Technologie

Lotniczy wariant amunicji krążącej Warmate TL

Lotniczy kontener startowy dla amunicji krążącej Warmate TL.
Fot. Grupa WB

Grupa WB zaprezentowała kolejny sposób startu, czy raczej zrzutu ze statków powietrznych, amunicji krążącej Warmate TL. Są to zasobniki przeznaczone do podwieszenia pod platformami lotniczymi, takimi jak bezzałogowce taktyczne lub inne maszyny. Trwają również prace nad przygotowaniem uzbrojenia tego typu do startu ze śmigłowca.

Amunicja krążąca typu Warmate jest rozwijana przez Grupę WB nie tylko jako samodzielny system, ale również w roli uzbrojenia dla różnego typu platform naziemnych, morskich i powietrznych. W tym celu rozwijany jest wariant Warmate TL, który wyposażony jest w tą samą głowicę i system naprowadzania co standardowy, przenośny wariant, ale posiada składane skrzydła i startuje ze specjalnego, wielorazowego zasobnika. Umożliwia to niemal natychmiastowy start z wyrzutni umieszczonej na pojeździe lub maszynie latającej.

Obecnie trwają prace aby wersja ta, wyrzucana z kontenera startowego, została przetestowana w roli uzbrojenia śmigłowca wielozadaniowego Black Hawk. Stąd wyrzutnia i Warmate TL znalazły się podczas MSPO 2021 roku na ekspozycji PZL Mielec wraz ze śmigłowcem Sikorsky S-70i Black Hawk.

Fot. J.Sabak, Defence24

Zaprezentowano również jeden z projektowanych wariantów kontenera startowego, czy raczej zrzutowego dla bezzałogowców i samolotów. Ze względu na prędkość nośnika, która jest wystarczająca dla uzyskania siły nośnej podczas startu, Warmate TL jest w tym wypadku zrzucany podobnie jak bomba szybująca ze specjalnego, opływowego zasobnika. Po jego opuszczeniu rozkładane są skrzydła i inteligentna broń, jaką jest Warmate może lecieć samodzielnie, znacznie zwiększając zasięg skutecznego oddziaływania, a więc zmniejszając ryzyko zniszczenia nośnika. Co ciekawe, przedstawiciele Grupy WB mówią w przypadku o przedstawionego na grafice bezzałogowca o „przykładowej maszynie", ale jej sylwetka wielu osobom może zdać się znajoma. Może to być jednak dowolna platforma o odpowiednim udźwigu.

Jeśli chodzi o sam Inteligentny System do Rażenia Celów (ISdRC), bo tak przyjmując na uzbrojenie Warmate 1 zdefiniowano tego typu uzbrojenie wprowadzając je na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP rozkazem Szefa Sztabu Generalnego generała Rajmunda Andrzejczaka, to osiągi wersji Warmate TL są nieznacznie niższe niż wersji jaką dysponuje WOT. Jego główną „wadą" względem wersji podstawowej startującej z katapulty jest krótszy, bo około 40-minutowy czas pozostawania w powietrzu. Zdecydowaną zaletą jest natomiast możliwość startu w bardzo krótkim czasie i możliwość uruchomienia jednocześnie znacznej liczby maszyn, co pozwala na przeprowadzenie ataku saturacyjnego roju amunicji krążącej.

Warmate TL jest startujący z kontenera transportowego-wyrzutni wielokrotnego użytku Inteligentnym Systemem do Rażenia Celów (ISdRC) o masie startowej 4,9 kg i zasięgu 30 km. Wykorzystuje on takie same głowice jak standardowy Warmate, a wiec ładunki szkolne, kumulacyjne, odłamkowo-burzące i termobaryczne o masie do 1,5 kg. Maszyna posiada składane skrzydła i stateczniki które rozkładają się automatycznie podczas startu w podobny sposób jak w przypadku rakietowych pocisków kierowanych. System jest przeznaczony do instalacji na pojazdach lub platformach powietrznych, w tym śmigłowcach i właśnie bezzałogowcach.

Komentarze (16)

 1. wert

  kolejny grzany nieświeży kotlet. Żadne śmigło nie polata sobie w przypadku starcia z sowietami. Warmate TL ze znacznie mocniejszą głowicą, z rzeczywistą a nie udawaną (WAMPiR) AI mógłby być podstawowym wyposażeniem tych dwu brygad dronowych których powstanie postuluje JB. Jedna brygada to 1000 szt do wyprodukowania. Czy takie WB jest w stanie to zrobić? Będzie konieczność zakupu za granicą

  1. Valdore

   Ciekawe że twoja ukochana PGZ nie ejst nawet w stanie zrobic coś zblizonego do pierwszego Warmate-a :) Wiec daruj sobie plucie jadem na jedna z lepszych polskich firm

  2. WDGrabski

   Warmate i Warmate TL mają taką samą głowicę, wymienną między amunicją krążącą. Głowica bojowa jest o podobnej masie, jak w każdym nowoczesnym przeciwpancernym pocisku kierowanym. I nikt nie twierdzi, że jest za słaba. Zdolności produkcyjne WB mogą być zwiększone, o ile zamówienia będą odpowiednio wielkie. Nikt nie rozbudowuje ich bez zamówienia.

 2. ted

  Miałem przyjemność kiedyś uczestniczyć w szkoleniu na drony w WB. To prężna firma z ogromnym potencjałem i bardzo dobrze zorganizowana. Jej produkty powinny jak najszybciej wzięte pod uwagę w uzbrojeniu WP a w szczególności warmate do budowy rojów.

 3. Pirat

  Super ale żeby miało sens, trzeba tego kupić więcej niż 100 sztuk.

  1. Valdore

   Kupiono akurat 1000 ale wojsko dostało jedynie 100 sztuk, reszta lezy w magazynach. i porasta kurzem.

 4. Szkoda wyjaśniać

  Do f 16 podwiesić dron z radarem na 1 belce,a na innych rakiety f16 wypuszcza takiego drona gdy zbliżał by się do zasięgu skuteczności radaru wroga wypuszcza drona i wycofuje się, a dron wykrywa cele lub miejsca z jagich jest ostrzeliwany i f 16 odpala rakiety i niszczy cele broń doskonała

 5. wert

  z uporem godnym maniaka wciskają WP drony które nic nie zrobią przy zachmurzeniu, przy słabej widoczności i z głowiczką o sile korkowca którą byle parasol zatrzyma To już nawet Kałasznikow zakłada do swoich Lancetów głowice 3kg. Warmate TO SZROT

  1. Wania

   Tam w Moskwie mało wiecie o ofercie tej firmy. Jest lepsza od tego kałasznikowa, którego wspiera Putin... Rosja to kraj bandytów, którzy napadają na inne kraje.

  2. J Sabak

   Sam jesteś szrot. Jasne, że Lancet-3 ma głowicę o masie 3 kg, ale waży 13 kg. Warmate waży 5, czyli jest prawie 3 razy lżejszy i ma o połowę mniejszą głowicę. Jak tak będziesz porównywać, to Porsche jest gorsze od Wołgi bo ma mniejszy bagażnik.

  3. WDGrabski

   Głowica Warmate ważąca 1,5 kg jest odpowiednikiem głowicy PPK pod względem wagi i parametrów. Jeżeli ktoś tego nie wie, to albo jest laikiem, albo celowo chce wprowadzać innych w błąd. Jeżeli ktoś o amunicji krążącej latającej nisko i przy słabej widoczności, które są praktycznie niewykrywalne, a co za tym idzie i b. trudne do zniszczenia przez środki OPL pisze, że to szrot, to albo sfrustrowany konkurent, albo osoba działająca na szkodę RP.

 6. OSKARSON

  Bardzo dobry pomysł, oby zwiększyć produkcję jak najszybciej! Brawo WB!

 7. rozbawiony

  AM zamówił 100 Warmate które poszły do WOT-u z opcją na zakup kolejnych 900 szt. Obecny minister ustami wiceministra Skurkiewicza oświadczył o rezygnacji z dalszych zakupów tego uzbrojenia . Więc kto tu sekuje WB ? Najgorzej jak niechęć do osoby utrudnia rzetelną ocenę .

 8. Fantasta

  Poproszę o Warmata z głowicą np. 3 lub 5 kg do podwieszenia pod Bryzę lub inne powolne cielsko, ale pocisk o zasięgu nawet 5okm. Zrzut roju, z dalsza i batalion pancerny może już nie istnieć.

  1. Jurkr

   A bardzo proszę.... Warmate - 2.. Głowica 5 kg i dwie godziny zawisu w powietrzu...Wiec zasięg pewnie ponad 100km a nie tylko 50. niestety większe parametry to i większa waga.. Ok. 30 kg. Wiec pod Bryzę spokojnie, ale pod Byraktara juz nie..

  2. Sailor

   Oczywiście można zaadaptować jakikolwiek środek latający dla takich dronów ale nie opłaca się tego robić z maszynami transportowymi, które będą w takim przypadku w kadłubie wozić powietrze. Raczej powinna być to maszyna mniejsza maszyna. najlepiej jedno czy dwu osobowa. Może Orlik? Mała maszyna o niewielkiej sygnaturze, trudna do namierzenia przez OPL działająca co najwyżej na skraju jej detekcji. Poza tym do tego potrzeba całego systemy, który musi być sieciocentryczny. Niemniej najważniejszy element już jest i można go podwiesić praktycznie w razie potrzeby pod wszystko co lata.

  3. X

   Zapakować ?

 9. Extern.

  Na szczęście nie będziemy musieli się martwić jak to podwiesić pod jakiś zagraniczny dron czy śmigłowiec bo Polski MON nie kupi tego Polskiego uzbrojenia.

