Reklama

Siły zbrojne

Odwilż po irańsku, czyli Teheran chwali się nowymi rakietami

Iran zakończył testy rakiety naprowadzanej laserowo Bina – fot. YouTube
Iran zakończył testy rakiety naprowadzanej laserowo Bina – fot. YouTube

Irański minister obrony poinformował 10 lutego br., że zakończone zostały testy nowej naprowadzanej laserowo i opracowanej w Iranie rakiety krótkiego zasięgu typu Bina i nowej generacji, wielogłowicowej rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Według oficjalnego komunikatu pocisk Bina jest przeznaczona do precyzyjnego niszczenia niewielkich obiektów naziemnych (pojazdy, stanowiska dowodzenia, wyrzutnie rakiet, itp.) i może być odpalany zarówno z różnego typu statków powietrznych, jak i platform naziemnych.

Jeżeli chodzi o „nową” rakietę balistyczną to nie wymieniono jej nazwy jedynie chwaląc się, że dzięki wielu głowicom jest ona w stanie przebić się przez każdą obronę antyrakietową przeciwnika i zniszczyć wyznaczone cele.

Za wprowadzenie uzbrojenia „tak zaawansowanego technicznie” prezydent Iranu Hassan Rouhani osobiście pogratulował dowództwu irańskich sił zbrojnych słowami: „Synowie Iranu z sukcesem wystrzelili nowej generacji rakiety”.

I te słowa należy dedykować wszystkim tym, którzy uznali, że Iran chce radykalnie zmienić swój stosunek do Zachodu. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Darek S.

  Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Szkoda tylko, że Nasi politycy nie biorą tego pod uwagę. Oni mają plan tylko na 4 lata, a potem niechby nawet koniec świata. Gdy politycy patrzą z takiej perespektywy, to nie ma się im co dziwić, że wydają pieniądze na obronność, na cokolwiek, byle się nazywało, że coś w tym kierunku robią. Nie ma żadnego spójnego planu. To jest jeden z powodów tego, że nasza zbrojeniówka zwinęła się w takim tempie i teraz już jest problem, żeby nam coś sensownego zaproponowała. Jeżeli już coś proponują, to tak jak ten polski Spike - 20% wkładu polskiego. za 100.000 USD. Ciekawe ile Bangladesz płacił za 1 szt. 9K115-2 Metys-M1.

 2. Maciek

  a ja bym chciał żeby polski przemysł produkował takie rzeczy .... a tu nic

  1. qwerty

   Polska kontunuuje swoje wielowiekowe tradycje w zacofaniu.

 3. Michał z KRK

  Nie jestem zwolennikiem arabów ale denerwuje mnie strasznie kiedy terrorystyczne państwo Izrael może budować testować , sprzedawać czy używać wszystkiego ale już ktoś inny nie...skończcie z tą propagandą...

 4. Artwi

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że Tuskmenistan naukowo, przemysłowo i technicznie jest daleko za Iranem?

  1. Michał

   Artwi z innej beczki Kiedyś gdzieś pisałeś, że Francja sprzedała Rosji technologie detetorów IR oraz silników odrzutowych. Jakie to technologie silników odrzutowych sprzedali francuzi FR ?

 5. kot

  "...I te słowa należy dedykować wszystkim tym, którzy uznali, że Iran chce radykalnie zmienić swój stosunek do Zachodu. " a co to ma do rzeczy? dlaczego mają nie testować i nie produkować? i jaki to ma związek ze stosunkiem do Zachodu

 6. Pan Piotrek

  Do zachodu, czyli do kogo? Co to w ogóle jest to w ostatnim zdaniu?

 7. Ja-nek

  Ta ich nowa rakieta balistyczna, to pewnie to samo co ich nowy myśliwiec stelth.

Reklama