Reklama

Siły zbrojne

Nowe czołgi w drodze do Polski

Autor. Hyundai Rotem

W Korei Południowej zaprezentowano pierwszych dziesięć czołgów podstawowych K2, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zademonstrowane czołgi to wozy, które mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku, do 20. Brygady Zmechanizowanej w Morągu. Będzie to pierwsza jednostka, przezbrajana w południowokoreańskie czołgi K2. Łącznie, na podstawie podpisanej w sierpniu br. umowy wykonawczej do umowy ramowej, do 2025 roku do Polski trafić ma 180 czołgów K2 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz amunicją, za 3,43 mld USD. W drugim etapie realizacji umowy ramowej, przewiduje się produkcję w Polsce łącznie 820 czołgów K2PL wraz z szerokim transferem technologii.

Czytaj też

Czołg K2 to nowoczesny wóz, o masie około 55 ton, wprowadzany obecnie do armii Republiki Korei. Ich głównym uzbrojeniem są koreańskie armaty 120 mm z lufami o długości 55 kalibrów, co wraz z zaawansowanym systemem kierowania ogniem daje dużą siłę ognia. Armata jest wyposażona w system automatycznego ładowania, dzięki czemu czołg ma 3-osobową załogę.

Reklama

Czołg jest chroniony przez warstwowy pancerz, a ruchliwość zapewnia 1500-konny silnik połączony z hydropneumatycznym zawieszeniem typu in-arm. Wóz jest zgodny z NATO Generic Vehicle Architecture, co ułatwia wprowadzanie usprawnień.

Czytaj też

Tak o wersji K2PL, planowanej do wprowadzenia po 2025 roku, mówił w wywiadzie dla Defence24.pl Inspektor Wojsk Lądowych gen. dyw. Paweł Jabłoński: „Czołg, który jest przewidziany do produkcji w naszym kraju od 2026 będzie bardzo zbliżony do kolejnej wersji czołgu koreańskiego. Założenie jest takie, aby był praktycznie taki sam po to, aby dwa ośrodki produkcyjne mogły strategicznie się wspierać, będąc w różnych obszarach geograficznych, w wypadku problemów produkcyjnych, czy nawet uzupełnienia strat

Zmiany, które wprowadzimy na nasze potrzeby będą obejmowały przede wszystkim miejscowe dopancerzenie czy pancerz reaktywny w większej liczbie, co jednak nie spowoduje istotnego wzrostu masy. Mogą się też pojawić zmiany w kwestii rozwiązań komunikacyjnych, równolegle z adaptowaniem ich na innych platformach w Polsce. Czołg K2PL, tak jak obecna wersja czołgu koreańskiego, będzie wyposażony w aktywny system ochrony pojazdu. Istotna będzie także możliwość zastosowania amerykańskiej amunicji programowalnej, a rozważamy również doposażenie w system obserwacji dookólnej. Ale paradoksalnie najważniejszą zmianą będzie to, że będzie on produkowany w Polsce".

K2 to pierwsze od ponad dwóch dekad nowo produkowane czołgi, jakie są wprowadzane na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Wcześniej wprowadzano czołgi III generacji – Leopard 2A4 i 2A5 w latach 2002-2003 i 2014-2015, ale były to wozy używane, pochodzące z nadwyżek Bundeswehry. Ostatnie nowo produkowane czołgi dostarczano Wojsku Polskiemu na przełomie XX i XXI wieku, były to PT-91 Twardy, będące krajową modernizacją T-72.

Czytaj też

Czołgi K2 (a w przyszłości K2PL) są wprowadzane w pierwszej kolejności do 16. Dywizji Zmechanizowanej, gdyż ich parametry, w tym mobilność, najbardziej odpowiadają ukształtowaniu terenu w północno-wschodniej Polsce. Równolegle do 18. Dywizji Zmechanizowanej będą wprowadzane cięższe amerykańskie Abramsy (najpierw w wersji M1A1 SA, a następnie M1A2 SEPv3), pozyskane w ramach pilnej potrzeby operacyjnej oraz w związku z potrzebą uzupełnienia braków powstałych po dostawach sprzętu dla Ukrainy. Docelowo Wojsko Polskie ma dysponować 1000 K2PL i 366 Abramsami. Równoległe pozyskiwanie dwóch typów czołgów ma na celu szybsze przezbrojenie istniejących i umożliwienie sformowania nowych jednostek SZ RP, uwzględniając także wspomnianą wcześniej pomoc sprzętową dla Ukrainy.

Reklama

Komentarze (22)

 1. Jukelo57

  kotłuje się na wojnę NATO vs Rosja

  1. wert

   kacapia od dawna twierdzi że walczy z NATO. UKR ofensywa w Chersoniu wygrywa bo to NATO

  2. Chyżwar

   Kotłuje się na wojnę NATO+AUKUS vs Chiny+rosja z udziałem Bóg jeden wie kogo po obydwu stronach.

 2. Mama Leona

  a najbliższy sojusznik, patron, swoje Abramsy uzgodnione wcześniej, dostarczy nam później? Ale chyba już za nie płacimy/(przetestowana metoda)

 3. Marcino666

  Wychodzi na to, że Zachód (USA) chcą w miarę szybko stworzyć silna i nowoczesną armię zdolną do samodzielnego spowolnienia lub zatrzymania w przyszłości moskala bez potrzeby wysyłania dużych ilości własnych wojsk. Wygląda to trochę jak próba stworzenia wojsk wzór konspekt dla krajów graniczących z rosją. Oczywiście w każdy kraj w odpowiedniej skali.

  1. wert

   mylisz się. Gdyby faktycznie jankesi chcieli już mielibyśmy Leand Lees liczony w dziesiątkach miliardów dolarów. Masz tylko skromniutki roler teciaków i obstawiam tu działanie lepkich łapek możnego sąsiada. To MY chcemy i to jest w NASZYM intersie. W przeciwnym wypadku IV Rzesza jeszcze bardziej przyśpieszy i nas zwyczajnie POżre. Oni nie zrezugnują z POnowania nad Europą

 4. Edmund

  10 czołgów K2 w tak krótkim czasie to czołgi udostępnione Polsce ze slotów produkcyjnych dla armii Korei. Wymagało to szerokich uzgodnień i umów m.in. z MON Korei. Świadczy to m.in. o olbrzymim zaufaniu i daleko idącym porozumieniu politycznym, wojskowym i przemysłowym . Proszę nie domagać się nadania polskiej nazwy dla K2, bo wyjdzie jakaś ,,ROZWIELITKA" albo ,,DŻOWNICA".. Wystarczy ,,Czarna Pantera". Przemysłowy potencjał Korei jest rzeczywiście większy przynajmniej o rząd wielkości od Polski, a organizacja i zaawansowanie technologiczne produkcji i technologia to czołówka światowa.

  1. Stefan1

   @Edmund, wystarczy CZARNY. To dobra nazwa, niby od Zawiszy Czarnego :)

  2. TFX

   Akurat Czarna Pantera pasuje b. dobrze i wpisuje sie w styl nadawania pojazdom pancernym nazw od drapieżników.

 5. Gregorius

  Nic nie oddajemy za friko tylko kupujemy sobie czas, a za ten czas dla nas Ukraińcy płacą krwią. Czy wolisz odwrotnie? Ja mimo wszystko wolę walczyć finansowo.

 6. zibi

  No i super, na defiladę 11 listopada będą jak znalazł

  1. szczebelek

   Dwa miesiące od podpisania umowy to hiper prędkość xd

  2. Adam S.

   życzysz Warszawie przejazdu 820 czołgów K2? A kto będzie odbudowywał nawierzchnię?

  3. Anahu Yamito

   Posluchaj sobie dzisiejszej rozmowy z Jaroslawem Wolskim na Historii Realnej

 7. rwd

  Amunicję do K2 też kupili? Bo ta nasza jest słabiutka i problematyczna.

  1. Chyżwar

   Kupili.

  2. Był czas_3 dekady

   "do Polski trafić ma 180 czołgów K2 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz amunicją, za 3,43 mld USD."

  3. Stealthy

   W Polsce używamy tylko polskiej amunicji. No moze jeszcze amerykańskiej też.

 8. ANDY

  ile nas ten super dael kosztuje ... oddajemy swoje twarde i kraby z całym systemem za friko UKA ... do realizacji interesów zaoceanicznych praktycznie rozbrajając się w zamian przepłacając kupujemy gotowce w KP za obiecanki składania na swoim terytorium za kilka lat jakiś produktów z komponentów azjatyckich ... tak o tym pisze koreańska prasa ....

