Reklama

Siły zbrojne

Dlaczego Niemcy kupują amerykańskie myśliwce?

Decyzję Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec dotyczącą zakupu w USA samolotów przeciwradarowych i przenoszących broń jądrową komentuje redaktor Juliusz Sabak.

Reklama

Komentarze (24)

 1. Tani

  Nie Su-35 tylko Su-35c czyli po naszemu s jak seryjny. Su-27 cm3 czyli sm3 to wersje/moderki/su-27 i nowe kadluby zeskladu bylego chinskiego zamowienia. Bo Chiny kupily i orginane i licencje. Rozpoznaje sie je ponumerach na kadlubie. O ile dobrze pamietam 4cyfry Su 5cyfr klon licencyjny Su-35 to oznaczenie tylko prototypu. Wariant chinski ma miec slabsza czyli mniej wytrzymala konstrukcyjnie srodek kadluba . Tak wiec prawidlowa nazwa Su 35 to 35c po rosyjsku seryjny. Wracajac do tematu musza kupic amerykanskie bo inaczej musieli by dac USA swoje Tajfuny aby mogly przenosic bomby atomowe. Taka ciekawostka, kilka lat temu byly zdjecia zestrzelonychF-22 naburtach Tajfunow Luftwaffe. Okazalo sie zeniemcy oglosili zestrzelenie podczas Red Flag dwoch F-22. Tytul byl taki Raptory oskalpowane. Oskarzono ich o gre nie fer bo podobno zmieniliustawienia swojej elektroniki. Potem to ucichlo. Od tej pory Luftwaffe trzyma zdaleka USA od swoich Tajfunow. Prywatnie, zdjecie bylo super Potem sprawa ucichla

 2. lucjusz

  To łatwiej kupić Hornety niż uzyskać certyfikaty od Amerykanów. NATO stanęło na głowie.

  1. Orthodox

   Zaiste tak jest odkąd prezydentem Stanów został człowiek stawiający biznes ponad racjonalną politykę.

  2. raKO

   Nakłanianie krajowych firm do produkowania w kraju zamiast w Chinach czy Meksyku to jest racjonalna polityka, w przeciwieństwie do budowania nowych fabryk w Rosji. Niemcy nie są przyjaciółmi Amerykanów i od dekad żerują gospodarczo na USA choćby zmuszając Amerykanów do wydawania grubych miliardów na wojska broniące Niemiec przez Rosją, chociaż Niemcy mają jedną z największych gospodarek świata i są głównym sponsorem reżimu w Moskwie.

  3. Obrazek

   Nikt nie sprzeda EF-2000 za kilka mld .Cyfrowe stealtch EF, jest więcej warte

 3. codybancks20!

  90 samolotów ??? To za ile lat te samoloty będą dostarczone ??? Po wojnie chyba !!! My będziemy czekać na swoje jakieś 15 lat !?

 4. Tgfd

  Który współczesny samolot myśliwski bombowy nie jest w stanie przenosić broni jądrowej? Jakie ważne szlaki komunikacyjne biegną przez Bałtyk? Które z portów na Bałtyku i który z tych szlaków komunikacyjnych jest niedostępny dla lotnictwa lub broni rakietowe średniego zasięgu? Jaką przewagę nad lotnictwem uderzeniowym mają fregaty albo okręty podwodne na Bałtyku?

 5. Africa Corps

  Bo zmierzą się z su35

  1. Piotr Dębski

   Nie ma czegoś takiego jak Su-35, ten samolot w Rosji nazywa się Su-27SM2. Su-35 to nazwa wymyślona na eksport mającą sugerować nową jakość. Za ZSRR nie robiło się takiego cyrku - MiG-21, 23, 25 itd. mimo, że zmieniały się znacznie bardziej nie zmieniały oznaczenia. Niedługo do Su-27SM2 dodadzą nowe lampy do lądowania i zmienia oznaczenie na SU-41.

 6. Lopez

  Sprawa jest prosta bo Amerykanie potrzebują pieniędzy ?

 7. nick

  Dlaczego Polska nie przystąpiła do nuclear sharing?

  1. Prawda

   Nie mamy czym osłonić pociasków, nie ma woli politycznej, nie mamy nosicieli

  2. Gnom

   Bo ruscy się nie zgodzili i nie zgodzą. Republika federalna przystąpiła gdy jeszcze istniał UW, a państwo nadal to RFN, choć teraz skracamy do Niemcy. musieliby sami odejść lub program zniknąć, a na to nie pozwoli USA (podobnie jak na nasz udział).

  3. Chemik

   Nasze F16 są przystosowane , dlatego wygrały przetarg ( Szwedzi i Francuzi nie oferowali możliwości przenoszenia )

 8. rmarcin555

  Niemcy na razie nic nie kupują. Niemcy zamierzają dopiero kupić. Decyzja minister oznacza tylko rozpoczęcie procedury. Ta jest długa i bolesna. Tak więc zobaczmy. Powody samej decyzji są oczywiste.

