Reklama

Siły zbrojne

F-35 dla polskich pilotów [Defence24 TV]

Fot. USAF.
Fot. USAF.

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze dziś umowę na zakup 32 samolotów F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Jakie możliwości mają te myśliwce, kiedy rozpoczną się dostawy i co obok samych maszyn obejmuje kontrakt? Na te pytania odpowiada Juliusz Sabak, redaktor Defence24.pl. Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

Reklama

Komentarze (24)

 1. Gosia

  Te całe f-35 sporo kosztują a niewiele spraw załatwia. Nie od dzisiaj w kręgach specjalistów wojskowych, wiadomo że już za kilka lat na niebie będą królowały pół autonomiczne samoloty bezzałogowe z którymi F-35 nie będzie miał nawet cienia szansy. Do tego czasu utopiona w F-35 kasa się nie zwróci a reszta pójdzie na marne.

  1. Manolo

   A Pan Szogun mówił... to się śmialiście

 2. magic

  Mamy somoloty wielozadaniowe teraz czas na satelitę i lotniska oraz całą logistykę kompatybilny helikopter oraz rozwijanie polskiego przemysłu rakietowego średniego zasięgu

 3. prezes

  Dla tych którzy narzekali że kupujemy F-35 bez offsetu. Niech poczytają o miliardzie dolarów który rząd USA przeznaczy na wsparcie inwestycji w energetykę dla krajów Trójmorza. Oczywiście nie wszystkie te pieniądze trafią do Polski jednak pewnie znaczna część. Co więcej, w sposób kapitalny zwraca to uwagę firm prywatnych na region, więc jak to w takich sytuacjach bywa deklaracja tak poważnego rządu jak rząd USA przyciągnie wiele wiele innych inwestycji. Firmy prywatne nie mogą lekceważyć dró którymi płyną kapitały i podąża za trendem. Dla wątpiących, tylko USA dba o własne interesy i je rozumie geopolitycznie w skali świata i tylko USA jest wiarygodnym partnerem w tym globalnym bałaganie i niestety, powtarzam niestety w bałaganie który jest w UE. Oczywiście USA gra przede wszystkim "dla siebie" a zadam pytanie kto nie ? Im będziemy bardziej wiarygodnym, zasobniejszym technologicznie i militarnie wartościowym partnerem dla USA tym bardziej będziemy korzystać na wzajemnych relacjach. Ogromny powtarzam ogromny potencjał rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych pomiędzy Polską a USA daje szansę dokonania przez Polskę kolejnego skoku cywilizacyjnego na miarę tego jaki dokonał się np w Japonii czy (szczególnie dobry przykład) Korei Południowej.Wystarczy porównać naszą wymianę handlową z Niemcami i z USA aby zobaczyć ile w relacjach gospodarczych z USA mamy jeszcze do zrobienia. Niemcy są bliżej to prawda i ich gospodarka jest fantastyczna, jednak USA ma nieporównywalnie więcej do zaproponowania a i kulturowo i mentalnie i historycznie i ostatnio również nawet językowo znacznie nam do USA bliżej mimo że dzieli nas ocean.

  1. Waldi

   Z tej kasy nic nie trafi do Polski tylko USA rozwinie swoje interesy energetyczne aby lepiej doić kaskę z tej części świata. Nie ma nic za darmo, tak jak programy Wisła Homar. F-16, F-35. A nasz przemysł nie ma nic poza pudrowanuem maszyn. A w wielu tych przetargach mogliśmy mieć pełen transfer technologi. A i jeszcze Narew czeka na zepsucie, Możemy produkować rakiety cam dla siebje na okręty i lond no i na export, jak widzę poprzednie sprawy to i na to nam wielki brat nie pozwoli. Smutna nasza polityka a historia nic nie uczy

 4. Seb

  Szkoda. Trzeba bylo brac gripeny razem z technologia i offsetem. Tutaj stawial bym na ilosc.

  1. Var

   Po tym jak Szwedzi traktują Brazylijczyków i jaką na razie pokazali ofertę dla Finów w HX Challenge to tez bym brał. Zwłaszcza jak kiedyś chciałoby się robić coś swojego. Cena godziny lotu I łatwość podstawowej obsługi bezkonkurencyjna. Może należy kupić 12-24 Gripenow E lub F do treningu? Mam nadzieję ze to są bajki o tym ze do 10 lat stealth w formie jaka jest teraz straci na znaczeniu.

 5. dropik

  Realnie to te samoloty będą bronić Niemiec i Danii bo w Polsce nie będzie warunków do ich bezpiecznej eksploatacji . Wszystko to przez braki w OPL i zagrożenie Iskanderami które niestety latają za daleko i trafiają zbyt blisko celu :P także z Niemiec w oparciu o latające tankowce dotrą gdzieś okolice Wisły i dalej nie będą się zapuszczać.

  1. Tomasso

   A dlaczego, skoro na pierwsze samoloty mamy czekac do 2025, nasi piloci nie szkola sie juz teraz, chociazby w symulatorach? Wsiedliby wtedy na pewniaka w nowki nie smigane i juz mogliby teoretycznie no i praktycznie swiezy narybek? Moze ma to jakis sens?

 6. Var

  Ooo poprzedni komentarz nie przeszedł. Jaka szkoda. F35 jest na dzień dzisiejszy dobrym samolotem zwłaszcza dla niektórych scenariuszy. Jest jednak drogą i bardziej od innych kłopotliwą maszyną w utrzymaniu. W polskich warunkach, przede wszystkim budżetowych, będzie więcej stał w hangarze niż latał. Dobrze że kupili te 8 symulatorów bo te będą wykorzystywane. Teraz dla pilotów przydałoby się jeszcze coś na czym będą latać.

 7. Alek

  Czas pomyśleć też o jakimś innym samolocie w dużych ilościach za F16, bo już niedługo i one jak MiGi i Su22 przestaną latać.

  1. mirtar13

   Popieram. Potrzebny nam samolot do latania. Codziennego patrolowania nieba. Taniego w eksploatacji. Koszt godziny lotu F-35 to 31000 dolarow a Gripena 4900 dolarów. O cenach części już nie wspomnę. Potrzebne są nam teraz samoloty, które zastąpiły by SU22. Naszej obronności nie buduje samolot, który dostaniemy za 8 lat. Chociaż 10 Gripenów natychmiast i po 10 w nastepnych 8 latach. 100 latających samolotów to chyba niezbyt duże wymagania i cztery nowe okręty podwodne.

 8. Rhotax

  Już są ? Już bronią ? ...a za 11 lat wejdą do służby nad RP..a przez tyle lat będzie bicie piany z TVP..a do tego czasu polatajmy Migami ! No i F16 z 5-10 dotrwa .

  1. OS

   Pamiętamy jak efy 16-te zaraz po podpisaniu umowy przyleciały do Polski. Psy szczekają, armia robi swoje! Popytaj żołnierzy, nie tych najwyższego szczebla ale tych zwykłych, poznasz ich zdanie. Szkoda, że mój Tatko nie doczekał tej chwili, byłyby dumny!

  2. Rhotax

   Też jestem --bo to super maszyny ale duma słabo broni nieba....

 9. Krab 88

  Piękna maszyna . Opozycja i malkontenci nie dowierzali ,że będziemy ją mieć u siebie . Napiszę krótko mamy F 35 :)

  1. Rhotax

   W służbie u nas za 11 lat . A do tego czasu MIGI !!!!

  2. jm

   Na razie to mamy papier.

  3. Davien

   Wow a od kiedy to do 2026 jest 11 lat??

 10. Navigator

  Chłopaki z Łasku zrobili listę chetnych na to szkolenie Przypominam że kryterium to angielski dla lotników a więc liczba chętnych ograniczona

 11. SEBA

  A ile naszych F16 jest sprawnych i gotowych do służby?

  1. wszystkie

  2. hgfhfghjfyjygtj

   % wiecej niz twoich

  3. Lolek

   Ponoć wszystkie są sprawne.

 12. sure

  Brawo, brawo, brawo!!! Aż mi się nie chce wierzyć, że PL po raz 1 w życiu kupuje coś co jest najnowsze i najlepsze na świecie. A nie jakies caracale-nie sprawdzone, awaryjne i akurat nam do "szczescia" najbardziej potrzebne hmmm

  1. Bogdan

   Tylko że coś jest najnowsze nie jest żadnym argumentem. A śmigłowce są bardziej potrzebne niż samoloty.

  2. OS

   Do ewakuacji PZPO w razie wojny!

  3. A.

   Śmigłowce są bardziej potrzebne niż samoloty. Scyzoryk jest bardziej potrzebny niż finka. Sraj taśma jest bardziej potrzebna niż ręcznik. Gumofilce są bardziej potrzebne niż trampki. To wszystko prawda, Bogdanie, najprawdziwsza.

 13. detal

  Śmiech na sali kupuja zmodernizowanego rosyjskiego Jak 141 za grube miliardy.

  1. Davien

   Taak, ale wiesz ichtamnietku ze F-35 z Jak-41 nie ma absolutnie nic wspólnego( Jak-141 to nazwa propagandowa)

  2. Gnom

   Absolutnie to akurat nieprawda, bo jednak koncepcja pionowego startu jest ta sama, choć przed jakiem były inne cuda z podobnymi rozwiązaniami. Ale fakt, detal pojechał po bandzie.

  3. Davien

   Panie Gnomakurat system pionowego ladowania w F-35 jest zupełnie inny niz w Jak-41 i tu akurat się Rolls Royce wzorował na niemieckich VJ-101C i własnym silniku Pegasus do Harriera.Natomiast napęd w Jak 41 to rozwinięcie koncepcji z Jak 36/38.

 14. Zzz

  Czyli kupujemy sprzęt na drugi tydzień wojny. Czym będziemy walczyć w pierwszych godzinach? Powtórka z 1939. Wtedy wysyłaliśmy do Anglii okręty a teraz będziemy wysyłać samoloty.

  1. j;'j

   Kupujemy dla Amerykanów i Judejczyków żeby latać nad pustyniami

  2. Pamiętliwy

   Uzasadnij a potem cię pokonam twoimi argumentami. Czekam

  3. Wielki odjazd

   Konfederaci, co zawsze widzą Żyda, nawet jak idą do toalety widzą dwa trójkąty.

 15. Fencer

  No tak...Rosyjskie samoloty składają się z silnika, płatowca, uzbrojenia i pilota....a F-35 to latający, najdoskonalszy system uderzeniowy, rozpoznawczy, walki powietrznej i dowodzenia....Dalej nie ma co porównywać...

  1. jeszcze awa

  2. Edmund

   Akurat to prawda. F35 w 25 % to samolot, składający się z silnika, płatowca, uzbrojenia i pilota... a w 75 % to platforma uderzeniowa, rozpoznawcza, walki powietrznej i dowodzenia składająca się z systemu sensorów, szerokiej transmisji danych w czasie rzeczywistym, zaawansowanych komputerów i algorytmów sztucznej inteligencji nie tylko analizujących dane z różnych sensorów, ale wypracowujących opcje rozwiązania. Pilotowi pozostaje tylko nacisnąć przycisk opcji A, B lub C. Zgadzam się, z rosyjskimi samolotami nie ma co porównywać.

  3. Gnom

   A wytłumacz mi jak pilot (jednoosobowo) ma jednocześnie pilotować samolot i dowodzić w powietrzu innymi z jednoczesnym przejęciem kilku różnych pocisków na różne cele - pomimo automatyzacji współczuję mu, szczególnie w sytuacji zagrożenia. W teorii fajnie, w życiu (szczególnie przy przewadze przeciwnika) chyba mało realne.

 16. Realista

  jest jak jest pozostaje przemyśleć co będzie robić max 10 f 16/52 bez mid life w 3 turach oraz 8-9 f 35 z radiolokacyjnymi jeżeli je kupią po 2025 realnie to lotnictwo idzie na marynarkę ... skończy się przeciążeniem segmentu WP po słownie dwóch rotacjach co potem ??? idziemy zbierać patyki i kamienie

 17. mobilny

  Su22 i Migi to złomy. F-16 sie kanibalizuje a ci F-35 kupili. Jak to inaczej nazwać jak nie sabotażem

  1. Logistyk

   100/100

  2. chateaux

   Prawidłowym rozwojem Sił Powietrznych. Sabotażem jest kupowanie maszyn już w chwili zakupu przestarzałych, nie mówiąc już o zakupie maszyn uzywanych, ktore ktos inny sprzedaje bo nie nadaja sie do walki na wspolczesnym teatrze wojny.

