Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-35, wieża ZSSW, ukraińskie rakiety...TOP 10 filmów Defence24 w 2020 roku [RANKING]

Bwp Borsuk / Fot. PGZ/NCBR
Bwp Borsuk / Fot. PGZ/NCBR

F-35 dla polskich pilotów, próby bwp Borsuk i wieży bezzałogowej, rakietowa broń Ukrainy i szanse Pioruna w rywalizacji o amerykańską OPL… Przedstawiamy najchętniej oglądane w mijającym roku filmy na kanale wideo Defence24.pl w 2020 roku.

1. W 2020 roku najpopularniejszy był film redaktora Juliusza Sabaka, który komentował szczegóły zakupu myśliwców nowej generacji typu F-35 dla Polski w ramach programu Harpia.

2. Dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku film z prób poligonowych bojowego wozu piechoty Borsuk, który zajął miejsce drugie. Były one komentowane przez Jakuba Palowskiego w listopadzie.

 

3. Trzecie miejsce w rankingu zdobył film dotyczący rozwoju systemów rakietowych rozwijanych przez naszego ukraińskiego sąsiada z kwietnia. Jego autorem był redaktor Juliusz Sabak.

4. Na czwartym miejscu znalazł się film Jakuba Palowskiego z kwietnia, wyjaśniający dlaczego amerykańska piechota morska pozbywa się obecnie czołgów M1 Abrams i jak zmienia się koncepcja wykorzystania tej formacji zbrojnej.

 

5. Piąte miejsce należy do listopadowego komentarza Maksymiliana Dury na temat poszukiwań następcy systemu OPL Stinger w amerykańskiej armii. Towarzysza temu rozważania czy mogłoby tam zostać zaproponowane polskie rozwiązanie – pociski Piorun, należące dla klasy MANPADS.

6. Szóste miejsce zajął kwietniowy materiał Juliusza Sabaka na temat możliwości zakupienia przez Niemcy amerykańskich myśliwców generacji 4+, F/A-18E/F Super Hornet i EF-18G Growler. Dlaczego Belin musi je zakupić a nie np. wyspecjalizowaną wersję Eurofightera?

 

7. Na siódmym miejscu uplasował się listopadowy materiał Maksymiliana Dury z listopada na temat niebezpieczeństw związanych z wykorzystaniem niewielkich dronów – tak do działań wojennych jak i terrorystycznych.

 

8. Na ósmym miejscu znalazł się majowy film red. Juliusza Sabaka na temat wdrożonych na Ukrainie zmian jeśli chodzi o konfigurację jak i taktykę działania śmigłowców wojskowych. Donbaskie doświadczenia i modernizacje omawia na przykładzie śmigłowca Mi-8MSB-W.

9. Dziewiąte miejsce w liczbie zdobył wrześniowy wywiad z prezesem zarządu Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowego Telesystem-Mesko, omawiającym przeprowadzone latem testy polskich pocisków przeciwpancernych Pirat. Ich sukces pozwala żywić nadzieję, że uzbrojenie to wejdzie do uzbrojenia sił zbrojnych RP i zwiększy ich niezależność od dostaw zagranicznych.

10. Dziesiąte miejsce w rankingu wideo zajął wywiad z gen. Rajchelem z lutego. Generał miał wątpliwości co do zakupu F-35 i postawił tezę, że Polska powinna postawić na zakup „typowych myśliwców” a nie maszyn wielozadaniowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama