Siły zbrojne

Nowy głównodowodzący sił USA w Afganistanie

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Gen. Austin "Scott" Miller objął w niedzielę dowództwo sił USA w Afganistanie, zastępując gen. Johna W. Nicholsona, dowodzącego tymi siłami od 2016 roku.

Jest on dziewiątym głównodowodzącym siłami amerykańskimi w Afganistanie podczas 17-letniego zaangażowania wojsk amerykańskich w tym kraju. Wojska amerykańskie w Afganistanie liczą obecnie ok. 14 tys. żołnierzy.

Gen. Miller będzie jednocześnie dowódcą misji wojsk NATO w Afganistanie prowadzonej pod kryptonimem "Operacja Resolute Support".

Celem "Operacji Resolute Support", która rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej ISAF, jest przygotowanie kadr do kierowania afgańskimi siłami bezpieczeństwa i instytucjami podległymi afgańskim ministerstwom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

Gen. Miller, odznaczony za męstwo, był uczestnikiem wojen w Afganistanie i w Iraku, brał też udział w operacji w Somalii i w Bośni.

Ostatnie dwa lata gen. Miller był szefem Połączonego Dowództwa Specjalnych Operacji (JSOC) z siedzibą w bazie w Forcie Bragg w Karolinie Płn.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. jan z Polski

    Ilu już tych dowódców się zmieniało w Afganistanie - ilu żołnierzy tam walczyło z sandałowcami - ile już opuściło żołnierzy z różnych krajów i nadal ten kraj nie zdobyty ? PORAŻKA tej super armii i jej satelitów ? A śmialiśmy się z wojsk Radzieckich ( CCCP ) ZSRR- że jako jedna armia ( wojsko ) nie dali radę .....? Wstyd się ciśnie na usta !