  1. Adam S.

   Tak, pozbywamy się starych, dawno przestarzałych szrotów zyskując wdzięczność i uznanie kraju, który w pojedynkę walczy w pełnowymiarowej wojnie z naszym największym wrogiem. Za stary sprzęt dostajemy 100% ochronę przed rosją, w raz z krwią ukraińskich żołnierzy. Deal życia polskiej zbrojeniówki Dosłownie.

  2. Stealthy

   USA nam to właśnie zrekompensowało przyznając 290 mln dolarów z funduszy Foreign Military Financing na zakup amerykanskiego uzbrojenia wiec nie jest źle. .

 9. bc

  Idzie nowe ;)

 10. rwd

  A po bokach wieży i kadłuba, jak za starych dobrych czasów, będziemy wieszać ogniwa gąsienic albo łóżka sprężynowe? A może wypisać białą farbą - tu nie strielac. Bo po spotkaniu nawet z RPG załodze zrobi się gorąco.

  1. Szwejk85/87

   rwd@ Napewno nie tak gorąco jak w pt91 i t72 i Leopardach. Przeczytaj za zrozumieniem, K2 ma aktywny system obrony, nie do przejścia dla RPG.

  2. Pucin:)

   @Szwejk85/87 - ale do przejścia dla APFSDS - a tym strzela każda 35 mm.

  3. Chyżwar

   Gdyby nawet stało się nieszczęście i wygrała opozycja boki wieży, kadłuba czy dach niebawem będziemy mogli obłożyć Pangolinem z WITU. Słyszałeś o nim? Z tego co już wiadomo ERAWA 1 i 2 wypada przy nim blado. Twardy obłożony starym pancerzem reaktywnym wypadał lepiej od naszej wersji Leo2A4. K2 obłożony nowym pancerzem pasywno - aktywnym wypadnie znów dobrze. Zawieszenie koreańskiego czołgu taki eksperyment wytrzyma, ponieważ masa własna K2 dostarczonego do testów w Norwegii wynosi 61,5 tony.

 11. iskierka

  Kontrakty z Republiką Korei to bardzo dobra wiadomość dla Polski. Nowy sprzęt, produkcja w Polsce, znaczny transfer technologii. Tak trzymać!

 12. Jaszczur

  O sensowności kupna czołgów nie będę się wypowiadał bo stali bywalcy wiedzą jakie mam zdanie . Ale zastanawia mnie co się stanie jak sytuacja się zaostrzy na półwyspie - a to się dzieje i to mocno czy Korea czasem nie zagranie 100% produkcji dla siebie

  1. Dada81

   Ty się martw raczej o sytuację na Półwyspie Krymskim, bo tam się prędzej sytuacja zaostrzy, niż na Koreańskim.

  2. Elviszpoa

   Zamówiliśmy 250 czołgów w USA (+116 darowizna) oraz 180 w Korei. To gdzie jeszcze mamy zamówić je "na zapas?". Chiny, Rosja - nie. Turcja czy Francja też nie. W sumie produkują jeszcze w Niemczech, .... ale strasznie wolno. Tak wolno, że nie gwarantują terminów. W sumie MON zrobił maks co mógł. Bardzo mnie cieszy taki zakup i perspektywa szybkiego zastąpienia T-72 i PT. Ilość czołgów jaką kupujemy obroni posiadanie 2 typów - wszak niemal każdy kraj większy ma 2 lub więcej typów czołgów (niewielu pamięta, że są zupełnie różne Leopardy i rodzina T). Do tego jest jasny zakup z USA i szkolenie załóg o Abramsy jakie będą w PL stacjionować pod flaga USA. Plus K2 oby z K2PL produkowanym w PL. Niemal idealny zakup! Szkoda, że nie 3 lata wcześniej.

  3. easyrider

   @Jaszczur Od Niemców też pomocy nie dostaniesz. Pomogą tak jak Ukrainie, po kilku miesiącach garstką sprzętu drugiej świeżości żeby nikt im nie zarzucił, że nie pomogli. Ich ukochaną stolicą jest Moskwa, od wieków i na uszach staną by robić z nimi interesy. Nawet sprawa z Nord Stream niczego ich nie nauczy. Może gdyby jakiś nuke poleciał na Berlin, Hamburg czy Monachium. Ale to i tak szukaliby winy Polski.

