Reklama

Siły zbrojne

Polska kupuje kolejne K9 z Korei Południowej

Polska armatohaubica K9A1 Thunder na poligonie.
Polska armatohaubica K9A1 Thunder na poligonie.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana / MON

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o zakupie dla Wojska Polskiego kolejnych południowokoreańskich systemów artyleryjskich rodziny K9. Pozyskane zostaną wozy w wersji K9A1 oraz K9PL.

Reklama

Zamówienie to będzie realizowane w Korei Południowej, podobnie jak poprzednie dotyczące pozyskania 212 sztuk K9A1. Tym razem pozyskanych zostanie kolejnych 6 pojazdów w tym wariancie oraz 146 egzemplarzy K9PL. Wariant ten różni się od K9A1 większą liczbą krajowych elementów. Obok Topaza będzie dysponować także między innymi systemem ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową Obra. Zbieżne z Krabem będą także system przeciwpożarowy czy układ wentylacji. Tym samym do Wojska Polskiego trafi łącznie 364 egzemplarze systemów artyleryjskich rodziny K9. W ramach umowy do Polski zostanie przeprowadzony transfer technologii ustanawiający w naszym przemyśle zdolności do realizacji obsługi opisywanych pojazdów. Mowa tutaj o pracach remontowych, modernizacyjnych oraz produkcji w podmiotach polskiego przemysłu obronnego wybranych elementów K9. Dostawy pojazdów w wersji K9A1 zostaną realizowane w roku 2025, zaś 146 K9PL w latach 2026-27.

Reklama
Reklama

Oprócz tego minister Mariusz Błaszczak poinformował o planach posiadanie na stanie Wojska Polskiego ponad 1000 nowoczesnych systemów artyleryjskich (za rekomendacją SGWP i DGRSZ). Przypomniał także o dzisiejszym zaproszeniu do rozmów przedstawicielu Huty Stalowa Wola odnośnie do pozyskania kolejnych armatohaubic Krab. Obecnie Wojsko Polskie ma docelowo posiadać 170 egzemplarzy tego produkowanego w naszym kraju systemu artyleryjskiego. O planach pozyskania kolejnych egzemplarzy słyszymy od dawna, jednak ciągle brak w tej kwestii konkretów. Zważywszy na chęć pozyskania ponad 1000 nowoczesnych AHS przez MON, konieczne jest kupienie jeszcze około 500 pojazdów, którymi powinny być Kraby lub ich zmodernizowany wariant.

Autor. PGZ

Polska podpisała w lipcu 2022 roku umowę ramową na dostawę do 672 haubic samobieżnych K9A1/K9PL. Pierwsza umowa wykonawcza, z sierpnia 2022 roku opiewała na 212 haubic K9A1 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz znaczną liczbą amunicji. Do chwili obecnej dostarczono 48 haubic, wszystkie są wyposażone w Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz. Polska oficjalnie zdecydowała się na zakup haubic K9A1/K9PL , w związku z przekazaniem znacznej części posiadanych haubic Krab Ukrainie oraz przekierowaniem mocy produkcyjnych Huty Stalowa Wola na rzecz realizacji zamówienia dla Kijowa, a także potrzebą znacznie szerszego niż wcześniej planowano pozyskania nowoczesnych haubic 155 mm.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km. Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Współpraca Jakub Palowski

Czytaj też

Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Estoński system artyleryjski K9 Thunder.
Autor. Estońskie Ministerstwo Obrony
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (36)

  1. Vixa

    Dziwne, że tak zrozumiałeś Błaszczaka: "Dziś Agencja Uzbrojenia zaprosiła HSW na rozmowy ws. zwiększenia dostaw KRABów."

    1. mick8791

      Tiaaa ale dopiero po tym jak wyszło, że złożyli kolejne zamówienie w Korei na co wściekły prezes HSW zareagował wpisem na X. I się zrobiła zadyma. Zamiast rozmawiać najpierw z polskim Przemyślem Błaszczu poszedł "se" na zakupy do Korei, bo łatwiej, bo na kredyt, który spłacać będzie trzeba jak on już nie będzie ministrem! No więc to nie jego zmartwienie...

  2. KrzysiekS

    Czytam większość wypowiedzi może i sporo ludzi ma pojęcie o sprzęcie ale znacznie gorzej jest z wiedzą o przemyśle zbrojeniowym. PGZ może obiecać dla MON wszystko. Jednak jego produkcja w sporym zakresie opiera się na komponentach zachodnich. Jeżeli sami tego nie produkują na dodatek nie złożyli zamówień wcześniej to będą musieli DŁUGOOOO czekać a i tak zapłacą sporo więcej niż normalnie.

    1. mick8791

      A produkcja koreańska to niby nie? Oni również używają niemieckiego silnika od MTU i niemieckich przekładni. Skoro mają takie wielkie moce produkcyjne to dlaczego od roku dostarczają nam używane działa wyciągnięte z magazynów koreańskiej armii?

  3. madryt1998

    Nie wiem, czytam komentarze i się dziwię?! Przecież PGZ i HSW nie zrobią wszystkiego! Czarno na białym przekazali Wojskowi że brakuje ponad 1000szt sprzętu towarzyszącego do K9 i do Krabów (zamówienie ma iść do rodzimego przemysłu). Jeszcze Borsuki i jego cięższa wersja, Raki, Baobaby., Pilica itd. itp...na horyzoncie pod Poznaniem nowe linie K2! Przecież nie można kupić takiego sprzętu od tak sobie z półki! Niemcy produkują PZH 2000 w jakich ilościach? Za 2-3-4 lata jak ruscy będą przy granicy (oby nie)...to zobaczymy gdzie będziecie z waszymi komentarzami! Przypomnę tylko co powiedział Siemoniak....że po co druga linia Kraba w Bumarze...Masakra czego tego nie komentujecie?

    1. mick8791

      Chłopcze to zamiast finansować zbrojeniówkę Korei należało te pieniądze natychmiast zainwestować w rozwój naszych mocy produkcyjnych! Z KAŻDEJ złotówki wydanej w naszej zbrojeniówce sporą część wraca do polskiego budżetu w formie VAT i podatku. Dodatkowo podatki płacą polscy pracownicy od swoich zarobków! A tak ta kasa leci wesoło do Korei... Jakie nowe linie K2 w Poznaniu? Widziałeś choćby łopatę która ma być jako pierwsza wkopana pod budowę? NIE więc nie pisz głupot. Gadać można dużo, a papier przyjmie wszystko!

  4. rwd

    Czasami uda się nam wyprodukować jakiś wartościowy sprzęt, w IIRP był to np. Łoś, 7TP, Ur ale nigdy, tak dawniej jak i teraz, nie potrafiliśmy uruchomić masowej produkcji. Zawsze była to produkcja przypominająca manufakturę albo rękodzieło niż nowoczesną i wydajną linię produkcyjną. I tak nam to zostało do dziś.

    1. Bogdan Kielich

      W punkt:)

  5. Tani2

    Goście to było mistrzowskie posunięcie czyli tzw świńska narkoza. PiS wprowadził konkurenta. I skończył się dyktat niemiecko amerykański. Goscie inaczej nie można bo z monopolistą nie wygrasz. Albo dasz produkt albo spier....j i nie ma innej metody. Mamy forsę bo leżymy gdzie leżymy i zarabiamy na tym. Problem jest jeden trzeba forsę wydać. Bo lewacy to ukradną.

    1. zibi

      Czy ty wiesz o czym piszesz w ogóle? Koreańska zbrojeniówka powstała na amerykańskich technologiach, do dzisiaj ściśle współpracują, K9 napędza niemiecki silnik , to o jakiej konkurencji dla dyktatu niemiecko-amerykańskiego mówisz? A pieniędzy nie mamy na stole tylko pożyczamy z koreańskiego banku, o tym kto i na co ten kredyt spożytkuje to już inna sprawa, raczej nie lewacy....

    2. Davien3

      Tani ten K9 to składak niemiecko-brytyjsko-amerykański wiec jaki konkurent??

    3. Pucin:)

      @zibi - niech ten Tani2 dopisze jeszcze >>>. dlaczego nie zwrócono się o uruchomienie linii kredytowej do polskiego sektora finansowo-bankowego? Co ci odpowie!!!!! Koreańczycy (ich sektor bankowo-finansowy) właśnie robią zrzutę na strzyżenie f................!!!! :)

  6. zibi

    K9PL będą produkowane...w Korei?

    1. Davien3

      Tak t zwyczajne K9A1 jedynie z TOPAZ-em Obra i naklejka PL na kadłubie.

  7. Chasim

    Walic k9 zamawiac wszystkie k2 z ramowej i oplacic calosc dla bezpieczeństwa

    1. Davien3

      Chasim alez nie bedzie zadnej produkcji K2PL w Polsce, będzie jedynie montaz końcowy z części z Korei i produkowanych w Polsce maks dla 500 czołgów bo reszta ma byc bezpośrednio z Korei.

    2. Chasim

      I tak jest to wiecej niz ktokolwiek inny nam da.

    3. Chasim

      Davien3 i co w zwiazku z tym? Który kraj daje wiecej? Usa? Być moze bedziemy mogli serwisowac abramsy. Niemcy? Szkoda gadac nawet nie mowiac o terminach dostaw na 2040.. chiny i rosja odpada, jeszcze jest turcja ale oni rowniez wywodza sie z korei a i kierunek taki sobie. Daj boże zebyśmy dostali tyle sztuk ile w ramowej i mielibyśmy już spokoj z czolgami. Do tego 350 abramsow ktorych pewnie jeszcze za pare lat dokupimy.

  8. rwd

    W prasie piszą, że K9 jest dużo tańszy od Kraba i Koreańczycy są w stanie, w ciągu 2-3 lat, wyprodukować każdą zamówioną ilość dając duże upusty przy długiej serii. I sprawa jasna.

    1. RGB

      @rwd trudno to porównać bo K9 kupiliśmy "gołe" bez wozów towarzyszących, (a te nie są tanie) a Kraby kupujemy z pełnym DMO. Można zestawić kontrakt norweski na 24 AHSy K9 i 6 amunicyjnych K10 z 2017 roku i nasz kontrakt z 2016 na 96 Krabów z pełnym DMO. WP zapłaciło 1.2 mld$ za 96 Krabów wraz z pojazdami towarzyszącymi. Łatwo obliczyć, że koszt naszego jednego pełnego DMO to 300 ml$. Norwegowie zapłacili 287 mln$, tyle że trzeba dodać jeszcze 20-30% na 11 wozów dowódczo-sztabowych i wóz techniczny WRUE. Te wozy są w cenie naszego DMO, a Norwegowie nie zamówili takich u Koreańczyków, bo już mieli swoje. Wychodzi z tych kontraktów że Kraby są tańsze. Koreańczykom zajęło wyprodukowanie tych 24 K9 cztery lata.

  9. Odyseus

    Bardzo dobra informacja i może pierw co nie którzy pomyślą za nim coś skomentują , HSW nie ma mocy produkcyjnych , ma zamówienia do końca 2027 r. na Kraby i jak wyprodukuje dostanie następne zamówienia na nie , dostała dofinansowanie od Państwa na zwiększenie produkcji ale to proces który trwa 2-3 lata , hale maszyny ludzie itd. więc będzie mogła więcej produkować Krabów nie szybciej niż w 2027r. to samo się tyczy Bumaru, on wcześniej nie zacznie produkować Krabów niż 2026r. to raz , a dwa HSW prócz Krabów ma produkować Borsuki i uczestniczy w produkcji wielu innych rzeczy , wszystkiego HSW przecież nie zrobi , także Krab będzie dalej robiony , chodzi o czas bo świat się robi nie stabilny i idzie nowe rozdanie ... więc dobrze że one będą w 2028 r. już u Nas do wykorzystania

    1. RGB

      @Odyseus na jakich informacjach taki myśliciel jak Ty, opiera się w swoich szacunkach dotyczących dużych możliwości produkcyjnych Koreańczyków i słabych HSW? Kontrakt Norweski na 24 K9 z 6 K10 Hanwha realizowała w latach 2017-2021. To wychodzi 4 K9 i 1,5 K10 na rok. A polskie DMO musi mieć jeszcze dodatkowo 11 wozów dowodzenia i 1 wóz WRE, których wyprodukowanie też zajmuje czas. Na razie dostajemy używki z koreańskiej armii i nie wiemy jakie są naprawdę możliwości produkcyjne Hanwhy, a dojdzie im jeszcze prawdopodobnie kontrakt rumuński (zobligowany czasowo) i na pewno kontrakt dla koreańskiej armii na K9A2. Obiecać potrafią wszystko, nawet że zbudują nam spersonalizowany K2Pl, a na razie wychodzi jak wychodzi.

    2. RGB

      to wychodzi oczywiście 6 K9, a nie 4 K9 na rok. Pomyłka z rozpędu.

  10. KrzysiekS

    Jeżeli dobrze rozumiem to chcemy 1000 szt. sprzętu tego typu nie widzę problemu żeby zamówić w PGZ KRABA czekam!!!!

  11. LMed

    No cóż, ten zakup (może teraz konieczny?) to efekt nieperspektywicznych działań dotychczasowych. Był czas, były pieniądze i były możliwości na produkcję w kraju.. Zaprzepaszczona szansa.

  12. Mireq

    Wojskowi mają rację że naciskają na czas, bo wojna zbliża się dużymi krokami.

    1. Pucin:)

      @Mireg - co nie znaczy, że można w kraju produkować kompletne 4 DMO rocznie (96 ahs Krab + pojazdy towarzyszące)!!!!!! :0 W czym to przeszkadza??? :)

    2. Grzesiek123

      Do pucin. Bo w kraju można produkować max 2 dmo rocznie. Przed wojną produkowano 1 dmo rocznie. Gdzie wyprodukujesz pozostałe 2 jak tuskowi ludzie już mówią że druga linia nie ma sensu? W garażu dam poskładasz?

    3. Pucin:)

      @Grzesiek123 - chcesz się zadłużać na swój przemysł czy cudzy? :)

  13. Essex

    I dobrze, koniec tego badziewia Kraba, składaka brytysko - koreańskiego z francuskimi lufami. Nikt tego złomu nie kupował, miał być taki normalnie super hiper haper, najlepszy w galaktyce, sprawdzony w boju....jakoś wybierają PZH2000 lub K9.....przypadek????

    1. K.

      @Essex . Lufy produkuje HSW , do wieży mamy pełne prawa . Nie słyszałem aby zgłaszali Kraba do jakiegoś postępowania , a Ty ? Jaki gospodarz taka sprzedaż . Ten zakup jest najlepszym podsumowaniem ich kończących się rządów .

    2. Zenek2

      Sami produkujemy ten składak, który jest tak samo dobry jak Pzh200 i K9. Jeśli nie widzisz różnicy, to proponuję plotka.

    3. Takijeden

      Ta, tyle że na wojnie ten "składak" sprawuje się lepiej, niż ten PZH2000. Kraba kupowało wojsko polskie i to wystarczy.

  14. RGB

    Zakup sprzętu to tylko 1/3 poniesionych wydatków, następne 2/3 pochłonie w ciągu trzech następnych dekad eksploatacja. Wydaliśmy na K9 2,4 mld$ w 2022 i 2.6 mld$ w 2023. Razem już wydaliśmy na półkowe K9 5 mld$, a wydamy jeszcze w najbliższych 30 latach 10 mld$. Gdyby MON zamówił Kraby zamiast K9, te pieniądze we większości trafiły by do polskiego przemysłu zbrojeniowego, a jak lubi powtarzać Wolski, z każdej zainwestowanej w polski przemysł złotówki 80% trafia z powrotem do podatników. Te 15 mld$ też oczywiście trafi w 80% do podatników, tyle że koreańskich.

  15. rwd

    Jak w Stalowej Woli zajęci są programem Hybrid Drive Train Demonstrator – phase 2, to gdzie im w głowie Kraby. Zaraz pewnie usłyszymy, że badają swój ślad węglowy a zmniejszenie emisji CO2 jest dla nich priorytetem.

    1. Vixa

      Widziałeś co powiedział o tym całym ekotrendzie Trump?🤣 i to całkiem z sensem🤣🤣🤣

  16. Bart patriota

    Mam nadzieję, ze nowy rząd to uwali i zacznie lokowac w polski przemysł

    1. Anty 50 C-cali

      czyli jak, "nowy- stary " SieMONiak, który kupował 12 luf z zaprzyjaźnionych Niemiec, do 6-ciu francuskich? Bo lufownie nie były przed 2015 - 16 ,w kraju nad Wisłą zdolne do kucia większego kalibru jak 120mm? Silnik niemiecki do tego podwozia z Koreii - zamiast robiena Kryla na Jelczu - to ja zarekomendowałem? Patrioto, oni nawet prochów bazowych nie robili, a amunicję do Kraba z Słowacji kupili. A że profil pocisku nie odpowiadał przekrojowi zamka....no ja już widzę jak by się Forum zatrzęsło, gdyby tak PiS zrobił.

    2. Zenek2

      @Anty 50 C-cali nie było lufowni, a teraz jest. I co w związku z tym, mamy nie produkować Kraba?

    3. K.

      @Anty 50 C-cali. Słowacja sprzedała nam licencję na amunicję którą produkuje Dezamet . Podczas strzelania próbnego przekroczyła wymagane parametry panie ekspercie .

  17. Essex

    Narrszcie, koniec Kraba juz blisko i tak go nikt nie kupowal. Zaladujemy sie na maxa a K9A1 a tymczasem inni wejda w A2. No brawo.

    1. Pucin:)

      @Essex - identyczna sytuacja jak z Langust-ą 2 v. K239 Chunmu kal. 133 mm!!!!!! :)

    2. KrzysiekS

      Pucin:) Langusty 2 docelowo nie będzie. K239 Chunmu ma docelowo też wykorzystywać kaliber i pakiet z Langusty 2.

    3. Pucin:)

      @KrzysiekS - rozumiem, że jesteś zwolennikiem teorii >>> niczego nie będzie >>> i lubisz oddawać sprawy uzbrojenia w obce ręce!!! Ciekaw dlaczego USA-nie i Ruskie tego tak nie robią? :) A wiesz co to jest własny niezależny B+R?? i do czego zaprowadziły chociażby taką Turcję??? :)

  18. rwd

    A wyliczył ktoś ile kosztuje Krab a ile K9?

  19. Hayven145

    Nie widzę w tym żadnego problemu. Potrzebujemy dużej rezerwy sprzętu + zaopatrzenie przyszłych dywizji, o ile powstaną. HSW nie wyprodukuje tyle Krabów. Nawet gdyby podwoili produkcję to jest to za mało. Tu mamy sprzęt zbliżony do Kraba, który przemysł koreański ze współpracy z Polską nam wyprodukuje podczas gdy HSW w tym czasie produkuje Kraby i wiele innego sprzętu. Nie ma żadnego końca Kraba, ale rozumiem, że wiele osób ma trudność z analizą prostych faktów...

    1. Szczupak

      Analiza prostych faktów. Zamawiając na wiele.lat sprzęt firma jest gotowa inwestować i się rozwijać. Dlatego że Polski rząd nie zamówił 500 szt Kraba tylko Koreanskie gorsze K9 to koreanczycy wejdą w automat ładowania a nie HSW a więc co za tym idzie HSW skończy jak Bumar, który jest przemysłowym trupem

  20. Box123

    Według mnie robienie afery z tego zamówienia jest zupełnie bez zasadne. Wręcz przeciwnie. Być może te zamówienie jest właśnie oznaką bardziej racjonalnego podejścia do zakupu armatohaubic. Warto bowiem przypomnieć, że dotąd planowano pozyskać aż 650 K9 i wybudować ich fabrykę w Polsce, co wydawało się zupełnym nieporozumieniem. Z drugiej strony możliwości produkcyjne HSW do czasu uruchomienia drugiej linii produkcyjnej (co biorąc pod uwagę kto wygrał wybory raczej nigdy nie nastąpi) też są ograniczone i dlatego zakup jeszcze jednej partii haubic naszybko przy jednoczesnym zrezygnowaniu z budowy całej konkurencyjnej dla krabow fabryki i z kolejnych zakupów k9 wydaje się najbardziej racjonalne.Polska potrzebuje przynajmniej ok 1000 haubic więc dla HSW zostaje jeszcze ponad 600, więc będzie co produkować do 2030 i to zakładając brak innych zamówień, a te ponoć są. Jeśli było by tak jak wyżej to wg mnie ten zakup jest ok

    1. szczebelek

      Przy dwóch liniach byłoby to nawet 100 Krabów rocznie, więc wtedy bym się pukał w głowę, ale skoro zostaniemy z jedną linią to nawet produkcja 500 sztuk zajmie dekadę, więc bym się nie obrażał.

