Reklama

Siły zbrojne

Polskie Patrioty integrowane w Toruniu

Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

W Toruniu prowadzony jest proces integracji polskiego systemu Patriot (System Integration Checkout, tzw. SICO). Jego częścią jest pokaz, na którym można zobaczyć elementy systemu Patriot, pozyskane w ramach pierwszej fazy programu Wisła, w jednym miejscu.

Reklama

Dziś, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej odbyła się demonstracja integracji systemu Patriot w ramach procesu SICO (System Integration Checkout). Proces SICO ma na celu - między innymi - połączenie elementów wyprodukowanych w Polsce (m.in. wyrzutnie, pojazdy) z komponentami Patriot zamówionymi w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Prezydent Duda zwrócił uwagę na fakt, że obecnie realizowane są zapowiedzi z 2018 roku, dotyczące pozyskania zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Zaznaczył, że elementem obrony powietrznej będą również myśliwce F-35.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że zestaw Wisła, sieciocentryczny dzięki współpracy z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, jest elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej. "Średnia warstwa to Patriot, niższa to Narew, najniższa to Piorun, uzupełniane przez zestawy rakietowe Pilica" - powiedział minister Błaszczak. Dodał, że system osiągnie zdolność operacyjną "za kilka miesięcy" i będzie rozwijany, bo w USA złożono już zamówienie na drugi etap Wisły.

Reklama

Proces, który odbywa się obecnie w Warsztatach Techniki Lotniczej, to pierwszy etap integracji polskiego zestawu IBCS/Patriot. Pierwszy etap to integracja wyrzutni M903A2 z pozostałymi elementami. W drugiej fazie, w 37. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Sochaczewie, gdzie będzie na stałe stacjonował dywizjon, będą prowadzone testy systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS. W trzeciej fazie całość zostanie ponownie zintegrowana w Toruniu.

Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Procedura SICO to element wdrożenia systemu Wisła w jego pierwszej fazie. W jego ramach polskie i amerykańskie zespoły przeprowadzają inwentaryzację dostaw i realizują finalny montaż sprzętu wojskowego oraz dokonują pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu.

Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

W ramach SICO zostaną sprawdzone wszystkie dostarczone elementy, tj. m.in. radary AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plant), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280, czy radiolinie IFCN.

Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

W pierwszej fazie programu Wisła Polska zakupiła 4 jednostki ogniowe (2 baterie) Patriot z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. W ich skład weszło 16 wyrzutni i 208 pocisków PAC-3 MSE przeznaczonych do użycia bojowego, a także 4 radary sektorowe AN-MPQ-65, taką samą liczbę stanowisk Engagement Control/Radar Interface Unit, sześć stacji kierowania walką Engagement Operations Center (EOC) systemu IBCS oraz radiolinie IFCN. Polski przemysł dostarcza elementy tego systemu kontraktowane w ramach oddzielnych umów, w tym pojazdy m.in. Jelcz, samochody transportowo-załadowcze, systemy maskowania, węzły łączności i kabiny dowodzenia, w których będą umieszczane elementy systemu IBCS. Łączną wartość I fazy programu wyceniono na 4,75 mld USD, przy czym wartość ta obejmuje pewne elementy kompletnego systemu Wisła.

Czytaj też

Polska wysłała wniosek Letter of Request w sprawie drugiej fazy programu Wisła, o czym 24 maja br. szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na otwarciu konferencji Defence24 DAY. Wniosek dotyczy sześciu baterii Patriot/IBCS (dwunastu jednostek ogniowych) z radarami dookólnymi LTAMDS i wyrzutniami pocisków PAC-3 MSE. Wstępny harmonogram, przedstawiony przez Agencję Uzbrojenia zakładał ich dostawę w latach 2026-2028. Zestaw Wisła będzie współpracował z zestawem Narew za pomocą IBCS, tworząc podstawę polskiego warstwowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej, działającego na zasadzie "dowolny sensor, najlepszy efektor".

Czytaj też

System Wisła będzie zdolny do zwalczania w zasadzie pełnego spektrum celów powietrznych: od samolotów i śmigłowców, przez pociski manewrujące i balistyczne, aż po bezzałogowce, przy czym przy zwalczaniu większości obiektów (jak BSP) będzie wspomagany przez inne "warstwy" obrony powietrznej by uniknąć saturacji (zużycia) rakiet. Dostawa i integracja pierwszych zestawów Patriot/IBCS jest dużym kamieniem milowym na drodze do budowy polskiego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Po osiągnięciu gotowości operacyjnej Polska zyska zdolności do zwalczania pocisków balistycznych, choć na uzyskanie zakładanego poziomu zdolności trzeba jeszcze będzie poczekać.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (12)