  1. Paweł P.

   Śmiem twierdzić, nie zgadzając się, że kupi napewno – w odpowiednim momencie i w odpowiedniej wersji. Paweł P.

  2. Extern.

   Los dronów Łoś i Manta, które już 6 lat temu WB miał gotowe na Orlika, a nie zostały zamówione, coś nie pozwala mi w tej materii być optymistą.

 10. ted

  Miałem kiedyś przyjemność gościć w WB i być na szkoleniu z dronów. Już wtedy widziałem ogromny potencjał i możliwości w tej firmie i takich firm nam potrzeba w Polsce. To jeden z najbardziej innowacyjnych systemów uzbrojenia opracowany przez prywatny krajowy przemysł .Amunicja krążąca Warmate jest nam niezbędna na współczesnym polu walki, Przed nami konieczność budowania roi Warmate. Warmate świetnie wypełnia całe spektrum działań bojowych i stała się niezwykle groźna na współczesnym polu walki. Potrzebne jest tu odpowiednie i szybkie wsparcie Ministerstwa a przede wszystkim szybkie zamówienia dla WP, to konieczność przed którą stanęliśmy już teraz, już nie można zwlekać, ponieważ jesteśmy w poważnym zagrożeniu, żeby nie było jak w 39 roku. Nie można się obrażać, że to prywatna firma, najważniejsze że jest polską firmą i ma bardzo dobry produkt.

 11. Zawisza_Zielony

  To jeden z najbardziej innowacyjnych systemów uzbrojenia opracowany przez krajowy przemysł i to bez środków z budżetu państwa. Największym przegranym ignorowania potencjału produkcyjno-badawczego prywatnej części krajowej zbrojeniówki (bo to nie tylko WB) jest ...... Wojsko Polskie. W ostatecznym zaś rachunku całe państwo. W realiach współczesnego technicznego pola bitwy innowacyjność powinna być wspierana i hołubiona przez decydentów zarówno tych wojskowych jak i cywilnych. U nas jest zaś odwrotnie, zgodnie z starą sowiecką szkołą, wychyl się z czymś nowym a zaraz władza sprowadzi cię do parteru abyś za bardzo nie odstawał od z góry narzuconego poziomu.

  1. stopa47

   To nie jest takie czarno-biale. Pamietajmy, ze WB jest np. w konsorcjum ZSSW-30 i dostarcza wiele innych systemow do WP. Czy ktos Pana M, lubi czy nie to juz nie jest on szefem MON. Wesolych!

  2. Darek S.

   GRU które prowadzi za rączkę naszych decydentów, pilnuje, żeby nic groźnego nasz przemysł nie wyprodukował.

  3. Sailor

   Niemniej jednak ten gość narobił takich szkód, że przez wiele lat tego nie nadrobimy, a następca jakoś nie kwapi się aby je naprawić.

 12. Thorgal

  Wyobrażam sobie jak zestaw Langusta wystrzeliwuje pojemniki z Warmate TL w liczbie 40 szt.......

  1. Paweł P.

   +1 Paweł P.

  2. Paweł P.

   Generalnie z byle jakiego Jelcza, więcej mogłoby wystartować. Paweł P.

  3. Darek S.

   Tak to dobry kierunek, brawo.

 13. mc.

  WB to jest firma z udziałem Skarbu Państwa. Dlaczego wojsko nie kupuje u nich dronów ? W mojej ocenie "wojsko" czeka na dron który będzie "doskonały" i będzie na uzbrojeniu przez następne 25 lat bez modyfikacji i poprawek. Dlaczego tak piszę ? Bo cała historia polskiego uzbrojenia od 100 lat tak wygląda. Generał Rayski zlecał przygotowywanie nowych prototypów nie rozumiejąc że każdy samolot to jego ciągłe modyfikacje (nie rozumiał też że samoloty potrzebują wyszkolonych mechaników i pilotów którzy te samoloty znają).. A modernizacje sprzętu w ciągu ostatnich 30 lat (np. Su-22) ? Nie ma !!! wszystko jest nieperspektywiczne, i ma "złe pochodzenie" !!!

 14. Antonioo

  takich właśnie firm, jak Grupa WB ,potrzeba w Polsce.

  1. Sailor

   Powiedz to Macierewiczowi też Antoniemu, który sekował WB bo prywatna.

  2. RifRaf

   Tylko, zeby jeszcze dobre wsparcie Panstwa mialy.

  3. Antonioo

   Macierewiczowi tego nie trzeba mówić, on działa w interesie pewnego kraju, i jego działania wspaniale oddają intencje

 15. Qwest

  Ktoś na pewno już o tym myślał, warmate, który nie uderza tylko eksploduje w pobliżu (programowalny?) np. roju obcych dronów, kolumny pieszej, pojazdów mocno opancerzonuch~uszkodzenie optyki itd.

 16. Paweł P.

  +1 Paweł P.