Reklama

Siły zbrojne

AH-64E Apache Guardian

Polska kupi AH-64E Apache. "Duży" wniosek do USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o wystosowaniu zapytania dotyczącego pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wicepremier poinformował o tym na Twitterze.

Zapytanie ma dotyczyć pozyskania, aż 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Oczywiście zapytanie przeważnie dotyczy maksymalnej liczby, ale jego rozmach przypomina zapytanie o możliwość zakupu 500 wyrzutni HIMARS.

Reklama

W czasach PRL w ZSRR zakupiono tylko dwie eskadry (po 16 sztuk) śmigłowców szturmowych Mi-24D i Mi-24W. Obok nich uzbrajano niektóre śmigłowce Mi-2. Również cześć śmigłowców Mi-8 i Mi-17 przenosiło uzbrojenie niekierowane. Już w czasach III RP często wracał temat zakupu pełnowartościowych śmigłowców szturmowych i uzbrajania śmigłowca W-3 Sokół. Powstały nawet wersje W-3W i W-3PL Głuszec. Do tej ostatniej wersji przebudowano osiem maszyn, z których siedem nadal jest eksploatowanych. Dodatkowo Polska przejęła od Niemiec partię starych maszyn Mi-24D pozostałych po armii NRD. Dziś Polska nie ma już zapasów przeciwpancernych pocisków kierowanych do Mi-24, przenoszą więc tylko broń niekierowaną.

Obecnie posiadane jeszcze uzbrojone śmigłowce Mi-24, Mi-2 i W-3PL znajdują się w 1.Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych, w skład której wchodzą 49.Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim oraz 56.Baza Lotnicza w Inowrocławiu. Wymagają one pilnej wymiany i dlatego Polska planuje zakup nowych maszyn. Przy zachowaniu eskadry składającej się z 16 śmigłowców to zakup 96 maszyn pozwoliłby na ukompletowanie sześciu eskadr. Będą one mogły wchodzić w skład wspomnianych dwóch baz 1.Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, ale w pierwszej kolejności mają trafić do nowej 18.Dywizji Zmechanizowanej, na wzór amerykańskich dywizji wojsk lądowych, które mają w swoim składzie brygadę śmigłowców.

Czytaj też

Program Kruk, zakładający zakup nowych śmigłowców uderzeniowych, był pierwotnie planowany na 32 śmigłowce, w celu zastąpienia posiadanych dwóch eskadr Mi-24. Rekomendacje w sprawie "zwielokrotnienia" zakresu tego programu znalazły się w Strategicznym Przeglądzie Obronnym z 2017 roku, ale co najmniej od 2016 roku - do jak się okazuje 2022 roku - program był na etapie oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa. Teraz jednak podjęto kierunkową decyzję o realizacji programu w trybie FMS i zakupie dużej liczby śmigłowców Apache Guardian.

Wraz z zakupem AH-64E wicepremier zapowiedział pozyskanie transferu technologii. Niewątpliwie przy tak dużej planowanej liczbie śmigłowców warto, aby pełen ich serwis odbywał się w Polsce.

Czytaj też

Po spotkaniu grupy kontaktowej w Ramstein minister Błaszczak odniósł się również do zakupu Apache, o czym rozmawiał z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. "Zwróciłem się również o to, żeby ten czas, który będzie poświęcony produkcji śmigłowców był wypełniony leasingiem śmigłowców z wyposażenia US Army" - poinformował. Możliwe, że Polska otrzyma do wyleasingowania śmigłowce w wersji AH-64D, używanej w US Army obok Guardianów, a następnie te zostaną podniesione do wersji AH-64E Apache Guardian.

Dodajmy, że większość śmigłowców AH-64E US Army powstaje poprzez głęboką modernizację (ponowną produkcję - ang. remanufacture) maszyn wersji AH-64D, choć część budowanych jest od podstaw. Sugerowany przez ministra transfer technologii może też dotyczyć modernizacji leasingowanych śmigłowców w polskich zakładach. Warto zwrócić uwagę, że US Army może zaangażować się w szkolenie polskich pilotów i techników podobnie, jak ma to miejsce w wypadku czołgów Abrams.

Czytaj też

Apache Guardian, czyli AH-64E, to najnowsza wersja podstawowego śmigłowca uderzeniowego US Army, używanego także do działań w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Maszyny tego typu posiadają kompozytowe łopaty śmigła oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne przenieść moc z mocniejszych silników T700-GE-701D. Śmigłowiec posiada również ulepszoną awionikę i system celowniczy, które umożliwiają miedzy innymi kontrolę bezzałogowców i dwukierunkową wymianę danych operacyjnych poprzez Link-16.

Apache Guardian w najnowszej produkowanej obecnie wersji v6 ma też radar Longbow w ulepszonej wersji o zasięgu do 16 km, z rozszerzonymi możliwościami wykrywania celów nawodnych i powietrznych. Standardowe uzbrojenie śmigłowca stanowią ruchome, podkadłubowe działko M230, do 16 przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire lub JAGM, oraz kierowane i niekierowane pociski 70 mm. Opcją jest również zastosowanie rakiet powietrze-powietrze bardzo krótkiego zasięgu, brytyjskich ppk Brimstone oraz izraelskich ciężkich Spike NLOS.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (84)

  1. Wuc Naczelny

    Nasi stratedzy są niekompetentni. Nie chodzi o to, że sowieci nie odważą się napaść na Polskę, chodzi o to że nie stać nas żeby ich odstraszyć od ataku i aneksji pozostałych sąsiadów, co uczyni nas zubożonym zakredytowanym uzbrojonym po zęby krajem który jest następny w kolejce na kilkadziesiąt lat.

  2. pielgrzym

    Ok kupujemy czy leasingujemy śmigłowce a co z MW jeżeli robimy to z śmigłowcami zróbmy tak z okrętami podwodnymi A-26 z Szwecji z deklarowanymi rakietami Tomahawk weżmy w leasing tak jak zrobili Czesi z Gripenami. Przedewszystkim rakiety o zwiększonym zasięgu mobilne wyrzutnie rakiet- 500-800-1000-3000-5500 km i dalej.

  3. dzemo2

    te wszystkie nieprzemyślane ilościowo zakupy to mam wrażenie kupowanie za publiczne środki międzynarodowego "szacunku", jako lokalna "potęga", to jakieś leczenie kompleksów czy co? Wiem, że nie wszystko jest jawne, że potrzebujemy sprzętu, ale czy drukarki Glapińskiego mają taką wydajność? Może jest jakiś deal z usa na niską cenę? To wtedy jeszcze zrozumiem.

    1. hermanaryk

      W ciągu ostatnich 7 lat podwoiły nam się dochody budżetowe. PKB, nawet gdy rządzili ekonomiczni analfabeci, podwajał się w najgorszym razie co kilkanaście lat. To nie są tajne dane, dziwne więc, że tego nie wiesz. Nie jesteśmy żebrakami ani nie zadłużyliśmy się po uszy, a większość Polaków wyleczyła się z kompleksów. Szkoda, że nie twoje środowisko.

    2. Ernst Stavro Blofeld

      Wciągu ostatnich 7 lat podwoiły się obciążenia podatkowe i wszelkie koszty, a mimo to co miesiąc brakuje pisowi 60 miliardów, firmy się zwijają bo została przekroczona granica rentowności, więc przychody budżetu będą spadać gwałtownie za to obciążenia obywatela będą proporcjonalnie rosnąć i tak do bankructwa państwa albo obywatela i rewolucji, wiec mogą sobie podpisywać kontrakty na co tylko chcą ale kasy na to nie będzie w przewidywalnej przyszłości.!!

    3. Piotr Glownia

      Dlaczego dzemo2 uważasz, że zakup 96 AH-64 nie jest przemyślany ilościowo, jeśli zakup idzie wprost od wojska, jako pilna potrzeba operacyjna? Już w 2014 roku było każdemu Polakowi w Polsce wiadome, że na ówczesne potrzeby WP potrzeba było wymienić 32 Mi-24 na 64 AH-64. Od tego czasu powstają w Polsce 3 nowe dywizje, co oznacza potrzebę na dodatkowe 32 śmigłowce bojowe. Jak ty sobie wyobrażasz uzbrojenie WP? Koktajle Mołotowa z polskich kartofli i kije bojowe wyrywane z młodych drzew w lesie, bo... tańsze lepsze? Inna sprawa to zaoranie Zbrojeniówki. Jakieś bezmyślniki i bezrefleksyjniki winny KARNIE odpowiedzieć za to, że okradziono ją z cywilnej produkcji.

