Siły zbrojne
Polska baza F-16 z najnowocześniejszą obroną przeciwrakietową
Agencja Uzbrojenia poinformowała, że w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku trwają ćwiczenia z wykorzystaniem baterii Patriot/IBCS.
Polscy przeciwlotnicy z 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej wchodzącego w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej uczestniczą w szkoleniu na terenie bazy w Łasku. Jak poinformował w portalu społecznościowym szef MON Mariusz Błaszczak, "szkolenie dotyczy integracji wszystkich elementów najwyższego piętra wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej." Minister dodał, że szkolenie po raz pierwszy odbywa się z wykorzystaniem systemu IBCS.
Na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego trwa ćwiczenie #SOCHACZEW23 z wykorzystaniem baterii Patriot i po raz pierwszy z systemem IBCS. Szkolenie dotyczy integracji wszystkich elementów najwyższego piętra wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. pic.twitter.com/KDoM5dAhTO
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 11, 2023
IBCS to system zarządzania obroną powietrzną, działający na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor". Dzięki temu zintegrowane z nim środki obrony przeciwlotniczej mogą korzystać z różnych systemów wykrywania, a także z połączenia (fuzji) danych z nich. Przykładowo, w USA baterie Patriot zintegrowane z IBCS będą mogły korzystać także z radarów Sentinel, a w Polsce – ze stacji Bystra, które mają być łączone z tym systemem. Ponadto, jeśli w dyspozycji obok Patriotów będą tańsze środki zwalczania (w Polsce – rakiety CAMM-ER, w USA – rakiety odpalane z wyrzutni IFPC), to będzie je można zastosować do niszczenia celów wykrytych przez radary Patriotów, o ile oczywiście będą w ich zasięgu. To znacząco zwiększy możliwości działania obrony przeciwlotniczej.
Czytaj też
IBCS jest wprowadzany do służby w US Army. W maju osiągnął wstępną gotowość operacyjną, a miesiąc wcześniej wszedł do produkcji pełnoskalowej. Polski 37. Dywizjon jest według dostępnych informacji drugą na świecie jednostką przezbrajaną w ten system. Pierwszą jest jeden z batalionów/dywizjonów obrony powietrznej US Army, który otrzymał elementy IBCS powstałe jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej i dostosowane do służby, "seryjne" zestawy będą dopiero dostarczane kolejnym jednostkom.
Szkolenie jest bardzo istotne, bo w jego ramach zarówno Amerykanie i Polacy nie tylko uczą się obsługi systemu, ale też wypracowują regulaminy i zasady jego użycia, bo te - z uwagi na to, iż system jest całkowicie nowy - muszą w części zostać opracowane od nowa. Mówił o tym podczas tegorocznego Defence24 DAY płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.
Dodajmy jeszcze, że w ramach pierwszej fazy Wisły z IBCS będą integrowane polskie węzły łączności oraz kabiny dowodzenia zbudowane przez krajowy przemysł, jednak ta integracja zostanie sfinalizowana już po osiągnięciu statusu podstawowej gotowości bojowej, zapowiadanego na drugą połowę tego roku. Polska otrzymała też niedawno zgodę na pozyskanie kolejnych sześciu baterii (dwunastu jednostek ogniowych) Patriot dostosowanych do użycia IBCS, z ponad 600 pociskami PAC-3 MSE i 12 radarami LTAMDS, za maksymalnie 15 mld dolarów. W drugiej fazie Wisły, jak i w programie Narew, produkcja elementów systemu IBCS ma odbywać się w większym zakresie z udziałem polskiego przemysłu, bo w pierwszej fazie pozyskano konfigurację zbliżoną do tej wdrażanej do US Army.