  1. Capt Raginis

    Dla tych co się dziwią, że na zdjęciach są tylko 4 kontenery startowe na wyrzutni M903. Są 4, ale mogli równie dobrze zamontować 8 sztuk albo 12 (maksymalna liczba). Oczywiście cały czas mówimy o pociskach najnowszych czyli PAC-3 MSE. Starszych PAC-3 wchodzi maksymalnie 16 sztuk na wyrzutnię. A dla PAC-2 GEM liczba ta wynosi 4 szt. (maksymalnie). Na zdjęciach są kontenery startowe PAC-3 MSE, których można tam zamontować maksymalnie 12 sztuk. Pozdrawiam

    1. bmc3i

      Pociski PAC-3 LockMartu to maksymalnie 16 w wyrzutni.

    2. Capt Raginis

      PAC-3 owszem, na wyrzutnię wejdzie 16 sztuk, ale to są inne pociski niż PAC-3 MSE. Przykładowo PAC-3 MSE są o 30% cięższe od zwykłych PAC-3 i mają trochę inne kontenery startowe. Widać to na zdjęciach. Tutaj chyba nie da się rzucić, ale są zdjęcia w necie, na których widać, na jednej wyrzutni, 8 kontenerów startowych PAC-3 i 6 kontenerów PAC-3 MSE. Widać różnicę w wielkości między jednym i drugim pociskiem. Podsumowując, na wyrzutnię M903 wchodzi 16 pocisków PAC-3 lub 12 pocisków PAC-3 MSE.

  2. Valdi

    Przypomnijmy 4, 75 mld pln kupuje 16 wyrzutni w konfiguracji na 2 🔋🔋 każda bateria to 98 pocisków pac3 ,plus 3 radary oraz ECS stanowiska kierowania ogniem Bogata konfiguracja

    1. Capt Raginis

      Każda bateria to 96 pocisków PAC-3 MSE (jedna bateria ma 8 wyrzutni po 12 pocisków PAC-3 MSE czyli w sumie 96 pocisków). Poza tym w tej cenie jest też IBCS, który kupiliśmy w pierwszej fazie programu "Wisła" i to też podwyższyło cenę. Gdybyśmy nie kupowali IBCS to cena byłaby niższa, ale warto było go kupić. Przy kolejnych zamówionych bateriach nie będziemy już płacić za IBCS.

    2. Shev

      Raginis, tylko przypomne ze akurat PAC-3MSE mamy zaledwie 208 sztuk i nowe wg MON nie beda kupowane. Te 208 ma wystarczyc na wszystkie 8 baterii Wisły bo zrezygnowali ze SkyCeptora czy PAC-2 W zamian za to chca na wyrzutnie wsadzić CAMM.

    3. Capt Raginis

      Shev, 208 sztuk PAC-3 MSE zostało zakupionych w I fazie programu "Wisła". Czy kolejne będą kupione to się dopiero okaże gdy będzie podpisywana umowa na II fazę "Wisły" (6 baterii i radary LTAMDS). W tej chwili tego nie wiemy (ale stawiam, że zakupią kolejne). Patrioty będą też używać niskokosztowych pocisków o trochę mniejszych możliwościach, którymi będzie można zwalczać mniej wymagające cele. Ale nie będą to zwykłe CAMM tylko ich rozwinięcie o wydłużonym zasięgu.

  3. Prezes Polski

    Przestańcie marudzić. To są zdecydowanie dobre wieści. Docelowa ilość wyrzutni jest za mała, co świadczy o tym, że nie mamy w planie ochrony opl całego terytorium kraju, ale na kluczowe obszary i obiekty powinno wystarczyć. A ryzyko, że ruscy użyją czegoś poważnego, żeby uderzyć np. w Przasnysz albo Chojnice jest niskie, zwłaszcza w obliczu zużycia nowoczesnych środków walki, jakie w tej chwili obserwujemy.

    1. Capt Raginis

      Mamy w planie ochronę OPL całego kraju. Po prostu 8 baterii po 8 wyrzutni Patriotów (czyli w sumie 64 wyrzutnie, na których można założyć po 12 pocisków Patriot PAC-3 MSE i po 16 zwykłych PAC-3) to NIE JEST wszystko czym będziemy dysponować. Patrioty stanowią najwyższe piętro, ale główną warstwą OPL będzie "Narew" z brytyjskimi pociskami CAMM-ER i CAMM-MR o wydłużonym zasięgu. Pociski te będą produkowane w Polsce. To będzie ten fundament naszej Obrony Powietrznej. W programie "Narew" będzie grubo ponad 20 baterii! Do tego dochodzi jeszcze Pilica+ (21 baterii) z pociskami CAMM o zasięgu 25 km. Trzeba więc pamiętać, że wyrzutnie Patriot to tylko jeden z elementów naszej Obrony Powietrznej. Jeden i wcale nie ten najważniejszy. Główną osłonę stanowić będzie "Narew".