 13. ACAN

  No super wiadomość teraz w miarę dostarczania K2 i Abramsów wszystkie t72 i Pt91 dla Ukrainy. Za rok albo dwa Leopardy też na wschód do mielenia moskali i zostajemy z porządnym sprzętem

  1. Wywarzony

   Wyobrażasz sobie, że Niemcy wydadzą zgodę na przekazanie Leopardów zgodnie z życzeniem Polski ?

  2. Wywarzony

   Wyobrażasz sobie, że Niemcy wydadzą zgodę na przekazanie Leopardów zgodnie z życzeniem Polski ?

  3. MMir

   czy przeczytałeś, że w tym roku mamy dostać jedynie 10 (słownie: dziesięć ) tych K2 ? A zanim będziemy mieli sprzęt, którym będzie można zastąpić Leopardy, to tych Leopardów nie będzie już komu wysyłać..

 14. Edmund

  Spotkałem się z informacją, że w przeszłości HSW szukała klienta eksportowego na KRABa. Jednak producent silników, niemiecki MTU NIE WYRAZIŁ ZGODY na wykorzystanie jego silników w produktach na eksport. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, dlaczego nie kupujemy uzbrojenia w Niemczech?

  1. wert

   Wolski Ratka. NIEN- nasze wyroby nie wolno wysyłać w strefy konfliktu, my jesteśmy pacyfistami (chyba że sami wyślemy PzH2000). Ci goście raczej wiedzieli co mówią. Zresztą historia się POwtórzyła przy Krabach na UKR tylko że tu nastąpiło szybkie szarpnięcie jankeskim kagańcem

  2. zibi

   A doczytałeś jaki silnik napędza K9 które właśnie kupiliśmy?

  3. TFX

   Edmund jakieś źródło tej informacji bo Polska miała podwozia dla 120 Krabów i wszystkie miały być dla naszej armii.

 15. Valdi

  Przypomnijmy KAPS widoczny na zdjęciach Czyli ASOP to kluczowa technologia przetrwania na polu bitwy 👍👍👍

  1. Ein

   Mhm, wyraźnie widoczny na zdjęciach. Czyli nie tylko pasywny, montowany od początku, ale także dopiero co wdrożony, cztery wyrzutnie dla 70mm efektorów na krańcach frontu wieży (pod zamontowano standardowe wyrzutnie granatów dymnych i zakłóceniowych) oraz bokach (kratownica, nisko umieszczone) plus zestaw radiolokacyjny (brwi, na froncie, pod wyrzutniami z widocznymi antenami płaskimi stacji). To będzie coś bardzo istotnego dla przeżywalności tych wozów, bo choć pancerz warstwowy jest mniej wytrzymały od tego w M1 czy Leo2 to kompensowane jest to właśnie tym ASOPem. Super!

 16. szczebelek

  Zaraz się dowiemy dlaczego powinnyśmy brać Leo 2a7 skoro Węgry po czterech latach jeszcze żadnego nie widziały, a Korea po dwóch miesiącach wysyła nam czołgi natomiast USA po roku to zrobią.

  1. TFX

   Szczebelek, Abramsy w wersji M1A2 SEP 3 bedą w latach 2025-26 za rok mamy dostać pierwsze M1A1SA czyli pojazdy używane.

  2. Chyżwar

   To oczywiste, że się "dowiemy". Tak samo jak wcześniej od kolegów pseudoeuropejczyków, którzy lubią robić dobrze Niemcom "dowiadywaliśmy" się dlaczego "nie powinniśmy" kupować Abramsów. Jeśli oni znowu dorwą się do władzy, będą kombinowali jak to wszystko popsuć. Na szczęście obecnych dostaw K2 i M1 nie są wstanie dotknąć. Gdyby obecnie rozpoczęto budowę fabryki K2PL także byłoby im bardzo trudno majstrować koło tych czołgów.

