Reklama

Siły zbrojne

Wojsko chce kupić ponad 7 tys. kombinezonów dla pilotów

Fot. st. sierż. Patryk Cieliński (COMBAT CAMERA DO RSZ)
Fot. st. sierż. Patryk Cieliński (COMBAT CAMERA DO RSZ)

Siły Zbrojne RP planują pozyskać w najbliższych latach ponad 7 tys. sztuk kombinezonów pilota zaprojektowanych zgodnie ze wz. 2010.

3 Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła rozpoczęcie postępowania przetargowego na dostarczenie wojsku kombinezonów lotniczych wz. 2010. Łącznie do 2022 roku planuje się zakupić ok. 7 tys. kombinezonów oraz ewentualnie 600 w ramach opcji. Zgodnie z harmonogramem dostaw będą pozyskiwane w ramach trzech rocznych transzach:

− w roku 2020 (nie później niż 30.11.2020 r.) – 2170 szt. (z opcją na 200 szt.);
− w roku 2021 (nie później niż 30.9.2021 r.) - 2450 szt. (z opcją na 250 szt.);
− w roku 2022 (nie później niż 30.9.2022 r.) – 2450 szt. (z opcją na 250 szt.).

Według warunków przetargu dostarczane kombinezony będą musiały spełniać wymagania określone w Wojskowej Dokumentacji Techniczno-Technologicznej (WDTT) 606B/MON oraz 814A/MON. Ponadto wojsko podkreśla, że muszą być fabrycznie nowe i pochodzić z bieżącej produkcji (z danego roku planowanej dostawy). W stosunku do dostaw realizowanych w latach 2021-2022 dopuszcza się dostawę w I kwartale z produkcji pochodzącej z roku poprzedniego. Przy czym specyfikacje ilościowo-rozmiarowe na dostawy przedmiotów umundurowania i wyekwipowania na rok 2020 zostaną przekazane wykonawcy dopiero w dniu podpisania umowy.

Przetarg prowadzony będzie w procedurze ograniczonej, przewidywana liczba podmiotów dopuszczonych do udziału w dalszej części postępowania ma być nie większa niż pięć. Następnie zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie najkorzystniejszej ekonomicznie oferty z uwzględnionym kryterium: cena (waga 60), termin wykonania zamówienia (waga 20) oraz gwarancja (waga 20). Oferty mogą być składane do 23 kwietnia 2020 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (20)

  1. kuchart

    Ciekawe która armia je uszyje. Rosyjska czy chińska. I ciekawe za ile można je będzie nabyć w ichnych sklepach z odzieżą z ...demobilu...

    1. BigMenWaw

      Poczekamy, zobaczymy na OLX

  2. BigMenWaw

    Ciekawe kto naliczał potrzeby? Czy kombinezony zamówiono także na samoloty z Muzeum Wojska Polskiego i te stojące na cokołach pomników?

  3. Pit

    Cena na rynku cywilnym takiego kombinezonu będzie np. 3000zł. Ciekawi mnie ile będzie kosztował dla wojska 10x tyle? Ceny towarów takich samych na rynku cywilnym a dla wojska to jakieś kosmiczne czym ten towar się różni? tylko ceną . No ale jak to zwykle u nas bywa ktoś przy okazji zawsze musi zarobić.

    1. Ciepła Herbata z Gdańśka

      cena na rynku cywilnym takiego kombinezonu to 300-300 złotych.

  4. HGW

    Znów mitomania czy kompletny brak rozeznania potrzeb?

  5. gosc

    to mamy tyle samolotow?

  6. Glinnik

    Przecież część pilotów jest tylko na papierze, po co kupować nowet kombinezony dla pilotów SU22 czy MiG 29?

  7. Żaneta

    Naprawdę mamy 7 tysięcy pilotów?

    1. hermanaryk

      Zakładasz, że piloci latami chodzą w jednym kombinezonie i go nie zmieniają? :)

    2. Wawiak

      No, czasem pewnie piorą... ;-)

  8. -CB-

    Podobnych kombinezonów używają całe załogi, a nie tylko piloci. Jak do samolotów dodamy jeszcze wszystkie Mi-2, Mi-24, Sokoły itd. to jednak trochę tego wyjdzie. A nie należy też zapominać o Dęblinie oraz Radomiu i wszystkich instruktorach oraz uczniach. Wbrew pozorom potrzeby są dość duże.

    1. Navigator

      Kolega ma na myśli kombinezony bojowe? Bo te mi starczyly na,10 lat i suczki tez byly zadowolone

  9. As

    No to jeszcze 7 drabin abordażowych i wielką fetę można organizować.

  10. Ja

    Toż to my tyle samolotów nie mamy

  11. BJJ

    Jakość (waga 10)

  12. BadaczNetu

    "...pochodzić z bieżącej produkcji (z danego roku planowanej dostawy)." To jest bardzo niepokojące. Kiedyś produkcja dla wojska oznaczała solidność i trwałość. Niedawno oglądałem M16 half-track na oryginalnych gąsienicach. Mimo 75 lat guma nie sparciała. Dziś produkowane opony rozpadają się same po 6-8 latach. Wydawałoby się że dla wojska można robić produkty bez planowego postarzania...

  13. Dh

    No nie wiem... a nie wystarczy połatać te, które są? Do powstałych w ten sposób oszczędności wystarczy dołożyć kilkanaście miliardów i kupić w USA pociski antysatelitarne?

  14. Andrzej

    Czyżby Polski MON chciał umundurować całe siły powietrzne NATO .Możliwe też że kupujemy raz na 100 lat i stąd taki zakup . Teraz bez żartów , czy da się w racjonalny sposób wytłumaczyć wielkość tego zakupu ?.

    1. Jakie sto lat? Kombinezony pilota wykorzystywane są przez cały personel latający od lekarzy, ratowników, nawigator ów techników itp a na pilotach skończywszy. Każdemu przysługują dwa albo trzy komplety. Na statki powietrzne czyli samoloty i śmigłowce są po dwie lub trzy komplety załóg na jeden statek. Także czy to dużo? Chyba ktoś to planuje na podstawie potrzeb z jednostek.

  15. warta2020

    Oby tylko polski przemysł dostarczył te kombinezony, niech nasza gospodarka się rozwija tak jak robią to inne kraje, które wspierają swoje zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe.

  16. pytajnik

    Aż tyle potrzebujemy?

  17. NEO

    Napiszcie jak wojsko coś kupi i będzie miało a nie ma zamiar kupić, kupuje itd. Bo jak narazie to same obietnice bez odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  18. As.

    No to wykonawca już wyłoniony chyba. Jeszcze tylko parametry przetargu ustalić i możemy się cieszyć wielkimi programami modernizacyjnymi naszej armii.

    1. Navigator

      Kolega ma rację Bo na F35 to nie beda pasowały a nasze migi i suczki cały czas w polu

  19. dsa

    do jakich samolotow :)

  20. Tomcat

    A gdzie fazy analityczno-koncepcyjne? Najwcześniej z I transza F35.