeń hybrydowych, obejmujące układ pozamilitarny, we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi. Pomimo, że ćwiczenie odbędzie się w czerwcu, to już w maju rozpoczyna się przemieszczanie sprzętu wojskowego do ośrodków szkolenia poligonowego.

Czytaj więcej: Anakonda "gigantycznym wyzwaniem dla wojska". Niemcy nie zgodzą się na przerzut US Army?

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze