Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Artyleryjski spór armia-przemysł z Krabem 2 i K9 w tle

Armatohaubica samobieżna Krab strzela na poligonie w Toruniu.
Armatohaubica samobieżna Krab strzela na poligonie w Toruniu.
Autor. Maciej Nędzyński/CO MON

Między Agencją Uzbrojenia a HSW powstał spór dotyczący zakupów systemów artyleryjskich. AU zamówiła kolejną partię haubic K9A1/K9PL. Tymczasem HSW, producent haubic Krab, podkreśla że zwiększył moce produkcyjne i jest w stanie dostarczyć więcej Krabów. Wojsko chce natomiast przyspieszenia dostaw Krabów z istniejących umów na polskie działa, a także realizacji projektu zmodernizowanej haubicy, Kraba 2.

  • Między armią i przemysłem znów zaostrzył się spór o systemy artyleryjskie
  • Wojsko planuje duże zamówienie na haubice z Korei, by pilnie osiągnąć zdolności
  • Huta Stalowa Wola deklaruje, że ma moce produkcyjne, by szybciej dostarczać Kraby
  • Agencja Uzbrojenia naciska z kolei na projekt nowej haubicy, czyli Kraba 2

Agencja Uzbrojenia ostatecznie podpisała umowę na dostawę 152 haubic K9A1/K9PL, w tym 146 w wersji K9PL. Zakłada się, że konfiguracja tych haubic będzie się nieco różnić od pierwszych 212 K9A1 zamówionych jeszcze w ubiegłym roku, ale nadal będą one pochodzić od koreańskiego producenta. Zamówienie zaplanowano jako realizację umowy ramowej, zawartej w sierpniu ubiegłego roku i obejmującej 672 działa. Z punktu widzenia Agencji Uzbrojenia kluczowy jest termin dostaw, przewidziany na lata 2025-2027. Umowa ma wartość 2,6 mld dolarów netto i obejmuje także kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz inne elementy wsparcia, w tym transfer technologii niezbędnych do utrzymania haubic w Polsce.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Reklama