  4. norim49

    BARDZO DOBRZE ....OBY TAK DALEJ JUŻ NIE DŁUGO ZAMÓWIENIA NA KOREAŃSKIE WYRZUTNIE K239 Chunmoo I CIĘŻKI BWP Redback zPOLSKĄ WIEŻĄ ZSSW-30 ......

    1. Powiślak

      I dodaj że to wszystko za darmo, albo że nas stać , bo jesteśmy Kuwejtem? Albo dodaj że spłacimy to...węglem? A na poważnie - widzenie i komentowanie TYLKO pojedynczego aspektu tego zakupu to zdumiewająca płytkość postrzegania zdarzeń. Smutne!!

    2. Falcon

      Smutne jest to, ze nie rozumiesz podobnievjak wielu tu innych, - jesli nie bedziemy wydawac pieniedzy na wlasna armie, bedziemt je wydawac na obca.

  5. kaczkodan

    Te 96 apaczów się nie zmarnuje, ale jednak boli, jeśli się pomyśli ile dałoby się osiągnąć gdyby pieniądze na ten cel wydano w Polsce na stworzenie bojowych dronów które na pewno przejmą rolę śmigłowców uderzeniowych w ciągu kilkunastu lat. Mówimy o kwocie minimum rzędu 20 miliardów złotych. Drony wielorazowego użytku są w stanie na froncie zastąpić zarówno śmigłowce jak i artylerię dzięki możliwości strzelania z odległości które pozwalają na wykorzystywanie taniej amunicji. Zamiast mlrs i artylerii lepiej zadziała amunicja krążąca wielorazowego użytku, w tym hipersoniczna. Kilogram najlepszej stali to 3 dolary, a kilogram TNT to 5 dolarów. To wyznacza dolny koszt amunicji, pocisk artyleryjski 155mm to 400-500 dolarów.

    1. Anty 50 C-cali

      ale jak na razie bojowy dron - przy deszczowej pogodzie, rozumiesz, niska podstawa chmur ( i/albo mgle Radiacyjnej- zdolnej do zakłócenia radiolinii!!) NIET zapobiega moCarstwu skumania co się święci na ziemi...mimo kupowania czipstwa tygrysa Azji - Chin bratnich. + eletronika Zapada po Tajwan czy Japonię. Nawet TakTak w swoim DaDaizmie : "Zadluzenie w bankach wzrosnie. Czyli poniekad niebezpioczestwo wypzrednia" tego co przeZnaczyli - "Z"amiast na mlrs klasę i artylerię 155mm - ZAMILKA. Po akcji w lesie Izjumskim

  6. Orangutan

    Kolejny MIŚ na miarę naszych czasów....

    1. Anty 50 C-cali

      orangutanie.....jak 70 Caracali w "zapytaniu ofertowym" ....wygłoszonym na Anakondzie 2012. Przez magistra historii. Zaraz "zjedli" ....20, urealnili znaczy, koszty.......

    2. LMed

      Z tą setką Apaczy to takie dokazywanie, na szczęście naszych wnuków .No cóż, po prostu duże liczby typu 100, 500, 600, 1200 radują patriotyczne, prawdziwie polskie serca.

    3. Anty 50 C-cali

      LMed.....a z tymi 70 Caracalami, rozmnożonymi z 26 ( chcianych ostrożnie przez Wojskowych) to dokazywali "na szczęście" naszych emerytów, zmuszonych do dymania do 67 lat. Dla uradowania , prawdziwych fachowców - od czołgu za "frajerskie" 1 euro. .

  7. kaczkodan

    Generalnie powinniśmy mocno wejść w program FARA, przy takiej wielkości zamówienia ma to sens ekonomiczny. A możliwości bojowe zapewnić poprzez AH-60 Battle Hawk.

  8. Powiślak

    Kolejny nieprzemyślany, horrendalnie drogi zakup na kredyt! Rząd PiS - jakby ktoś nie widział - JUŻ zadłużył Polskę WIĘCEJ niż WSZYSTKIE rządy od roku 1989 razem wzięte. I PIS to kontynuuje! Latami prowadzone analizy mówiły o 32-40 szt Kruka. Tu w ciągu dni zapada decyzja o zakupie 3 RAZY więcej? Z sufitu? Bez analiz finansowych? Cały PiS!

    1. kaczkodan

      Po 16 na dywizję.

  9. Roshedo

    Realnie: AH 1 Z od Bella w zupełności wystarcza do polskich potrzeb, (rosyjskie Mi-28 i Mi-35 to też nie jest jakieś och i wow techniczne) za to sporo tańszy w serwisie i użytkowaniu ... Miło by było jakby MON zamiast koncertu życzeń i "festiwalu chciejstwa" zaczął przeliczać na co naprawdę nas stać licząc cały cykl życia sprzętu. Inaczej czeka nas kanibalizacja sprzętu, rozwalony budżet i pośmiewisko międzynarodowe jak u Greków i Rosjan. Mniej chciejstwa i fanfaronady a więcej realizmu Panowie i Panie w MON!

    1. QVX

      Po dodaniu paru cech, które są w toku...

    2. Al.S.

      Jakbyś nie wiedział, polska gospodarka nominalnie jest 3x większa od greckiej, a po uwzględnieniu siły nabywczej - ponad 4 razy. Jesteśmy też krajem znacznie bardziej uprzemysłowionym od Grecji. Dla nas nabycie dużej ilości skomplikowanego uzbrojenia wcale nie jest porywaniem się z motyką na słońce i ten ciężar damy radę udźwignąć. AH1Z przede wszystkim nie ma jednej rzeczy, która sprawia, że na naszym teatrze jest mało przydatny - zestawu sensorów w głowicy nad wirnikiem. Bez niego, aby wykorzystać swoje sensory, śmigło musi się pojawić nad horyzontem w całości, a tym samym naraża się na zestrzelenie. Poza tym Apache ma niemal dwa razy większą masę użyteczną od Vipera i to przy bardzo zbliżonej masie własnej, oraz jest zintegrowany ze znacznie większym zestawem uzbrojenia. Dostajesz za co płacisz.

    3. Anvise

      @Al.S. To, że mamy większą gospodarkę niż Grecja nie oznacza od razu, że nas na to wszystko stać (szczególnie jak ją per capita policzysz). Przecież te wszystkie "dodatkowe" pieniądze na zbrojenia nie spadają z nieba. Albo je rząd dodrukuje, albo zapożyczyć się, albo zabierze z i tak już niedofinansowanych innych resortów. No bo przecież z socjalu tego nie wezmą... Budżet w wojsku jest niestety bardzo ważny i o ile sam fakt modernizacji armii cieszy to kompletne ignorowanie budżetu powinno przerażać.

  10. DIM1

    Populistycznie pytania "Czy Polska jest gotowa na Apacze" należałoby zastąpić rzetelną informację ile kosztować będzie ich spłata i eksploatacja, a następnie także OBLIGATORYJNY upgrade, gdyż Boeing szybko wstrzymuje wsparcie do starszych wersji. Upgrade to ok. 35 mln USD/szt. Przy czym oczywiście, że dla Apaczy istnieją tańsze alternatywy, a dokładniej absolutnie wszystkie są tańsze.

    1. Valdore

      @DIM! alez oczywiście dla Greków Boeing miałby za darmo upgreadować antyczne AH-64A do najnowszych wersji:))

    2. Piotr Glownia

      Nie alternatywy, lecz substytuty. Takie kijki w miejsce siekierki. Kiedy cukru nie możesz kupić i musisz tymczasowo wymyślać coś do osłodzenia swojego losu. Taka ciut przy krótka kołderka. Takie coś w czymś mniej materiału, więc i tańsze jest przez to..

