Reklama

Siły zbrojne

Nowe rakiety dla holenderskich Patriotów

Fot. Rob van Eerden, Dutch Defense Ministry,
Fot. Rob van Eerden, Dutch Defense Ministry,

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż partii pocisków PAC-3 MSE dla Holandii. Rakiety te wejdą na wyposażenie baterii Patriot, modernizowanych do standardu PAC-3+.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Stanu wydana zgoda obejmuje 34 pociski typu PAC-3 MSE, a także pakiet sprzętu przeznaczonego do szkolenia i ćwiczeń, części zamienne oraz elementy wsparcia logistycznego i szeroko pojmowanego wsparcia eksploatacji. Łączny maksymalny koszt transakcji wyceniono na 241 milionów dolarów.

Nowe pociski wejdą na wyposażenie holenderskich baterii Patriot, modernizowanych obecnie do standardu PAC-3+. Tamtejsze siły zbrojne dysponują czterema tego typu zestawami rakietowymi (przy czym jeden z nich przynajmniej przez pewien czas miał pozostawać w rezerwie, choć również jego przeznaczono do modernizacji).

Po przeprowadzeniu prac i dostawie nowych rakiet holenderskie zestawy zyskają pełnię możliwości wersji produkcyjnej PAC-3+/PDB-8. Do podobnego standardu modernizowane są również baterie niemieckie. Berlin dla swoich dwunastu zestawów bojowych (i dwóch szkolnych) kupił również pociski PAC-3 MSE, w liczbie 50. Można więc postawić tezę, że w stosunku do liczby posiadanych zestawów Holendrzy zawnioskowali o więcej pocisków, niż kupili Niemcy.

Holandia wykorzystuje swoje jednostki obrony przeciwlotniczej, w tym właśnie baterie Patriotów, we współpracy międzynarodowej. Uczestniczyły one w misji Active Fence w Turcji w latach 2013-2015, a w ubiegłym roku – w przeciwlotniczych ćwiczeniach Tobruq Legacy w Polsce.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama