Siły zbrojne

"Offset w systemie Wisła jest realny". Płk Marciniak w programie SKANER Defence24

<p>Pełnomocnik MON ds. systemu Wisła płk Michał Marciniak. Fot. Defence24.pl</p>

Zobowiązania offsetowe w programie Wisła są realne. Nie sztuką jest przynieść nanotechnologie do polskiego zakładu, który nigdy się tym nie zajmował – powiedział w programie SKANER Defence24 pełnomocnik MON ds. systemu Wisła płk Michał Marciniak. Poinformował też m.in., czego będzie dotyczyła najbliższa tura negocjacji ze stroną amerykańską.

W przyszłym tygodniu delegacja przedstawicieli MON i polskiego przemysłu jedzie do Stanów Zjednoczonych na kolejną turę negocjacji związanych z programem Wisła, w którym MON pozyskuje zestawy obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu. Tuż przed Wielkanocą minister Mariusz Błaszczak podpisał główną umowę dostawy na amerykańskie systemy Patriot. To pierwsza z dwóch planowanych faz Wisły.

Gość programu SKANER Defence24.pl poinformował, że rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim trzech zagadnień:

  • Określenia sposobu realizacji już zawartej umowy w pierwszym etapie programu Wisła oraz kolejnych umów, które są planowane w tej fazie (w sumie ma ich być 10).
  • Rozpoczęcia negocjacji dotyczących drugiego etapu Wisły, głównie ustalenia harmonogramu działań w 2018 r.
  • Pozyskania niejawnych informacji na temat statusu programów radaru dookólnego oraz pocisku niskokosztowego, które Polska zamierza pozyskać w drugiej fazie Wisły. – To są dwa elementy, które są obarczone pewnym ryzykiem, chcemy zweryfikować naszą wiedzę – powiedział płk Marciniak.

Wartość wszystkich umów na pierwszą fazę programu Wisła MON szacuje na maksymalnie 4,75 mld dolarów, czyli według obecnego kursu ponad 16,1 mld zł. Tymczasem umowy offsetowe towarzyszące temu przedsięwzięciu obejmują zobowiązania wyceniane na niecałe 950 mln zł. Pełnomocnik MON ds. programu Wisła podkreślił, że zgodnie z nowymi przepisami wartość offsetu nie jest czynnikiem decydującym, jest nim natomiast transfer technologii.

Płk Marciniak zwrócił uwagę, że polski przemysł, chcąc przyjąć zagraniczne technologie, musi ponieść pewne wydatki. Może się jednak okazać, że polskich firm nie stać na takie inwestycje. – Offset, który został wynegocjowany, został w ten sposób zbilansowany – powiedział gość programu SKANER Defence24.pl.

W mojej ocenie zobowiązania offsetowe czy efekt negocjacji zespołu offsetowego jest bardzo korzystny dla polskiego przemysłu, ponieważ jest realny. Nie sztuką jest przynieść do polskiego przemysłu nanotechnologie do zakładu, który nigdy się tym nie zajmował. Wynegocjowane warunki i wynegocjowane zobowiązania dają szanse, że ten offset zostanie skonsumowany i będą tego realne wyniki. Planujemy pozyskać niektóre elementy systemu Wisła, które zostaną wytworzone właśnie w oparciu o ten transfer technologii.

pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia do sił zbrojnych systemu Wisła płk Michał Marciniak

W drugiej fazie programu Wisła MON zakłada pozyskanie technologii radarowych związanych z półprzewodnikami opartymi na azotku galu (GaN) oraz zdolności do wytwarzania pocisków niskokosztowych SkyCeptor. W rozmowie padło więc pytanie, czy polski przemysł poradzi sobie z tymi zadaniami.

W technologiach radarowych jesteśmy dość mocni, jeżeli chodzi o państwo. (...) Do tego zakup technologii, czy know-how dotyczącego rakiety niskokosztowej – uważamy, że też jesteśmy w stanie zaabsorbować tę wiedzę, mając na uwadze liczbę rakiet, którą będziemy kupowali w drugiej fazie. (...) W związku z tym posiadanie zdolności do produkcji tego elementu na terenie kraju jest jak najbardziej uzasadnione. W naszej ocenie polskie zakłady będą w stanie przyjąć tę wiedzę – zauważył płk Marciniak.

Oglądając program SKANER Defence24.pl, można się także dowiedzieć m.in.:

  • Dlaczego w pierwszej fazie Wisły MON zdecydowało się na zakup wyłącznie pocisków PAC-3 MSE i jaka jest ich jedyna wada?
  • Przed jakimi zagrożeniami z powietrza nie mamy obecnie ochrony?
  • Czy pociski PAC-3 MSE są w stanie zwalczać rakiety balistyczne krótkiego zasięgu?
  • Czy przedmiotem negocjacji z rządem USA było pozyskanie zdolności pomostowych, np. zestawów Patriot, które byłyby w Polsce do czasu dostawy?
  • Z czego wynika liczba baterii Patriot, jakie MON zamierza pozyskać w programie Wisła?
  • Jaka będzie wyglądała konfiguracja baterii Patriot w drugiej fazie Wisły?

Zapraszamy także do obejrzenia pierwszej części wywiadu z płk. Marciniakiem, w której mowa była przede wszystkim o cenie, jaką Polska płaci za Patrioty.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.