Reklama

Siły zbrojne

Nowe mundury dla wojska

Fot. st. chor. Adam ROIK/Zespół Reporterski Combat Camera DO SZ
Fot. st. chor. Adam ROIK/Zespół Reporterski Combat Camera DO SZ

3. Baza Regionalna rozpoczęła postępowanie przetargowe na pozyskanie dla wojska nowych kompletów mundurowych. Planowane jest kupno tropikalnych mundurów polowych, koszulobluz pod kamizelkę ochronną zwykłych jak i w kamuflażu pustynnym oraz czapki rogatywki polowej.

Przetarg prowadzony jest w ramach czterech oddzielnych zadań. Pierwsze z nich dotyczy pozyskania 9099 sztuk (w ramach opcji dodatkowe 5 tys. sztuk) rogatywek polowych zgodnych z Wojskową Dokumentacją Techniczno-Technologiczną wzór 425/MON. Oznacza to, że są to rogatywki dotychczas używane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W drugim i trzecim zadaniu wojsko planuje pozyskać kolejno 2500 sztuk (w ramach opcji dodatkowe 2 tys.) koszulobluz pod kamizelkę ochronną oraz 1500 sztuk w kamuflażu pustynnym (z opcją na tysiąc sztuk). Muszą one spełniać Wymagania Techniczno-Użytkowe opracowane przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej nr 7/WOBWSM i wzorem PUiW.

Ostatnie zadanie dotyczy zakupu mundurów tropikalnych. Planuje się pozyskać 2499 kompletów w ramach umowy podstawowej, z prawem rozszerzenia jej w ramach opcji do dodatkowych 2 tys. sztuk. Mają być wykonane zgodnie z Wojskową Dokumentacją Techniczno-Technologiczną 124T/MON.

Wszystkie zamawiane elementy umundurowania muszą być fabrycznie nowe i pochodzić z bieżącej produkcji z 2020 r. Powinny też spełniać wymagania jakościowe zawarte w PN-EN ISO 9001:2015 i AQAP 2110 wydanie D wersja 1.

Przetarg prowadzony będzie w procedurze ograniczonej, przewidywana liczba podmiotów dopuszczonych do udziału w dalszej części postępowania ma być nie większa niż pięć. Następnie zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie najkorzystniejszej ekonomicznie oferty z uwzględnionym kryterium: cena (waga 60), termin wykonania zamówienia (waga 20) oraz gwarancja (waga 20). Oferty mogą być składane do 27 kwietnia 2020 roku.

Reklama

Komentarze (12)

 1. esa

  Po co WP potrzebne są tropikalne mundury w kamuflażu pustynnym?

  1. kicia

   Wyraźnie widać, że będziemy Madagaskar wyzwalać lub "szablą zdobędziemy> kawałek Sahary

  2. Gruzin

   W IRANIE LUB SOMALII BĘDZIE JAK ZNALAZŁ USA NAS TAM WYŚLE BYSMY ICH INTERESÓW BRONILI

 2. Wot mazowsze

  Ciekawe gdzie te rogatywki w wot . jestem 2 lata i nie widziałem

  1. Skorpion

   O dwa lata za długo. Ale bycie ,,Pretorianem" to hvla

  2. Ciepła Herbata z Gdańśka

   Po co Wam rogatywnki? Macie beretki ( całkiem ładne ) i wystarczy :)

  3. Rocco

   Rogatywki? Ciesz się chlopie ze jie dali wam helmow stalowych, miast kewlarowych. Rogatywek sie zachcialo. I szabelki tez?

 3. Michał

  Jestem zawodowym żołnierzem i jedno można stwierdzić WP to patologia i syf w najczystszej postaci, a wy się już tak nie spuszczajcie nad tą robotą bo widzę, że debatujecie, a dowódcy i tak was mają w chu... jak cały zresztą MON

  1. Ciepła Herbata z Gdańśka

   Michale ująłeś to pięknie. Takie są realia.

 4. A

  Może wiecie czy rogatywka wróci do Sił Powietrznych ?

  1. Kupol

   Ja proponuje szyszak, albo ruską papache. Potrzebne to, jak krowie płot, rogatywka. Potrzebni są ludzie, wysportowani, inteligentni i kochający Polskę, oraz sprzęt, sprzęt. Historią możesz sobie w dzisiejszej dobie tylko książki czy filmy zapełniać. Przekaz jest prosty, chcesz żyć, jak wschód czy jak zachód? Jakich wartości chcesz bronić? Ach, zapomniałem o głupocie drzemiacej w Polakach chcących z szabelką ........ Gospodarka i armia to podstawa, nie rogatywki czy sztandary i defilady. I za dużo się zezwala na pisanie o wewn. sprawach armii i służb. Rogatywki......to już było, kroki wsteczne. Kasa na sprzęt, nie na pie......ły.

 5. Zmechu 12

  Nasza pokazowa kompania jest pięknie ubrana i wyposażina A inni to NA POLIGON w barchanowych gaciach

 6. Pyzeusz

  Już niedługo wszyscy będą chodzić w DWSach a specialsi dostaną w sumie już mają pencott wildwood XD

 7. Mario Bros

  Jak długo na Wawelu...tak długo będę nieposłuszny rozkazom tego skorumpowanego betonu monowskie go za wszystkie przekręty. Szkoda mapy. Nie wiem jakim cudem wojsko dostanie nissany?.

  1. k

   "...tak długo będę nieposłuszny rozkazom..." - zdajesz sobie sprawę z tego co napisałeś? Chyba, że jesteś idiotą lub ruskim trollem. To wtedy wszystko jasne.

 8. Ralf_S

  zmieniliby w końcu ten kamuflaż z poprzedniej epoki... Toż to wstyd, bo kraje 3. Świata mają nowocześniejszy :/

  1. siup

   Bzdury piszesz. Ten kamuflaż jest świetny i sprawdza się w naszych i pustynnych warunkach. Oczywiście było kilku cwaniaczków co chciało zarobić na nowym wzorze, tylko, że nie przewidzieli, tego, że zmiana umundurowania niesie za sobą potężne konsekwencje logistyczne, co widać było w idiotycznej decyzji dotyczącej mundurów galowych.

  2. Paweł 87

   Wybacz ale czarny kolor naszego wzoru kamuflarzu nie występuje w naturze to jak ma się kamuflować w naszym terenie

  3. y

   Ale jak sobie poczytasz, to się dowiesz, że ten kamuflaż był kiedyś opracowany specjalnie na zamówienie dla GROM-u. Co prawda dawno to było, ale jednak. I nie jest prawdą, że czarny kolor nie występuje w naturze...

 9. WhenEveryoneLearnTheTruth

  Nowe sorty ? Od jakichś 4 lat nie mogę pobrać swojej rozmiarówki ! Przez 10 lat kurtkę i spodnie (tzw.Goratex) dostałem ale żeby jakoś wyglądać musiałem sobie kupić za swoje... O czym my rozmawiamy (?)

  1. Loki

   Za swoje? A co, mundurówki nie dostajesz?

  2. Artur

   Czy "mundurówka" jest przeznaczona na zakup polowych i ćwiczebnych sortów? Hę?

  3. Bobas

   Co za bzdury opowiadasz. Po pierwsze nie Goratex tylko Goretex. Po drugie dostajesz mundurówke. No i po trzecie w myśl ustawy z 2019 roku z obecnym systemem umundurowania każdemu żołnierzowi – w zależności od jednostki, w której służy oraz specjalności – zostało przydzielonych kilkadziesiąt części umundurowania i wyekwipowania. To nie tylko mundury kilku typów, płaszcze i kurtki, nakrycia głowy, ale też bielizna, odzież sportowa, buty, paski, torby czy plecaki. Co bardzo istotne, każda z tych rzeczy – przeważnie wyróżniająca dany rodzaj sił zbrojnych – jest przydzielana na określony czas. Na przykład żołnierze z jednostek operacyjnych wojsk lądowych otrzymują dwa mundury polowe i dwa mundury polowe letnie, RAZ NA DWA LATA. Jeśli ktoś uzna, że potrzebuje np. jeden mundur polowy więcej lub jeden kombinezon czołgisty więcej, nie może ich dostać z wojska. Co więcej, nawet gdyby chciał za niego zapłacić z własnej kieszeni, i tak nic nie wskóra co jest absurdem (zmieniona ustawa ma wejść w życie z poprawkami w 2021).Przepisy są sztywne więc nie opowiadaj bzdur o tym że coś możesz kupić i zwłaszcza że robisz to ZA SWOJE.

 10. Wojmił

  Ludzie.... tylko na to nas stać.. kupowanie mundurów... o takich ilościach się informuje, o takim przetargu bo poważniejszych nie ma...

  1. Bobas

   Widzę że masz bardzo zawężone źródła informacji co do przetargów które się odbywają. Jak widać nawet defence 24 nie czytasz

 11. leshido

  To już nie ma innych problemów?

 12. myślący

  a moze by tak odzież ochronna dla szpitali ? Mundury mogą poczekać ,zeby je założyć musi być zdrowy żywy żołnierz

  1. marian

   Proszę sobie poszukać statystyki śmiertelności w europie. Na dziś śmiertelność niższa niż o tej samej porze roku w poprzednich latach. Poza tym osiemdziesięciolatkowie raczej mundurów nie noszą.

Reklama