  1. Asterix

   Naprawdę? Jakoś systematycznie modernizują swoje siły zbrojne, poprzez modernizacje rozumiem ciągły proces zamówień i wdrożeń nowego uzbrojenia. Krok po kroku, i idą do przodu. Natomiast My stoimy w miejscu z niczym kolego. Zadziwiające jest, iż niby ich siły zbrojne są w ruinie, jak trąbią nad Wisłą od lat, a faktycznie jest to 10 armia świata.

  2. No skąd

   Modernizują, co? Jakieś przykłady?

  3. Peeoke

   kolego, 10 ? W jakiej skali ? Celcjusza ? Pobudka !!! Wyjedź plener oddychaj zostaw komputerek w domu

 9. Obywatel zatroskany

  Szanowni Państwo mam taką dygresje. Gdyby doszło do jakiegoś konfliktu zbrojnego w Europie to powiem jedno USA mają takie rezerwy sprzętowe typu F16, F18, F15, że są w stanie szybko i sprawnie przerzucić przez ocean bardzo dużą siłę powietrzną

  1. R

   "rezerwy sprzętowe typu F16, F18, F15" a skad te rezerwy sprzetowe?

  2. tak to będzie trwało 3 miesiące a Polska z Ruskimi może wytrzymać 7-10 dni!!!!

  3. Gts

   Z pustyni. Maja tam zakonserwowane tysiące egzemplarzy różnorakiego sprzętu. Nawet jeśli są tam stare egzemplarze np Hornetów w wersjach A/B/C, to jako drugi rzut będą i tak lepsze niż to czym w drugim rzucie dysponuje jakikolwiek przeciwnik.

 10. Qwe

  Bo Trump nie będzie marudził o niemieckich produktach i nie będzie groził cłami. USA po convidzie-19 nie podniosą się długo i to co jeszcze w USA nie wykupili Chińczycy albo Saudowie, kupią Niemcy. Pewnie przepłacą jak dwa pozostałe kraje.

  1. Matnet

   O słodka naiwności. Niemcy przy USA to nędzarze. Tym bardziej że nie marnują tyle pieniędzy na socjal. I to Niemcy są uzależnione od sprzedaży do USA a nie w drugą stronę

 11. Transformers

  Szkoda że jednak nie EF-2000 ale cóż Niemcy mieli nóż na gardle a asa w rękawie amerykanie. Kompromis jest.

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   O Niemców to się nie bój, jedyna szkoda to taka że jak zwykle będą mieć sprzęt bez porównania lepszy niż my, a żadnymi przyjaciółmi nie byli i nie są i tak ok. 1000 lat jedyny niemiecki przywódca który był prawdziwym przyjacielem Polski to był Otton III

  2. Transformers

   >Ano zgadzam się z tobą koloego> I co jak co ale o Niemców to ja wogole się nie martwię<

  3. mobilny

   Ani Rosja ani Niemcy nie są przyjaciółmi Polski ale kto tu by się historią zajmował niestety. USA mają interesy i póki będziemy potrzebni będą przyjaciół udawać w razie potrzeby wezmą stronę Niemiec. Co są warte rozejmy traktaty układy i umowy i sojusze to w historii my przerabiali a co rok 2014 i Ukraina potwierdził

 12. Tiger

  Niemcy zbankrutoja jak Francja

  1. Boczek

   Jeżeli dobrze zrozumiałem, to mają od 7 lat prawdziwe, nie Morawieckie, nadwyżki budżetowe i dlatego wczoraj sami zobowiązali się podnieść własną składkę do UE, aby pomóc słabszym w ciężkich czasach. W moich oczach bankrut wygląda inaczej.

  2. Nie czytasz prawocowych portali. Co tam budżet, co tam nadwyżki. Zbankrutują jak nic, a Szwecja razem z nimi, bez wątpienia. Oczywiście katastrofę przyniosą imigranci, jak amen w pacierzu.

  3. kłopotek

   chciałbym tak zbankrutować jak Niemcy i Francja. Zanim Niemcy, czy Francja zbankrutują, to Polska zrobi to 10 razy

 13. scoti1

  biznes ist biznes. coś za coś. a prywata sama decyduje

 14. droma

  u helmutow dzieki usa tylko wojsko ne jest przefiltrowane przez ruskich ,brawo usa -kupia ...

  1. No skąd

   Zato przez nazistów, tak

 15. Roman Barbarzyńca

  A jakie mają kupić? Chińskie, ruskie, a może francuskie? Niestety czy wam się to podoba czy nie amerykańskie są najlepsze i najbardziej sprawdzone. Amerykańska technika wojskowa też jest najlepsza. Ktoś w to wątpi? Wystarczy porównać ile na armię wydaje USA, a ile pozostałe kraje. Sprzęt sprawdzony niejednokrotnie w boju, zaplecze logistyczne nie do pobicia.

