Reklama

Siły zbrojne

Polska amunicja krążąca "zdobywa" Indie

Warmate
Autor. Grupa WB

Indyjskie siły zbrojne odebrały ponad 100 egzemplarzy amunicji krążącej Warmate produkowanej przez spółkę WB Electronics India. Uzbrojenie to jest przeznaczone dla wojsk specjalnych i zostało wybrane w wyniku postępowania konkurencyjnego w ramach którego przeprowadzono testy porównawcze z maszynami innych wiodących światowych producentów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak informuje indyjski magazyn lotniczy Vayu Aerospace Review, dostawa była wynikiem postępowania konkurencyjnego, w którym zapytanie ofertowe rozesłano przez w 2020. Dotyczyło ono ponad 100 (prawdopodobnie 120) egzemplarzy amunicji krążącej przeznaczonej do zwalczania personelu i lekkich pojazdów przeciwnika. W postępowaniu brały udział wiodące firmy światowe oferujące tego typu rozwiązania, m. in. z Izraela i USA, których zakwalifikowane produkty przeszły testy porównawcze w warunkach poligonowych. Zwycięsko wyszedł z nich system Warmate.

Istotnym warunkiem, jak w wielu innych postępowaniach dotyczacych zakupów uzbrojenia, była produkcja w kraju przez firmę działającą na terenie Indii. Dlatego maszynami Warmate dla indyjskiej armii zajmuje się spółka WB Electronics India Ltd w której polska Grupa WB posiada 50% udziałów.

Reklama

Czytaj też

Sprzęt trafił do indyjskich jednostek specjalnych i ze względu na specyfikę tego typu systemów, krótko mówiąc jednorazowość maszyn w warunkach bojowych, można spodziewać się kolejnych zamówień ze strony tego klienta. Armia Indyjska w ostatnim czasie pozyskuje znaczną liczbę systemów bezzałogowych i amunicji krążącej króżnych klas.

Economics Explosives LM0
Indyjska amunicja krążąca LM0.
Autor. Economics Explosives Ltd

Część lokalnych mediów krytykuje tego typu zakupy, ponieważ w ostatnią fazę testów państwowych wkroczyły krajowe systemy amunicji krążącej. Firma Economics Explosives Ltd z Kondhali, oferuje trzy typy amunicji krążącej: standardowy stałopłat LM0, Stałopłat odpalany z wyrzutni rurowej LM1 oraz wielowirnikowiec o nieznanym oznaczeniu. W kwietniu wszystkie trzy typy przechodziły testy w wysokogórkiej dolinie Nubra (region Ladakhu), na poziomie ponad 4500 metrów.

Czytaj też

Maszyny indyjskie są znacznie większe od amunicji Warmate. Model LM1, który startuje z ręki napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi i rozmiarem przypomina raczej bsl FlyEye, przenosząc głowicę o masie około 4 kg i pozostając w powietrzu do 60 minut. Z kolei maksymalna masa startowa polskiego standardowego Warmate od Grupy WB to 5,7 kg, z czego 1,4 kg stanowi ładunek bojowy w postaci wymiennej głowicy. W przypadku indyjskich maszyn są to głowice termobaryczne i odłamkowo-burzące. Zasięg sterowania to 30 km a długotrwałość lotu sięga 70 min. Bezzałogowce Warmate są używane przez polskie Wojska Obrony Terytorialnej, są też wykorzystywane bojowo na Ukrainie. Innym użytkownikiem jest Turcja.

Reklama

Komentarze (6)

 1. pielgrzym

  Niech Polski Rząd pozyska od Indi mobilne systemy wyrzutni rakietowych balistycznych,manewrujacych,pośredniego i dalekiego zasięgu 55011000tyś.km,hipersoniczną,.

 2. Miroo

  Nie ma się co cieszyć z następujących powodów: 1) zakup tak małej liczby wraz z wymogiem ich produkcji (tu ciekawe są szczegóły co to uznano za produkcję) na miejscu nosi znamiona planowanej kradzieży technologii i podpatrzenia tego rodzaju uzbrojenia od doświadczonego producenta z kraju NATO - inni na to nie poszli, 2) Indie zajmują niejasne stanowisko w obecnie toczącym się konflikcie a wielu ich obywateli podobnie jak chinole i rosjanie otwarcie jest antyzachodni (nas do zachodu już tam zaliczają) i mówi coś o "rewanżu" za kolonizację itp. Nie ma znaczenia, że gdyby nie zachód dreptały by nadal w miejscu jak od tysięcy lat dreptały te ich "cywilizacje"... dlatego ja się nie cieszę tą sprzedażą..

  1. QVX

   Indiom kradzież technologii idzie tak sobie.

  2. Valdore

   @Miroo, tak dla twojej wiedzy to Indie mają taka politykę ze masz produkować u nich, i popatrz WB ma tam 50% udziałów w firmie jaka by ej produkowała ale jak zawsze musisz sobie popłakać. Aha, jaka to niby "super" technologia jest w Warmate???

  3. Miroo

   QVX - to że byli do tej pory gorsi w kradzieży od Chin to ich usprawiedliwia czy nas usprawiedliwia że im to umożliwiamy? Valdore - ja płakać? pomyliłeś mnie z kimś.. 100 sztuk sprzedano... jaki wielki biznes na tym zrobiliśmy? warto dla 100 sztuk nauczyć kogoś kto nas potem oleje? Unikalna technologia w Warmate? doczytaj, doucz się...

 3. mb

  Ciekawe jak się spisuje Warmate na Ukrainie, bo coś cicho o nich.

  1. M.M

   Cytowany tu serwis oryxspioenkop udokumentował bodajże 3 zestrzelone przez Rosjan sztuki. Później zmienił jednak metodologię liczenia i już nie liczy amunicji krążącej żadnej ze stron, więc te fotki zniknęły. Jest tam natomiast jeden zestrzelony przez Rosjan ukraiński Flyeye z Polski.

  2. Extern.

   Jak to mawiają Rosjanie "tisze jediesz, dalsze budiesz". Chyba nawet sami prosiliśmy Ukraińców by za bardzo nie nagłaśniali przypadków skutecznego używania na Rosjanach Polskiej broni aby nie dawać propagandzie Rosyjskiej dodatkowego paliwa do wzbudzania w Rosjanach nienawiści przeciwko Polsce i Polakom. Ale sądząc choćby po tym że np. Indie zamawiają tę broń wiedząc że była używana bojowo to prawdopodobnie spisuje się nieźle. Choć oczywiście też nie przesadzajmy. Warmate jest fajny, ale też wyraźnie widać że potrzebujemy mieć w linii naszą wersję Izraelskiego Haropa o znacznie większych od Warmate możliwościach.

 4. Tytan

  Bardzo dobrze. Polskie miny Kierunkowe tez sa skuteczne.

 5. Denar

  Minister Obrony Ukrainy w niedawnym wywiadzie dla "{Polsatu" uznał drony WB Electronics za znakomicie się sprawdzające w boju.

 6. easyrider

  Świetna wiadomość. Tak właśnie zarabia się pieniądze, rozwija technologię, zdobywa klientów. Postawić im teraz wymagania a opracują to co potrzebne dla SZ. Nie musimy skazywać się na zakupy obcego sprzętu.

Reklama