    3. DIM1

      @Val. Najwyraźniej nie masz już nic do powiedzenia, nic nie jesteś w stanie zrozumieć, ale musisz zaistnieć i "być górą"

  11. Anty 50 C-cali

    Voodoo ...czy To nie zaginiony "nick" aktywny np. w czasie gdy Indianie (AF) do bombardowania "swojego" kaszmiru woleli Zabawki z Zachodu ???? (Hindusi to ostatnio klienci na Apacza NIET? - zamiast Aligatora Ka-50/52., jak kangury, Grecy. Holendrzy, samuraje- mimo klepania Bella, takosz Korea....iNDONONEZJA nawet chce Guardiana do mixu z tymi.......nastoma odebranymi Caracalami. TakTak - gościu, ja rozumiem, taki orangutan klika przynajmniej po polsku - o matołkach. . Ale , cytat :"Wiec to nie znaczy ze Rosjanei sa do kitu - wlasciwie to wychdzi ze to bardzo dobra armia",---- z niedalekiego tematu Co kto Odbije za 72 godziny---- ŚWIADCZY JAK TO FORUM "BOLI".

  12. Voodoo

    A dlaczego nie 124 albo 148? blazenady kolejna odsłona, teraz czekamy na wysłanie zapytania ofertowego na jeden.lotniskowoec i 2 boomery..... Przecież pytać zawsze można. Najlepsze jest to że paru fantastów z MON się pod tym podpisuje, Prezydent RP powinien ustawą zabrać im dostęp do gry CoD w trybie multiplayer

    1. D.M

      6 dywizji po eskadrze + 2 eskadry w rezerwie

    2. OptySceptyk

      @D.M. 6 dywizji nie będzie. My nie możemy skompletować tych dywizji, które już są, a mamy również dywizję dwubrygadową, do której przydałoby się coś dodatkowego sformować. Piata i szósta dywizja to tylko mrzonki i bajki wyborcze. Demografii się nie oszuka.

  13. mmiks

    Pytanie do znawców: co jest lepsze Brimstone czy Hellfire? I dlaczego.

    1. QVX

      Dlaczego zestawiasz Brimstone z przestarzałym i schodzącym AGM-114 a nie z AGM-179 (JAGM)?

    2. Valdore

      @mmiks JAGM, potem brimstone i na końcu hellfire. A dlaczego: JAGM najnowoczesniejsze sensory i najlepsza głowica bojowa, Brimstone zasięg, nowoczesna głowica i sensory, a hellfire jaki jest każdy widzi.

    3. QVX

      Ja bym zestawił JAGM i Brimstone na równi. Sensory pewnie będą zbliżone - żyłowanie parametrów radaru i odbiornika lasera to overkill. Głowica JAGM-a jest uniwersalniejsza - rozwali czołg i pokosi piechotę wokół, a Brimstone'a tylko czołg. Zasięg Brimstone'a większy. Jeszcze Brimstone jest szybszy (450 m/s vs 290 bodajże). Hellfire ma 450. W JAGM-ie zeszli, bo pierwotnie miała być jeszcze podczerwień do samonaprowadzania (zrezygnowali, bo zabrakło by miejsca w pocisku.

  14. Starszy pan

    Obawiam się że przy takim geście rządu to podatki dojdą do 90%

    1. Orangutan

      Tak pewnie będzie, następcy tych matołków będą mieli rzeźbę w brązie do wykonania.

    2. Sailor

      Tak i nie. Wystarczy zlikwidować rozbuchany socjal z 500+ na czele i odciąć KK od państwowych pieniędzy i kasa będzie. Tylko kto się na to zdecyduje?

    3. TakTak

      Zadluzenie w bankach wzrosnie. Czyli poniekad niebezpioczestwo wypzrednia Polski dla Koropracji kolejna odslna

  15. Jaszczur

    Odwolujcie te zbrojenia hahaha - patrzcie co się dzieje na Ukrainie rosyjska armia do niczego się nie nadaje nie są zdolni do jakiejkolwiek wojny nawet z słabymi swoimi sąsiadami a co dopiero z NATO . Oczywiście żartuje co prawda rosyjska armia faktycznie do niczego się nie nadaje i groźna nie jest ale .... Trzeba się zbroić na Chińczyków a ta żałosna ruska armia pewnie będzie przybudówką do sił chińskich

    1. Dada81

      Po co niby Chiny miałyby nas atakować?

    2. Stealthy

      Jaka by nie była, to w razie pełnej mobilizacji w wypadku ogloszenia wojny moze nas nieźle poturbować. W szczegolnosci z dostawami broni i rakiet z Chin i Korei Północnej.

    3. Jaszczur

      Nie wiem czy wiesz ale szykuje się zwarcie Chiny - USA , Chiny nie na darmo ćwiczą ataki na amerykańskie porty . Jeżeli zostanie zaatakowany kraj sojuszniczy NATO - a zwłaszcza najważniejszy można rzec fundament naszego bezpieczeństwa to my będziemy musieli jak i to będzie naszym żywotnym interesem by im pomóc ....Chiny będą zajęte naparzaniem się z USA , Japonia , Korea i innymi nie zadowolonymi z postawy Chin na rejonie zachodniego Pacyfiku ale będą defakto w stanie wojny z NATO - oczywiście Ruskie jaki i inne azjatyckie kraje pod presją Chin albo z własnej inicjatywy o chęci (Rosja) będzie atakować nas - Chińczyków jest 1500 mln - sądzę że nie będzie dla nich problemem wysłać drobną -10mln grupkę pomocy rosyjskim braciom . Dlatego ja namawiał bym by NATO BY STAWIAŁO NA ILOŚĆ bo czymś będzie trzeba pomóc tym ludziom oddać życie za swoje ojczyzny

  16. Bej

    A czy my mamy jakieś pieniądze na ten sprzęt ?

  17. QVX

    Część druga. JAGM (AGM-179) są bardzo dobre, ale potwornie drogie (kilkakrotne "uśmiercanie" i "ożywianie" programu w USA zrobiło swoje). Brimstone produkowane u nas powinny być tańsze (nawet po uwzględnieniu licencji), a koszty integracji przy 2000 (i więcej) pocisków mogą wyjść na tyle nisko, że wyjdzie to taniej niż zakup tylu JAGM-ów. Technicznie integracja jest możliwa i łatwa (Brytowie sprawdzili), bo oprogramowanie obsługujące AGM-114L, AGM-179 i Brimstone w większości jest identyczne; a ze zgodami nie powinno być problemu (Amerykanie nie lubią integracji swego sprzętu z innym uzbrojeniem, chyba że będzie używany lokalnie - vide integracja Abramsów z polskimi i niemieckimi pociskami).

    1. Valdore

      @QVX integracja Brimstone tania na pewno nie bedzie, patzr jak Brytyjczycy chcieli to zrobić ze swoimi AH-64E ale dali sobie spokój właśnie z powodu kosztów. Brimstone były jedynie przewidywane dla WAH-64 ale nawet tam nie zakończono integracji.. Wiec tanio na pewno nie bedzie.

    2. QVX

      Brytyjczycy kupili niewiele JAGM-ów, więc zamiana ich na Brimstone to koszty olbrzymie. My potrzebujemy tysięcy PPK, więc koszty integracji po podzieleniu mogą wyjść niżej niż różnica w cenie pocisków. Kwestia policzenia..

    3. Valdore

      @QVX przecież to mnei będziewliczone w cene Brimstone, ale w cenę tych smigłowców, coś chyba nie tak ci wyszlo. A Brytyjczycy uzywają znacznei wiecej Briomstone niz Polska ma w planach i popatzr oni planuja 67 AH-64 i dla nich jakos sie nei zdecydowali na te pociski właśnei z powodu ceny.

  18. Chyży Rój

    Te pieniądze lepiej by było wydać na tablice Mendelejewa dla każdego żołnierza.

    1. Key

      100/100. Lub na tęczowe ławki w każdym mieście, w każdej wsi.

    2. Pawelek

      Póki co, to MM stawia ławeczki, niby patriotyczne z cudacznym regulaminem, które wzbudzają śmiech większości Polaków w czasie, kiedy inflacja szaleje a zimą ludzie będą marznąć, kiedy firmą wstrzymują produkcję z powodu bardzo wysokich cen za energię. O cudacznych i nikomu niepotrzebnych ławeczkach na 100-lecie odzyskania niepodległości nie wspomnę.