    2. Pucin:)

      @szczebelek - a teraz pogrzeb w necie i napisz oficjalnie co dzieje się z zakupami pocisków rakietowych Feniks – M-21 FHD (zasięg od 32 km do 40 km) z głowicą odłamkowo-burzącą z wymuszoną fragmentacją, przeznaczonych do odpalania z wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta (1) - bo Langusty 2 nie zamówiono ani jednej sztuki choć jest gotowa od 2019 roku - BM-21 i RM-70/85, które to są kluczowe dla obecnej sprawności bojowej artylerii rakietowej w WP!!! :) Jak łatwo można kupować???? :)

    3. Box123

      tylko jest jeden szczegół. Ta druga linia nie powstanie w tydzień. Tylko jeśli już to właśnie po 2027 czyli kiedy te kolejne K9 będą już dostarczone. Po drugie jak długo uda się utrzymać trzy-zmianową produkcję w HSW? Po trzecie -Jeśli faktycznie będą zagraniczne zamówienia np na 200szt (bo póki co ciężko tu coś precyzyjnie przewidywać),a my będziemy potrzebować jeszcze 800 haubic (zakładając brak zakupu tych kolejnych 160k9),a do tego jeszcze np sytuacja na Ukrainie będzie wymagała jakiegoś nagłego dosłania im np 100kolejnych (i mówię tu o jakiejś krytycznej sytuacji gdzie trzeba będzie to zrobić ze względu na bezpieczeństwo Polski) to produkcja 1100szt przy max tempie hsw to 22! lata. Nawet przy braku dodatkowych zamówień 18 czyli po 2040r. To jednak nie jest mało. Przy produkcji 100 rocznie po 2028 bez dodatkowych K9 to rok 2034-35,a z nimi 2033 (bez zamówień z zewnątrz). Po czwarte -może sama dywersyfikacja fabryki jest jednak dobrym pomysłem i pięć: pytanie też czy mamy tę dekadę?

  21. LMed

    " Transfer technologii w zakresie obsługi technicznej" dla poważnego państwa brzmiałoby to mało poważnie..

  22. Darek S.

    Muszą się spieszyć z zamówieniami, bo za chwile przyjdzie Tusk i przestaniemy kupować.

    1. Laky

      Dokładnie 😉

    2. gregorx

      Koniec kompulsywnych zakupów sprzętu z Korei? I bardzo dobrze. K2 są gorsze i droższe od Abramsów, K9 nie są lepsze od rodzimych Krabów. A zakup FA-50 zwłaszcza w ilości aż 48 szt to zwykły i do tego nieśmieszny prank

  23. zegrz69

    To w bardzo złym świetle stawia Koreańczyków. Kontrakt z tymczasowym ministrem.... Śmierdzi. Wygląda na to, że nie będzie K9 produkowanych w Polsce.

  24. ciekawy1

    Armato-haubice są potrzebne, ale równolegle powinny iść wydatki w tworzenie i produkcję systemów antydronowych i plot na poziomie kompanii, batalionów, dywizjonów czy nawet pojedynczych maszyn. Bez tego kosztowny sprzęt szybko może zostać zniszczony na obecnym teatrze działań.

  25. Prezes Polski

    A można było w 2015r podjąć decyzje o zwiększeniu mocy naszego przemysłu zbrojeniowego. Nadal nie rozumiem, dlaczego hsw nie może zwiększyć produkcji. W czym tu jest problem? Jeśli teraz nie zainwestujemy w naszą zbrojeniówkę taka szansa już się nie powtórzy.

    1. Bellcross

      W ludziach jest problem a raczej iich braku, w każdej strefie przemysłowej brakuje konkretnych ludzi do pracy

    2. ijoijo

      Bo nie chodzi aby coś zrobić a robić przez lata. Zbrojeniówka to nie fabryka samochodów aby zrobić jak najwięcej i sprzedać. Inwestycja w drugą linię to nakłady pieniężne. Zrobią szybciej a przy okazji będzie przestój w zbrojeniówce i co? Znowu zwalniać ludzi, etc

    3. xdx

      Nawet jeśli uruchomisz 2-3 linie produkcyjne to i tak będziesz produkować tyle samo do czasu kiedy podwykonawcy nie zwiększa swojej produkcji a tego bez zamówienia nie zrobią, a HSW nie złoży zamówienia bez zamówienia z rządu. Czyli kółko się zamyka. Zresztą firma nie zależy aby inwestować kupę szmalu na 5 lat. Musieliby mieć zamówienia na 10:lat do przodu przynajmniej. To nie instytucje charytatywne- muszą zarabiać.

Reklama