Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie Mi-8. Odrobiona lekcja z Donbasu [Defence24 TV]

Ukraina poniosła znaczne straty w lotnictwie, szczególnie śmigłowcach na początku konfliktu w Donbasie. Pierwsze zaskoczenie nowoczesnymi środkami OPL skończyło się strąceniem 9 śmigłowców, ale szybko wpłynęło na zmianę taktyki i modyfikację używanych maszyn. Najbardziej zaawansowane prace objęły najliczniej używane śmigłowce Mi-8. Realizowana przez krajowy przemysł modernizacja do standardu Mi-8MSB-W obejmuje awionikę, optoelektronikę, uzbrojenie i środki samoobrony jak również unowocześnienie i „derusyfikację” układu napędowego.

image
Reklama

Komentarze (8)

 1. Igor Szuczkin

  Trollom z Moskwy zależy aby nie było współpracy między polskim i ukraińskim przemysłem. W nie których dziedzinach zbrojenowych jestęśmy 10, 20 a nawet 30 lat do przodu niż Polska. Można wykorzystać nasze doświadczenia dzięki umową licencyjnym. Nie dajcie się okraść przez "zachód" który nic za darmo nie daje.

  1. Europejczyk

   Brawo ukraińcy bijcie tę czerwoną zarazę , Polacyl wywalili ich z polski w latach osiemdziesiątych , teraz drodzy Ukraińcy nastał wasz czas , pokażcie tej czerwonej hołocie gdzie ich miejsce niech wracają do swego mordoru . Najlepiej by było postawić betonowy mur na Granicy , by ta czerwona zaraza nierozprzestrzeniała się na inne kraje

 2. Ciemny Lud

  Nie ma żadnego powodu aby kupić z Ukrainy. To państwo jest w trakcie wojny a rozwija swoje systemy i jest w tym znacznie bardziej samodzielne od Polski. Fakt, że jest pełne korupcji a pewnie i ruskiej agentury. Ale walczy i rozwija swoje wojsko pomimo tego! Więc są tylko dwie możliwości - albo Rosja jest bardzo słaba i tylko stwarza wrażenie silnej, albo jednak Ukraina pomimo wszystko daje radę. W Polsce zaś na pewno znalazłyby się środowiska twierdzące, że nie ma po co walczyć bo nie ma szans, bo przecież powinny nas obronić NATO i Unia. Przy wszystkich zastrzeżeniach do Ukrainy i Ukraińców za opór wobec Rosji należy im sie szacunek.

  1. rk

   Mam inne zdanie, powinniśmy z Ukrainą współpracować mają doświadczenie w wojnie z Rosją, dobre zakłady a my co mamy ?. Powinniśmy z Ukrainą nowy czołg zaprojektować i budować to samo w innych dziedzinach. A może i broń jądrową z nimi wyprodukować - mają doświadczenie i możliwości w tym zakresie. My mamy tylko pobożne życzenia że nas NATO obroni.

 3. Igor Szuczkin

  My ukraina mamy swoje śmigłowce nie musimy kupować zachodnich jak Polska.

  1. Poznaniak

   Macie swoje... buhaha. Wszystko w spadku po Rosji. Czemu chcecie kupić zachodnie myśliwce? W Uni Europejskiej jak i strukturach NATO.... nikt Ukrainy nie chce. Zostaliście sami ze swoim bohaterem stepan bandera od mordowania starców, dzieci, kobiet itp. Zakłamane psy

  2. Igor Szuczkin

   Boli cię że nasza armia jest silna. Tak mamy swoje śmigłowce zakłady motor-sicz, mamy swoje czołgi fabryka w Charkowie, mamy swoje rakiety fabryka w Zaporożu. Natomiast Polska oddała wszystkie fabryki szeroko pojętemu zachodowi i nic nie ma. Zapomniałem o fabryce czołgów w naszym ukraińskim Lwowie.

  3. Kocham PL

   Wasza silna armia oddała Krym bez jednego wystrzału. Dlatego nigdy nie będziecie w NATO.

 4. Kapustin

  Lekcja odrobiina Cala flota uziemiona Reszta to propagandowe slogany

  1. Gnom

   Patrz, a jak byłem ostatnio u nich to sporo tego lata.

 5. stoat

  Odrobiona lekcja z Donbasu, Afanistanu i np Jugosławii jest naprawdę taka: jak masz walczyć nad terenem zabezpieczonym przez najprostszą nawet obronę plot (np MANPADS) to śmigłowce się do tego nie nadają. Bardziej zaawansowana obrona plot każdy śmigłowiec szturmowy rozwala w drobny mak.

  1. rydwan

   dziwne bo Apache i Vipery to jak by właśnie do takiego celu zostały stowrzone .

  2. stoat

   Masz rację. Ale nigdy nie zaryzykowano ich uzycia w warunkach działającej obrony plot. Czyli wyrzucono pieniadze w błoto. Do zwalczania paryzantów, powstancow, terrorystów itp równie dobrze można wykorzystać 10 x tansze maszyny niz Apache i Vipery. Np. nasz Głuszec.

  3. Aha

   Ile Pan ma lat i jaka wiedze o sprzecie, o ktorym Pan pisze? Apache i Vipery zostaly stworzone do niszczenia zagonow czolgow i wojsk piechoty, ale kilkadziesiat lat temu i w dzisiejszych czasach staly sie srodkami do misji "kamikadze"! Jak juz sa to sie je wykorzystuje, ale tylko wtedy, jak sie ma (chociaz wzgledna) kontrole powietrzna nad danym terenem.

 6. irrd

  Fajne te "doświadczenia", lepiej niech się nauczą jak wychodzic z "kotła", aby nie ponosic takich strat, jak dotychczas, Rosja z litości nie wybiła ich pod Debalcewem. Za gospodarke się weźcie, a nie niewolników z siebie robicie.

  1. jrli

   Ale przecież Rosji tam nie ma a zielone ludziki to tylko wymysł rusofobów. Polecam zrewidować linię propagandy i w końcu ustalić czy w Donbasie są regularne jednostki rosyjskie czy nie.

  2. realista

   i to bylo jedyne znaczace zwyciestwo rosjan w tej wojnie, w dalszym terminie juz tak spektakularnych sukcesow juz nie bylo i raczej nie bedzie rosja to kolos na glinianych nogach ktorego zabija tania ropa brak nowoczesnej gospodarki i coraz wieksze koszty utrzymania armii

  3. AAA

   Bardziej trzeba się natrudzić żeby udowodnić że, ich tam nie ma.

 7. 12345

  Powinniśmy trzymać się z Ukrainą - przynajmniej jeśli chodzi o modernizację sprzętu posowieckiego. Wtedy posłużyłby jeszcze z 10 lat.

  1. Jan

   To prawda

  2. HeHe

   Jeżeli to TYLKO I WYŁĄCZNIE jeśli chodzi o modernizację sprzętu posowieckiego.

  3. Ślązak

   Racja, szkoda że przynajmniej 10 lat temu nie szliśmy w tym kierunku, Ukraina gdybyśmy płacili to byłaby współpraca obojętnie jaka ekipa rządziła by w Kijowie

 8. Paragraph23

  "Derusyfikacja układu napędowego" no tak...

  1. Własow

   A co się dziwić jak "BRATUSZKI" napadają.

  2. Paragraph23

   Jakby chcieli "derusyfikować" to by musieli wogóle pozbyć się tych "wiertuszek". Ale ja myślę, ze to wstawka autora..

Reklama