- WIADOMOŚCI
Polskie HIMARS-y strzelają w Rumunii
W ćwiczeniach Dynamics Front-25 brali udział polscy artylerzyści z 1. Brygady Rakiet wraz z wyrzutniami M142 HIMARS. Strzelania z nich odbyły się na terenie Rumunii.
Autor. 1. Brygada Rakiet / Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
W minionych już międzynarodowych ćwiczeniach DYNAMIC FRONT-26 brali udział polscy żołnierze z 1. Brygady Rakiet, którzy wraz ze sprzętem w czasie ich trwania zostali przetransportowani do Rumunii. Zadania ogniowe były realizowane z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (określanych w komunikatach Homarem-A, z którym za wiele wspólnego nie mają, patrząc na założenia programu Homar oraz tego, czym faktycznie Homar-A miał/może być).
Polskie HIMARS-y strzelają w Rumunii
Działania polskich rakietowców odbywały się w kooperacji z 8. Brygadą Rakiet Operacyjnych (8FAB), podporządkowaną Międzynarodowemu Korpusowi Południowy-Wschód (MNC-SE), w ramach połączonego wsparcia ogniowego. W ramach nich realizowane były różne zadania, w tym te z eliminacją wskazanych celów.
Ćwiczenia DYNAMIC FRONT-26 to międzynarodowe ćwiczenia organizowane w kilku krajach NATO przez Dowództwo US Army w Europie i Afryce. Są to największe w tym roku manewry artylerzystów z krajów należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Odbywają się one na poligonach zlokalizowanych w kilku państwach europejskich, gdzie prowadzone są symulowane uderzenia na jednostki przeciwnika chcące się przedostać na terytorium Sojuszu.
Ćwiczenia NATO także w Polsce
W ramach wspomnianych ćwiczeń działali także nasi artylerzyści z 18. Brygady Artylerii na swoich armatohaubicach K9A1 wraz z wozami dowodzenia (na bazie LPG). Realizowali oni je na terenie toruńskiego poligonu, gdzie obecni byli także żołnierze litewscy na armatohaubicach PzH 2000.
Kilka dni temu ćwiczenia dla nich zakończyły się, a żołnierze wraz ze sprzętem wrócili do macierzy. Tak na marginesie, zdjęcia wykonane przy tej okazji ponownie ukazują kunszt rzemiosła starszego szeregowego Sebastiana Żądło.
M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.
W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Estonia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Autor. Adam Świerkowski/Defence24
WIDEO: Polska broń atomowa? Wschód NATO potrzebuje bomby | Skaner