  19. OptySceptyk

    Raz rozśmieszyliśmy Amerykanów przy pytaniu o 500 Himarsów. Teraz na pewno uśmiali się drugi raz.

    1. RAF

      Jeśli nie wiesz jakie są potrzeby armii to po co się wypowiadasz?

    2. Paweł P.

      To dlatego Ambasador USA mówi, ze Polska będzie drugim największym użytkownikiem tych maszyn. Kwik, kwik.

    3. OptySceptyk

      @RAF no właśnie wiem. I nie jest to ani 500Himarsów ani 96 Apache

  20. QVX

    Część pierwsza. Najważniejsze tutaj jest uzbrojenie główne, czyli PPK. Mówimy o całkiem sporej liczbie. Skoro jednostka ognia dla Apache'a to 8 PPK (16 to teoria i raczej się nie spotyka) absolutne minimum (2 jednostki + zapas szkoleniowy, rezerwa etc.) to ponad 2000 pocisków. Jakie mamy możliwości? Hellfire Romeo (AGM-114R) z laserem. Dobre na misje i walkę z desantem na Pacyfiku, a u nas niezbyt przydatne. Ponadto mają zejść z produkcji. Hellfire Longbow (AGM-114L) z radarem. Dobre jako tako, ale nie produkowane od lat (zapasy się kurczą) i co najwyżej możemy dostać je z wypożyczonymi AH-64D na kilka lat (najmłodsze i tak mają koło 20 lat). Spike (NLOS i ER2) - z racji napiętych stosunków z Izraelem de facto odpadają.

    1. DON MARZZONI

      Milo by, było, aby pakiet pocisków był zróżnicowany. Jeden/dwa typy główne licencyjne, drugi opracowany i ulepszany w kraju i pewien zapas innych aby było wiadomo jak go używać, gdyby okazały się potrzebne zapasy od sojuszników. To nie muszą być duze liczby, ale warto mieć.

    2. Valdore

      @QVX, hellfire'y sa zastepowane pzrez JAGM wiec co się dziwisz że je przestaja produkowac Spike NLOS czy ER/ER2 musiałbys integrować z naszymi AH oddzielnie a napiete stosunki top Polska dzięki PiS-owi ma obecnei z każdym chyba poza KRLD.

    3. QVX

      @DON Główny typ to licencyjny Brimstone. Typy pomocnicze to AGM-114L, które dostaniemy razem z wypożyczonymi AH-64D, oraz można dokupić małą partię JAGM-ów do testów i Spike NLOS (jeśli integracja będzie w cenie).

  21. DDR

    Czyli już wiadomo jak chcą wydusić od Niemców reparacje :))

    1. Valdore

      @DDR, a co wg ciebie wyslą te 96 Apache przeciwko Niemcom? Oj EF-2000 miałyby darmowe ćwiczenia.

    2. QVX

      @Valdore Gdyby w 1939 r. Wehrmacht tak utrzymywał środki bojowe, jak dziś Bundeswehra, to 17 września byłoby polsko-francuskie spotkanie nad Renem. A poważnie - już się okazało, że te 100 mld EUR Scholtza ma być tylko zasypaniem dziur po kolejnych cięciach budżetowych. Niestety skrajnie proporcjonalna ordynacja niemiecka powoduje, że taka Rosja nie musiała nikogo przekupywać etc. - wystarczy znaleźć ichniego Sterczewskiego z Ochojską, podbechtać i po zbrojeniach.

    3. Valdore

      @QVX jakby Wehrmacht był taki jak dziś bubdeswehra tonei byłoby IIWŚ tylko Stalin podbiłby Europę. Aha Rosja jak co to szukała takeigo macierewicza czy tych z Solidarnej Polski i jak widać znalazła i tam i u nas.

  22. Laky

    Spike NLOS ,BRIMSTONE,,HELLFIRE,i sterowanie dronami!i to jest to👏👍💪👏👏😉😉😉😉

    1. QVX

      Drony - kwestia, do jakiego poxiomu uprawnień dopuszczą. Najwyższy ma chyba tylko US Army. Drugi od góry mają/dostaną Brytyjczycy, Japończycy i Australijczycy. Do tego możemy aspirować. PPK - JAGM lub Brimstone wchodzą w rachubę i do wyleasingowanych AH-64D AGM-114L.

    2. Valdore

      Brimstone nie sa zintegrowane z AH-64, i raczej tanie to nie ejst jak brytyjczycy dali sobie z tym spokój wybierając JAGM do swoich AH-64E.

    3. QVX

      @Valdore Kwestią pozostaje cena. Polska potrzebuje minimum 2000 PPK dla 96 maszyn. Brimstone produkowane i serwisowane w Polsce nawet po uwzględnieniu kosztów licencji i integracji mogą przy tej liczbie wyjść taniej niż tyle JAGM-ów (Amerykanie zafundowali sobie olbrzymią cenę kilkakrotnie "uśmiercając" i "ożywiając" program). W końcu nasze ABramsy i Apache musiałyby przyjąć pierwszy cios odbudowanych rosyjskich wojsk pancernych i zmechanizowanych. A na misje raczej się nie wybieramy teraz - WP strukturą coraz bardziej upodabnia się do Bundeswehry z lat 1980. Brytyjczycy dla swoich AH-64E kupili dużo tanich AGM-114R i APWKS z myślą o misjach oraz niewiele JAGM-ów na ewentualny duży konflikt. A przy takiej liczbie PPK koszty integracji mogły wyjść zabójcze.

  23. kertog

    wojna w Ukrainie pokazała, że chyba smigłowce nie maja dużego znaczenia. Za to DRONY - jak najbardziej. Zamiast horendalnie drogich Apaczy moim zdaniem dużo sensownie było by zakupić sporo nowoczesnych dronów i przedw wszystkim zainwestowac duże pieniądze w rozwój produkcji krajowych dronów. Najwazniejsze jest jednak moim zdaniem co innego - zamiast zamawiac broń za setki miliardów z dostawą za kilka lat, powinniśmy zamówić na szybk co tylko sie da i wysłac od razu na Ukrainę. Bo jak Ukraińcy dokopią ruskim - a wydaje sie że mają coraz większe szansę, to być może ruSSja przegra i się rozpadnie. Wtedy nie bedzie trzeba sie przesadnie zbroić. Wiec zakupy raczej tu i teraz, wspomaganie Ukrainy jak tylko sie da. Wygrana Ukraińców da nam conajmniej kilka, jeżeli nie kilkanascie lat na to aby sie w spokoju uzbroić w nowoczesny sprzęt.

    1. DON MARZZONI

      Ukraina nie ma nowoczesnych śmigieł, które mogą otrzymać namiary celu z innych źródeł a śmiglak spoza LOS jest tylko nosicielem. UA nie ma też nowoczesnych ppk, które mogłaby zamontować na swoich śmigłach i strzelać jako F and Forget. Mogliby może zintegrować swoje stugny ze śmigłami. Tyle czy to ma sens? Kwestia zasięgu chyba. Naprowadzany przewodowo pocisk ma zalety i wady.

  24. ANDY

    tego można było się spodziewać ... że skro Bell z AH-1 proponuje duży pakiet REALNEJ wspólpracy technologiczno-przemysłowej ... to poprosimy Boeinga o AH 64 który poza wolnymi gadkami o wspólpracy nic kompletnie nie wnosi do naszej gospodarki ... poza koniecznością utrzymania najdroższej w zakupie i eksploatacji najbardziej wymagającej i wrażliwej maszyny przy zerowym udziale naszego przemysłu czy panowie z MON-u i AU wiedzą że istnieje taka forma jak ogłoszenie transparentnego przetargu ... i przy rywalizacji potencjalnych dostawców można dużo zyskać ... jak pokazują nie teoretyczne dywagacje ale konkretne przykłady takie formy zakupu F35 przez Finlandię czy Szwajcarię ...

    1. QVX

      A co konkretnie Bell oferował NAM, a nie Czechom (wspólny serwis etc.)? Australijczykom też zaoferował niewiele i przegrał.

  25. LMed

    Rozsądnie, że nie jak w przypadku Abramsów z "fabryki" (a ściągniętych z pustyni), mówi się wprost o głębokiej modernizacji używanych maszyn.

Reklama