Siły zbrojne

Patrolowe Bryzy Marynarki Wojennej zmodernizowane

Fot. 44. Baza Lotnictwa Morskiego
Fot. 44. Baza Lotnictwa Morskiego

44. Baza Lotnictwa Morskiego otrzymała ostatni zmodernizowany samolot patrolowy Bryza 1008. W czasie remontów został wymieniony silnik TWD-10B z trójłopatowym śmigłem AW-24AN, a jego miejsce zastąpił silnik PZL-10S z pięciołopatowym śmigłem Hartzell.

Jak informuje kmdr ppor. Czesław Cichy z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, samolot An-28B1R 1008, który 24 czerwca został przebazowany z mieleckich zakładów lotniczych na macierzyste lotnisko w Siemirowicach, wraz z modernizacją zespołu napędowego zyskał nowszą wersję radaru obserwacji powierzchni morza ARS-800 (w miejsce ARS-400), odbiornik systemu nawigacyjnego TACAN, centralny punkt tankowania a także nową radiopławę awaryjną TRON 60.

Modernizacja rozpoczęła się w 2014 roku i jak do tej pory udało się wykonać ja na dwóch Bryzach oraz dwóch samolotach monitoringu ekologicznego An-28E. Pozostałe na stanie 44. BLM Bryzy już wcześniej wyposażone były w silniki PZL-10S z pięciołopatowym śmigłem Hartzell.

Główne zadania realizowane przez samoloty An-28B1R to patrolowanie obszarów morskich, rozpoznanie obiektów nawodnych oraz udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych. W tym celu wyposażono je w radar obserwacji obiektów nawodnych, system transmisji danych, system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON oraz tratwę ratunkową. Bryzy 1R przystosowane są również do przenoszenia dwóch bomb oświetlających SAB-100MN na podwieszeniach zewnętrznych, które wykorzystywane są jako imitatory celów powietrznych podczas treningowych strzelań artyleryjskich okrętów czy brzegowych pododdziałów przeciwlotniczych.

W kabinie An-28B1R znajdują się trzy konsole dla operatorów radaru i systemu transmisji danych. Wszystkie umieszczono przodem do kierunku lotu. W skład załogi wchodzi dwóch pilotów, dowodzący misjami oficer taktyczny, dwóch operatorów systemów pokładowych oraz technik. Na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się 7 tego typu maszyn a także patrolowo–rozpoznawcza Bryza w wersji 1RM Bis i dwa samoloty monitoringu ekologicznego An-28E.

Nowe zespoły napędowe otrzymują także dwie transportowe Bryzy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Pierwsza z nich, z numerem 0723 już powróciła do jednostki. Druga, z numerem 1003, jest w trakcie procesu modernizacji - podaje kmdr ppor Czesław Cichy. 

Komentarze