  3. ACAN

   Gości który nazywał się Piłsudski Józef pisał że nie wolno nam nigdy być w jednoczesnym konflikcie z naszymi sąsiadami ze wschodu i z zachodu bo to oznacza wcześniej czy później utratę niepodległości. Czasy co prawda się zmieniły ale dalej są ludzie którzy nie rozumieją tej prostej zasady. Prowadząc taką politykę sami prosimy się o kłopoty. Aż nie chce się wierzyć że dla potrzeb wewnętrznej polityki rząd PIS naraża nas na takie niebezpieczeństwo. Kto tego nie rozumie ten głupi cap i basta

 17. knoxx

  Szaleniem ciekaw, czy te 10 sztuk wyprodukowanych w dwa miesiące to produkcja, która pierwotnie była przeznaczona dla wojsk Korei, ale ostatecznie została "odstąpiona" na rzecz umowy z Polakami, czy też Bracia Koreańczycy mają takie petardowe moce przerobowe, że potrafią zmontować 10 czołgów (a i przecież haubic K9) w tak krótkim czasie. No i jak to wygląda w porównaniu z naszymi 48 Krabami rocznie... Wdzięczny byłbym za jakiś dobry komentarz osoby lepiej zorientowanej.

  1. szym1

   Gdzieś widziałem że te wozy pierwotnie miały trafić do armii ROK

  2. TFX

   Czołgi i haubice w Korei są produkowane przez dwie rózne korporacje, czołgi to Huyndai Rotem a haubice to Hanwha Defence. A czy to są działa i czołgi pierwotnie dla Korei czy od razu dla Polski nie wiadomo.

  3. zenek12

   Biorąc pod uwagę, że dali radę wyprodukować dla samych siebie ponad 1000 K9 to czemu nie.

 18. Valdi

  Przypomnijmy 10/18/56 sztuk od 2022 roku 👍👍👍 Jeżeli fabryka czarnego prochu w pionkach ma kosztować 460mln PLN PLUS to fabryka czołgów Cegielski?

  1. VIS

   czarnego prochu??? A co to... średniowiecze?

  2. Chyżwar

   @VIS Nie jest tak tragicznie. Proch czarny był używany w dziewiętnastym wieku.

  3. VIS

   @Chyżwar ale od średniowiecza XD

 19. Bart patriota

  kolejne dobre wieści! oby ewentualna zmiana w rządzie (jeśli do niej dojdzie) nie storpedowała projektu wilk!

  1. Szwejk85/87

   Teraz proszę o konkretną decyzję kto ma produkować K2 w Polsce i może wybierzemy jakąś ładną nazwę dla nowego czołgu produkowanego w Polsce ?

  2. Andybuba

   Spokojnie. Żadna zmiana rządu w Polsce nie zatrzyma tego programu. Wymyślili to w US i będzie kontynuowane. Te czołgi są potrzebne też w razie konfliktu w Azji - produkowane w Polsce oczywiście.

  3. Voodoo

   @Szwejk85/87....dobry pomysł z tą nazwą najlepsza będzie PT-102 SZARIK ale zapewne będzie JK2 MOCNY KACZOR

 20. sgtShaymon

  Lekki off top, ale czy tylko mi się wydaje czy tak szybko jadą z K9 i K2PL aby po prostu zdążyć na defiladę 11 listopada by pokazać, że sukces goni sukces ;) ?

  1. Gugluk

   @sgtShaymon bo goni. Taka prawda

  2. Mireq

   Tu chodzi o coś znacznie poważniejszego niż defilady.

  3. saxon

   Ja bardzo chciałbym je zobaczyć na defiladzie . U POprzedników porażka goniła porażkę , a o WP w ichnich czasach to szkoda gadać ;)

 21. QD

  Pytanie do eksperta: Czy dobrze myslę że Leopard 2 ma lufe 42 kalibry a K2 55? Proszę o potwierdzenie

  1. VIS

   Leopard 2A4 i 2PL i 2A5 ma Rh-M-120 120mm L46, K2 ma Hyundai WIA CN08 120mm L55.

  2. xdx

   Leopard 2 A0 do A5 - L/44 od A6 - L/55 120mm. K2 powstawał już w czasie kiedy istniała L/55 dlatego przyjęli ja jako najnowocześniejszą. Jako ciekawostka - k2 powstał tak zaprojektowany aby w przyszłości móc zmieścić rurę do 140mm.

  3. xdx

   @Vis nie istnieje L46 - Leopard 2 ma L44 i L55 w zależności od modelu

 22. Flaczki

  Super

Reklama