Siły zbrojne

Wojsko przetestuje nową "warstwę" umundurowania dla żołnierzy

Na zdjęciu żołnierz ubrany jest w kombinezon ocieplający i kombinezon maskujący  Fot. st. szer. Bartosz Różański/21BSP
Na zdjęciu żołnierz ubrany jest w kombinezon ocieplający i kombinezon maskujący Fot. st. szer. Bartosz Różański/21BSP

Wojsko rozpoczyna kolejny etap prac nad wymianą wzorów obowiązującego umundurowania. W tym roku planowane są badania nad nowym dwustronnym ubiorem ocieplającym przeznaczonym na silne mrozy. 

31. Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą w Zgierzu ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego na dostawę przedmiotów umundurowania i wyekwipowania prototypów partii do badań użytkowych, wzorów do produkcji seryjnej oraz materiałów zasadniczych zastosowanych do wykonania ubrania ocieplającego wzór 127/MON.

Zgodnie ze szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia proces dostarczenia ubrania ocieplającego będzie podzielony na trzy etapy. W pierwszym, wykonawca zobowiąże się do dostawy do siedziby Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej w Łodzi dwóch kompletów ubrania ocieplającego według wz. 127/MON oraz specyfikacje techniczno-technologiczne materiałów (w tym m.in. komplet wyników badań laboratoryjnych z zakresu bezpieczeństwa wyrobu czy komplet szablonów w skali 1:1).

Ponadto w tym etapie producent ma dostarczyć do ośrodka próbki (po 6 mb) tkaniny zasadniczej (w dwóch kolorach: zielonej oraz w kolorze podszewki/zimowym), tkaniny na podpinkę oraz włókniny ocieplającej oraz dzianiny ażurowej. Mają być one wykorzystane do testów laboratoryjnych.

W drugim etapie potencjalny wykonawca, w ciągu siedmiu dni od zakończenia etapu pierwszego, ma dostarczyć 30 kompletów w różnych rozmiarach przeznaczonych do badań użytkowych. W ostatnim etapie, po ukończeniu badań użytkowych i uzyskaniu pozytywnych wyników z testowania oraz akceptacji wniosków ze sprawozdania zostanie zakupionych w terminie około jednego roku od daty wykonania etapu  kolejnych sześć kompletów i po 9 mb. zastosowanych materiałów zasadniczych i podszewek, włóknin, dzianin (do badań laboratoryjnych oraz na wzorce kolorystyczne).

Według Wojskowej Dokumentacji Techniczno-Technologicznej na komplet ubioru ocieplającego wzór 127/MON ma składać się z:

- kurtki z kapturem o regulowanej objętości, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach dwie kieszenie przykryte klapkami. Korpus z regulowanym obwodem dołu. Ściągacz dołu kurtki znajduje się jedynie z przodu a stopery lub inne elementy służące do regulacji dostępne są wewnątrz kieszeni. Tył kurtki jest wydłużony w dole. Rękawy o ergonomicznym kształcie. Doły rękawów z rozporkami zapinanymi na zamek błyskawiczny. Podszewka kurtki z tkaniny w zimowym nadruku maskującym. Kurtka posiada wzmocnienia z materiału o podwyższonej odporności na przecieranie.

-  Spodnie mają być zrobione ocieplanej warstwy ochronnej ubrania ocieplającego z regulacją obwodu w pasie. W szwach bocznych spodni na całej długości wszyte są zamki błyskawiczne nierozłączne, które posiadają cztery suwadła dzięki temu pozwalają na częściowe rozpięcie boków spodni na dowolnej wysokości. Rozpięcie to może pełnić w zależności od potrzeb funkcję rozporków w dole lub górze nogawki, kieszeni przelotowej lub otworu wentylacyjnego. W części siedzeniowej, na kolanach oraz wewnętrznych częściach nogawek znajdują się wzmocnienia.

- dwóch worków kompresyjnych.

Ogłoszony przetarg na nowy dwustronny ubiór ocieplający przeznaczony na bardzo silne mrozy jest kolejnym etapem zmiany umundurowania systematycznie wprowadzonej od 2010 roku. Dzięki nowym badaniom polski żołnierz zyska poprawioną ochronę w przypadku wystąpienia silnych mrozów, bądź też operowania w terenie o bardzo niskiej temperaturze. 

Komentarze