W perspektywie z IBCS będą też łączone kolejne elementy, takie jak na przykład polskie radary nowej generacji w rodzaju pasywnego radaru wstępnego wykrywania SPL, aktywnego P-18PL czy stacji wielofunkcyjnej kierowania ogniem Sajna opracowanej dla programu Narew. W USA sprawdzano już wstępnie możliwość przesyłu danych z myśliwców F-35A, a także współpracy tego systemu z naziemnymi środkami artylerii rakietowej. To zapewni jeszcze większe możliwości, także w kontekście działań w środowisku wielodomenowym.
user_1049138
Ukraińcy ostrzegają ,żeby nie stawiać wyrzutni rakiet jedna przy drugiej . Powinno to wojsku wejść w nawyk bo w czasie wojny jeden pocisk załatwi obie drogo nabyte sprzęty.
PolskiPolak
Przy tej ilości F-16 i ilości rakiet jakie posiadają Ruscy, to trzeba mieć latające cysterny, bo te nasze samoloty to nawet nie zdążą wystartować, bo momentalnie nam zniszczą płytę lotniska i nawet super obrona przeciwlotnicza nie pomoże.
kopacz033
Na miejscu naszego MON bym sie tak nie chwalil ze mamy najlepsze w przyszlosci OPL i najnowoczesniejsze. Rusek kiedys wykorzysta sytuacje walnie paroma pociskami niby zgubionymi jak pociski z bydgoszczy przeleci pare rakiet i znowu kompromitacja przed wyborami i bedzie jak nie jakis wybuch na naszym terenie i problem bedzie. Ten pocisk z Bydgoszczy by uzbrojony .Przestroga przed tym.Rozumiem ze wybory ale bezpieczenstwo najwazniejsze a informacja o tym moze zostac wykorzystana w odwrotny sposob
Norman
Bardziej mnie interesuje czy ta baza ma 1. Na około przedpole z wyciętymi drzewami,rowy i nasypy na około bazy +zęby smoka , zdalnie sterowane pojazdy z 12,7mm i granatnikiem, systemy antydronowe, oddzielone od ciebie żelbetowymi ścianami stanowiska postojowe żeby w razie wybuchu jednego samolotu nie poleciała reszta i ew. ich z 2km na płycie postojowej nie ściągnął snajper.
Cyber Will
@rwd A jaki to problem stanowi '"zadłużanie się na dekady" ?? Gdy państwo jest BEZPIECZNE a polska gospodarka swietnie funkcjonuje (i dodatkowo bezpieczeństwo państwa przyciąga inwestorów) to spłata takich miliardów to jak 100 złotych miesięcznie kredytu mieszkaniowego dla dobrze zarabiających, a przecież zwykli sredniozarabuający ludzie też się zadłużąją na (1-2) dekady. .
Jac
Taka Turcja wydaje chyba 1.5 % PKB na armię z czego większość idzie na zakupy w swoim przemyśle. My 4% ale za granicą. Nie tędy droga
staryPolak
Jac - to nie koncert pobożnych życzeń, tylko świat realny.. Jest broń ktora możemy i produkujemy. Jest broń którą kupic za granicą musimy. W tym drugim przypadku liczy się ile z kontraktów wyszarpiemy dla polskiego przemysłu i wyglada. to całkiem dobrze. Zwróć też uwage ze - pomijając najsilniejszych graczy - żadne państwo nie ma produkcji zbrojeniowej w pełnych zakresie.
AntekMajcher
A co mamy kupować w kraju? Borsuk 10 lat w fazie b+r a to tylko przykład. Gdzie nasze czołgi, rakiety, samoloty?
rwd
Polska baza F-16 z najnowocześniejszą obroną przeciwrakietową ale nie teraz tylko w przyszłości, gdy będziemy już najsilniejszą armią w Europie i zadłużymy się na dekady a może i bardziej. Gdy ustawią baterie Patriot, wszystkie dwie, przy gazoporcie, wtedy ogłoszą, że to najlepiej strzeżony obiekt w Polsce a może i w Europie ale wówczas baza F-16 nie będzie już z najnowocześniejszą obroną przeciwrakietową. Później przyjdzie kolej na Warszawę, Kraków, Płock i Patrioty odbędą takie rendez-vous po Polsce, żeby wszyscy wiedzieli, że Patriotami obronimy wszystkich (oczywiście w przyszłości), bo teraz jak jest niektórzy wiedzą.