    2. Shev

      Raginis, UK nie ma nic wspólnego z CAMM-ER to pocisk włoski powstały w MBDAItaly. Narew ma miec zwykłe CAMM bo tylko takie pociski maja Brytyjczycy CAMM-MR to dopiero odległe plany. W Polsce maja byc produkowane zwykłe CAMM a nie CAMM-ER( choc te może) i ieistniejące CAMM-MR Baterii Narwi ma być łacznie 23. Czyli generalnie poza samotna baterią S-200 żadna polska OPL nie bedzie mogła stzrelac dalej niz jakieś 120km do tego jedynie potwornie drogimi i bedącymi w ograniczonej ilosci PAC-3MSE, a potem aż do 25km zasięgu CAMM nie ma niczego. A teraz polecam sprawdzic ile rosyjskich srodków rażenia ma zasięg pow 25km bo Patrioty bedą zajete raczej czyms innym.

    3. Czytelnik D24

      @Shev proszę nie pisać głupot. CAMM to Pilica+ a CAMM-ER to Narew.. CAMM nawet w wersji ER jest pociskiem w większości brytyjskim bo to na dobrą sprawę zwykły CAMM z zamontowanym większym silnikiem opracowanym przez firmę Avio. Sama MBDA Italy jest podmiotem zależnym od MBDA. Współwaścicielem MBDA jest brytyjski BAE Systems. Tak więc niczego nie musimy uzgadniać z Włochami bo wszystko juz zostało uzgodnione z Brytyjczykami a linia produkcyjna CAMM-ER powstaje w zakładach Mesko.

  4. Andybuba

    Warszawa ma ochronę w półsferze 180 stopni. A reszta to gdzie? Przy planowanej ilości wyrzutni to mamy rękę w drodze do nocnika. Oby pustego. Ale silni rozwarci i ugotowani - jak zwykle.

    1. Capt Raginis

      Radary dookólne LTAMDS, które mogą kontrolować sytuację w 360 stopniach zostaną zakupione w II fazie programu Wisła, wraz z 6 kolejnymi bateriami Patriot PAC-3 MSE. Wcześnie nie dało się ich zamówić, bo prace nad tymi radarami trwały do 2021 roku. Obecnie Departament Obrony USA przygotowuje się do produkcji seryjnej nowego radaru.

    2. Shev

      Reginis, co do LTAMDS pełna zgoda, ale bateria to Patriot NG a PAC-3MSE to nazwa pocisku. Tych wiecej nie bedzie dokupowaych.

  5. szczebelek

    Mnie zastanawia fakt październikowego nałożenia ogłoszenia wspólnej opl dla 14-stu krajów pod patronatem Niemiec oraz przyjęcia pierwszej baterii Małej Narwii we WP oraz integracji pierwszej baterii Wisły... Dzisiaj Tusk w Inowrocławiu odpalił petardę, że to hańba, bo odmówiliśmy Niemcom by być w tym programie. Dla mnie to nie jest przypadek, że wybrano moment gdy pierwsze elementy trafiają do Polski. Do myślicieli, bo ktoś obliczył 22 baterii Patriot na Polskę gdyby taki zestaw miałby 6 sztuk to 132 wyrzutnie, ale według planów będą 64 wyrzutnie i Narwia nawet w konfiguracji znanej z małej odsłony czyli w sumie 25 baterii to 75 wyrzutni z pociskami CAMM-Er( Chyba, że policzymy nie trzy, a sześć Ilauncher w baterii) oraz 42 wyrzutni w 21 bateriach Pilicy + z pociskami CAMM. W wersji najgorszej to 151 wyrzutni przy trzech dla baterii Narwii, a przy sześciu będzie to 250... Z czym byśmy mieli wejść do tego programu?

    1. Ronnyx

      Do tego programu moglibyśmy wejść z najniższym piętrem OPL , mam na myśli zestawy Poprad i MANPADS Piorun. To powinno być w naszej ofercie eksportowej w Europie.

    2. szczebelek

      @ Ronnyx Nie pomyślałeś, że oni będą musieli się do nas zgłosić w kontekście krótkiego zasięgu, bo na rynku jest bardzo mały wybór takich efektorów. Z resztą czytałem, że chodzi o wspólne zamówienie Patriot i Arrow 3, a to nie ma nic wspólnego z najniższym piętrem.

    3. Robert0

      #szczebelek - Niemcy mają oprócz IRIS T także wersję SLS oparta o rakiety lotnicze. To była propozycja dla moderki OSY tak z 15 lat temu. Zasięg do 12km/ 8km pułap. W sumie to mają swojego Poprada opartego o te efektory. Poczytaj na D24 technologie/eurosatory-2022-iris-t-sls-mk-iii-czyli-niemiecki-poprad. Jedyne w czym mamy przewage w VSHORAD to koszt-efekt tych nośników. Ale Niemcy bija nas na głowę radarami oraz wpływami geopolitycznymi, które dadzą efekt w postaci zamówień. Moglibyśmy z nimi kooperować i stworzyc w ramach programu barter Piorun za np uzbrojenie do FA50. Nikt do Polski nie zgłosi się po Pilicę+. Pomijam nieefektywny ZU32x2, mamy lepszy AG35 to jeszcze państwa w ramach ESS dostaną wszystko od jednego kraju.

  6. rwd

    Na tym samochodzie to bida jakaś. Nie mogli dla telewizji więcej kontenerów podpiąć, zrobić na bogato? Oj Mariusz nie będzie zadowolony.

    1. Allah|1435

      Jest wszystko tak, jak powinno być. Gęba sama się cieszy :-)

  7. Thorgal

    Tylko niech nie zapomną sprawdzić czy przypadkiem gdzieś za płotem nie stoi sasza i filmuje wszystko dronem.

    1. Shev

      Thorgal, akurat Patrioty to sobie Rosjanie mogli obejrzec wiele razy, także nasze to wersja PAC-3+ a nei najnowsze Patriot NG.

    2. Czytelnik D24

      @Shev Częściowo jest to już Patriot NG bo zawiera IBCS, serwerownie S280 oraz sieć IFCN.

  8. Flaczki

    Super

  9. Capt Raginis

    To jest pierwsza bateria Patriotów zakontraktowana w ramach I fazy programu. Druga bateria zostanie przekazana w pierwszym kwartale przyszłego roku. 6 kolejnych baterii z II fazy programu Wisła zostanie dostarczonych w latach 2026-2028 (po dwie baterie w każdym roku). W sumie w 2028 roku będziemy dysponować 8 pełnymi bateriami Patriot PAC-3 MSE.

  10. bmc3i

    Jak wynika ze zdjęć, zamówili wyrzutnie z jednym rzędem kontenerów zamiast dwóch?

    1. rocky

      Budowa jest modułowa dopinasz kolejne rzędy...

    2. piotr04

      Są wyrzutnie z 4 ,12 ,16 pociskami Wszystko zależy od tego jak wcześniej zaplanowano jaka amunicja będzie używana ,i tak do niej skonstruowano wyrzutnie Gdyż ogólnie są trzy rodzaje pocisków i dlatego trzy rodzaje wyrzutni

    3. Capt Raginis

      Kontenery można tam dodawać wedle uznania. To jest system modułowy. Na wyrzutnię M903 można zamontować do 12 kontenerów z pociskami PAC-3 MSE albo do 16 kontenerów z pociskami PAC-3 (lub 4 kontenery z pociskami PAC-2 GEM). Można to dowolnie konfigurować. Czyli na wyrzutnię można wrzucić 4 kontenery z pociskami PAC-3 MSE albo np. 8 lub 12 (to jest liczba maksymalna dla tego rodzaju pocisku).

  11. Ma_XX

    Czyli Warszawa chroniona, ciekawe co z resztą kraju

    1. VIS

      Resztę kraju chroni NEWA SC...

    2. bmc3i

      Te pierwsze wyrzutnie to raczej nie dla Warszawy, lecz dla krytycznych obiektów infrastruktury.

    3. piotr04

      Reszta kraju też ma być chroniona W końcu ma być łącznie 8 baterii czyli 64 wyrzutnie Nie licząc reszty czyli Narew itd

  12. Rupert

    Tylko 4 kontenery startowe na jednej wyrzutni? W innych wersjach i krajach jest nawet po 16. Tak ma być docelowo?

    1. Czytelnik D24

      A po co pakować więcej skoro to jest tylko integracja? Po za tym łatwiej transportować w ten sposób nie przekraczjąc przy tym norm gabarytowych w ruchu drogowym.

    2. bmc3i

      Też zwróciłem na to uwagę. Ale to może celowe, celem rozproszenia pocisków na wyrzutniach? Tylko dlaczego musimy się tego domyślać?

    3. tomek czytelnik

      To nie jest docelowa konfiguracja tylko testowa tak na twitterze napisał Krzysztof Płatek docelowa ma mieć 12 albo 16 pocisków na wyrzutni

Reklama