Reklama

Siły zbrojne

MON kupił amunicję krążącą Warmate

Fot. WB Group

Agencja Uzbrojenia zamówiła system amunicji krążącej Warmate dla Sił Zbrojnych RP. Pierwsze tej sprawdzonej w działaniach na Ukrainie broni mają odbyć się jeszcze w tym roku.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Szczegóły kontraktu nie zostały podane do publicznej wiadomości. Jego wartość to 50 mln zł brutto (co pozwala spekulować, że chodzi o kilkaset sztuk amunicji krążącej). Umowa dotyczy, jak podaje Agencja Uzbrojenia, "kolejnych zestawów amunicji krążącej WARMATE, w wersjach bojowej i treningowej, w liczbie zapewniającej wymagane przez Siły Zbrojne RP bieżące zdolności operacyjne, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym".

Czytaj też

Amunicja krążąca Warmate jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

System jest zintegrowany ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem Topaz (używanym m.in. w polskiej artylerii) i może ściśle współpracować na przykład z bezzałogowcami FlyEye. W Polsce Warmate są używane przez Wojska Obrony Terytorialnej. Pierwsze zamówienie na dostawę niewielkiej partii dronów złożono w 2017 roku, a system formalnie wszedł na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP w 2021 roku.

Czytaj też

Według producenta, Grupy WB, zasięg Warmate wynosi 30 km od stacji kierowania, może on zostać wydłużony, jeśli system po rozpoczęciu lotu zostanie "przejęty" przez żołnierzy wyposażonych w systemy naprowadzania. Maksymalna masa startowa to 5,7 kg, z czego 1,4 kg stanowi ładunek bojowy. Warmate są też używane operacyjnie na Ukrainie, a także w Turcji, jak również przez kilku innych użytkowników eksportowych.

Grupa WB stale rozwija ofertę amunicji krążącej. Przykładem jest system U-Gate, pozwalający w połączeniu z radiostacją Perad, opracowaną dla systemu Tytan na sterowanie lotem bezzałogowców FlyEye i Warmate. Innym przykładem jest system Warmate TL odpalany z wyrzutni rurowej, który może być umieszczony na załogowym lub bezzałogowym pojeździe lub statku powietrznym (przenoszącym potencjalnie większą liczbę amunicji krążacej). Opracowano także znacznie cięższy system Warmate 2, o zasięgu przekraczającym 180 km.

Czytaj też

YouTube cover video

Komentarze