Placek
To co proponujesz? Całkiem zrezygnować z obrony przeciw lotniczej (no bo trzeba wydawać pieniądze)? Wydać kolejne 20-30-40-50 mld. dol jaka jest twoja propozycja?
Rupert
Co z tego że się zadłużamy jako Polska? Koszty odbudowy kraju po wojnie są nieporównywalnie większe. Jest jakieś inne wyjście? Modernizacja trwa, więc Patriotów będzie więcej z czasem. I akurat nie musi ich być widać:) Do tego dochodzi program NAREW. I to w połączeniu z dolnym piętrem OPLOT będzie komplet. Strefowa i bardzo silna OPL.
rwd
Pytam tylko, czy istnieje w Europie kraj, który rozpoczął na taką skalę zbrojenia? Rosja i Ukraina toczą wojnę więc nie można brać ich pod uwagę. Każda wojna kiedyś się skończy a wtedy my zostaniemy jak Himilsbach z angielskim nie wspominając o długach, które będą spłacały nasze dzieci a pewnie i wnuki. Nie mówię, że pewne zakupy nie są potrzebne np. Patriotów ale trzeba znać umiar, niektóre kontrakty są bardzo kontrowersyjne, kupujemy sprzęt, który nie jest niezbędny. Inwestowanie we wszystkie rodzaje SZ jest błędem, na to mogą sobie pozwolić tylko super bogate państwa a my do nich nie należymy. Byłbym za rezygnacją z Apache i AW, fregat i op,, zmniejszyłbym o połowę zakupy Himarsów, Chunmoo, K9 i FA-50. To tak na początek, bo moim zdaniem cała polityka obecnego szefa MON powinna być na nowo przemyślana i to niezależnie, czy wybory wygra ta czy inna opcja.
FG42
Z innej beczki. Według szefa mon zgoda na AH-64 w przyszłym tygodniu.
Jac
Fajnie że tak na kupię cały system testują. Ot takie realistyczne ćwiczenia w których uwzględnili doświadczenia z Ukrainy ;) podobnie nasza armia ćwiczyła nad morzem - wszystko ładnie pogrupowanie jak na defiladzie, świetnie zamaskowani żołnierze na plaży, niecelny ogień z bwp na morski desant wroga... Wspaniałe to wyglądało
OS-INT
28 czerwca br. Polska otrzymała zgodę na zakup 6 kolejnych baterii systemu Patriot w ramach II fazy programu Wisła, w tym m.in. 48 wyrzutni M903 i 644 pocisków PAC-3 MSE, co wyceniono na maksymalnie 15 mld USD (61,63 mld zł). Integracja elementów polskiego systemu IBCS rozpoczęła się 15 maja br., dostawami kluczowych jego elementów, tj. 12 radiolinii w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network) na przyczepach. O dostawie kolejnych, niesprecyzowanych elementów systemu IBCS dla pierwszej baterii Wisły, Agencja Uzbrojenia informowała 25 maja br. (dostawa dzień wcześniej). Dostawa kolejnych elementów IBCS, ale dla drugiej baterii Wisły została zrealizowana 17 lipca br. i obejmowała radiolinie IFCN, serwerownie S-280 i stanowiska dowodzenia - MILMAG, Sochaczew-23: Bateria Patriot zintegrowana z systemem IBCS.
OS-INT
11 sierpnia br., w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (32. BLT) rozpoczęło się ćwiczenie Sochaczew-23, po raz pierwszy integrujące baterię systemu obrony powietrznej Wisła/MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8, PDB 8) ze Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS). we wrześniu ub. r. w Warsztatach Techniki Lotniczej w Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji – System Integration Checkout (SICO) elementów wchodzących w skład polskiego systemu Wisła, a konkretnie pierwszej z dwóch baterii zamówionych w I fazie programu. Zintegrowana bateria została zaprezentowana następnie 14 października tego samego roku - MILMAG, Sochaczew-23: Bateria Patriot zintegrowana z systemem IBCS.