  1. Bi Bi

   Ja wątpię w technikę wojskową via USA. Amerykanie są mistrzami reklamy i marketingu, a naiwni łykają ich info, jak pelikany ryby.

  2. Maciej

   Amerykanie opierają się na satelitach a Rosjanie mają system który w razie w działa bez nich

  3. Jacek

   Jasne w Wietnamie i Korei sprawdzali

 16. Orthodox

  Tytuł artykułu jest chyba tylko nakierowany na podbicie klików. Niemcy nie zamierzają zakupić amerykańskich myśliwców, tylko dedykowane maszyny do walki radioelektronicznej i do przenoszenia broni atomowej.

  1. Africa Corps

   Kolega ma,rację Nareszcie sprawne samoloty

 17. Alojzy

  Chodzi o sprawy gospodarcze. Boeing potrzebuje zamówień, więc Trump postraszył Niemców cłami na samochody, jeśli nie kupią tych samolotów. Uwypukla się temat przenoszenia bomb atomowych, oczywiście prawdziwy, bo pozwala on wszystkim zachować twarz. Kto wie, może niedługo usłyszymy też o zakupach Apache przez Niemców.

  1. Bi Bi

   Mają śmigłowce szturmowe Tiger, zdecydowanie lepsze niż Apache, i europejskie rzecz jasna.

  2. Boczek

   Przeoczyłeś 2-3 punkty. 1. Wolumen jest tam produkowany - żadne cła. Premium - produkowane w Europie, jest mało wrażliwe na cła. Cła płaci amerykański obywatel. 2. Wypowiedź Macron na temat Europejskiego parasola atomowego i tym samym groźby sharingu z wykluczeniem USA. Generalnie w Polsce znaczenie USA jest przecenienie, bo oparte jest na czasach kiedy stanowili 40% PKB świata i nie bierze się pod uwagę, że dziś to tylko 25%, a np. Chin 15%.

  3. hermanaryk

   Rozumiem, że to był żart. Mogłeś jednak dać stosowny emotikon, bo mniej zorientowani mogą to wziąć poważnie :)

 18. Starko

  Kupują jakościowo sprawdzone, a nie usterkowe i drogie w zakupie i eksploatacji. Po prostu umieją liczyć, oraz chcą mieć pewność, ze to dobry produkt. MON powinien najpierw wyremontować wszystkie F16, a potem dokupić F16V, jezeli zostanie kasy. Kupowanie na defilady i do pokazania, ze mamy - to gł.......

 19. Danek

  Bo Niemcy nadal prawnie są pod okupacją USA

  1. Krzys

   Bravo.prawidlowa odpowiedz.niemcy,Japonia sa pod ścisłą kontrolą usa

  2. Masz więcej takich teorii znaFco

  3. No i dlatego Niemcy robią interesy z ruskimi a Japonia buduje wlasne samoloty :))

 20. No skąd

  Nic nie kupują. To tylko zapytanie. Do tego bez konsultacji z koalicjantem. Nic z tego nie będzie

  1. Bi Bi

   Mylisz się kolego. Konsultacje przeprowadzono już w styczniu 2020 r., zarówno z koalicjantem z SPD w Berlinie, jak i z wysokiej rangi politykami w Waszyngtonie. Niemcy to poważne państwo, a nie republika bananowa.

  2. RFN poważnym państwem to było jeszcze 30-40 lat temu Dzisiaj w dobie NRDowszczyzny i marksizmu kulturowego to już tylko pełząjący upadek ale to problem wszystkich państw Europy Zach nie tylko niemieckiej republiki bananowej

  3. Marek Marek

   Raczej tekturowe

 21. werte

  Bo mogą i ich stać?

 22. Spłutnik

  Ja bo nimce i tak przegrywają z naszymi Asami przestworzy,

 23. DL

  Bo idzie wojna.

 24. Gość 222

  Dawno pisałem że My najpierw powinniśmy dokupić nastepne najnowsze F 16 tak żeby razem mieć 100 sztuk do tego najnowsze F-18 Growler do walki elektronicznej bo takich plus najnowsze F-15 A potem F-35 I do tego silna obroną lotnisk

  1. Bi Bi

   Dziś mamy 46 F-16, i zamówione 32 F-35, łącznie 78 samolotów. Raczej w najbliższej dekadzie dodatkowych maszyn już nie kupimy. Te 78 winno nam wystarczyć.

  2. Orthodox

   W tej dekadzie na pewno nie, ale po zakończeniu dostaw F-35 dodatkowa eskadra szesnastek obowiązkowa. Możnaby to w jakiś sposób połączyć z modernizacją MLU tych obecnych, może w hurcie wyszłoby taniej.

  3. Adam

   A wszystko sfinansować z 500+

Reklama