  3. Tomek pl

   F 16 kanibalizuja bo przez takich jak wy co morde drzecie na forach nie kupuje się części zamiennych tylko czeka się aż LM naprawi. Powinno się nabyć duży zapas części zamiennych nawet niech kosztuje 500 mln to wtedy mielibyśmy dużą gotowość bojową. Druga sprawa jacyś ludzie niespełna rozumu nie umieją wymienić część za część Tak jak robią to wszyscy tylko czekają aż ta część z naszego f16 będzie naprawiona bo w dokumentach mają że ma być część o nr 1234 to ma ona być A nie nr 1256 bo tej nie kupiliśmy z naszymi f16. Co do f35 to dobrze że kupimy tylko dalej mamy problem bo mig29 nie wytrzyma 10 lat A nawet to i tak będziemy mieli 5 eskadr bojowych czyli o przynajmniej 4 za mało. Powinno się zamówić jeszcze 1 eskadrę nowych f16 i odkupić od Norwegii jeszcze 2 używanych po 30 roku domowić kolejne f35 w granicach 2030 korea będzie miała myśliwiec porownywalny do f16 może później od nich kupować za nasze f16 jako tańsze w eksploatacji niż bazować tylko na f35. Ale to temat rzeka

 18. As

  I tak przez wiele lat. Codziennie nowy sukces i nowa parafka przy kolejnej umowie, której skutków dzisiejsi zainteresowani obronnością Polski i tak nie dożyją, bo to proces rozłożony na dziesiątki lat przy naszym portfelu.

 19. Komentarz

  Zaznacze, że negatywne komentarze to albo ruskie trolle albo pożyteczni idioci nie znający tematu. Brawo MON! Jest to sprzęt z najwyższe półki i wart jest każdej wydanej złotówki!!!! Zmienimy zasady gry :)

 20. DSA

  MON ujawnił, że sam samolot zapłacimy 87 mln dolarów. Słowackie F-16V kosztowały 57 mln dolarów za sztukę. To tyle w kwestii tego, że F-35 kosztuje tyle co F-16V. Gdybyśmy kupili 48 sztuk to cena byłaby pewnie jeszcze kilka mln dolarów niższa.

  1. Davien

   Panie DSA Słowacy łacznie za swoje F-16V płacili ok 120mln za sztukę, my 140 mln za F-35. Aha moze pan podac skad ta cena 57 mln za gołego F-16V?

  2. gugluk

   1.8 mld za 14 Słowackich f16 wychodzi po 128 mln

  3. DSA

   Już to Panu pisałem kilka razy. Słowacja podpisała 3 LOA o wartości 1,8 mld dolarów. 800 mln samoloty reszta szkolenie, logistyka i uzbrojenie. Lockheed Martin was awarded an almost 800 million contract to produce and support F-16 fighter jets for Slovakia, the U.S. Department of Defense said in a release. The 799,955,939 firm-fixed-price incentive contract (FA8615-19-C-6053) provides for the production and support of 14 F-16 block 70 aircraft for the Slovak Republic, and is expected to be completed by January 31, 2024

 21. devlin0

  troche niekonsekwentne:zastepowac maszyny dwusilnikowe jednosilnikowymi..

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   a gdzie masz te 2 silnikowe chyba na szrocie, jak ktoś ma pojęcie to wie od dawna że f-35 są za Su22

  2. LAIK

   su22 ma 2 silniki? migi ok. Poza tym nie ma myśliwca 5 generacji który możemy kupić i ma 2 silniki. Właściwie z 5 generacji możemy kupić tylko F35. I Zarówno Włochy i Anglia, które mają swoje rodzime myśliwce (z dwoma silnikami) kupuja F35.

  3. najlepiej zastapic je 10-cio silnikowymi !!!

 22. ww

  Gdzie się podziali ci wszyscy propagandziści piszący o tym, że nie przepłaciliśmy za te samoloty. Belgowie kupili taniej od nas i to więcej sztuk. Gdzie te mityczne symulatory do F-35 które mieliśmy kupić ? Zamiast symulatorów szkolenia w USA.

  1. zzzz

   kupili taniej, bo kupili więcej, pomyśl trochę...

  2. hermanaryk

   Nie zamiast - kupiliśmy osiem symulatorów.

 23. joleks

  Piękny materiał. Piękna sprawa. Dziś wielki dzień. Czekamy na umowę.

 24. serw

  jeden z lepszych zakupow dla wp

Reklama