Reklama

Siły zbrojne

Brygada z Braniewa świętuje: w oczekiwaniu na nowe czołgi, haubice i BWP

Czołg PT-91 Twardy
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

W piątek 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie uroczyście obchodziła swoje święto. Brygada jest jedną z najlepiej wyszkolonych brygad w naszych Wojskach Lądowych. Brakuje jej tylko nowoczesnych czołgów, nowoczesnych bojowych wozów piechoty i nowoczesnej artylerii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od zakończenia drugiej wojny światowej Braniewo było dużym i licznym garnizonem. Stacjonowały tam jednostki 16. Dywizji Pancernej przeorganizowanej na 16. Dywizję Zmechanizowaną. Współczesna 9. Brygada powstała 28 lat temu i obecnie cała stacjonuje w Braniewie. Pozostałe brygady 16. Dywizji czyli 15. Brygada Zmechanizowana i 20. Brygada Zmechanizowana zajmują po dwa garnizony.

Czytaj też

W święcie brygady wzięli udział m. in. dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 9. Brygady Kawalerii Pancernej płk Sławomir Lidwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, samorządowcy miasta i powiatu oraz weterani i mieszkańcy Braniewa. Podczas uroczystości odbyło się symboliczne przyjęcie dziedzictwa tradycji 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego. Stowarzyszenie to na zbiórkę wystawiło konny poczet sztandarowy. Atrakcją przygotowaną dla gości był pokaz dynamiczny działania plutonu artylerii przeciwlotniczej z dywizjonu przeciwlotniczego 9. Brygady.

Reklama

Dowódca brygady przekazuje proporczyk otrzymany od Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Obecna struktura brygady jest typowa dla polskiej brygady pancernej. Jej głównymi pododdziałami są:

 • Batalion Dowodzenia;
 • 1.Batalion Czołgów;
 • 2.Batalion Czołgów;
 • Batalion Zmechanizowany;
 • Dywizjon Artylerii Samobieżnej;
 • Dywizjon Przeciwlotniczy;
 • Batalion Logistyczny;
 • Kompania Rozpoznawcza;
 • Kompania Saperów.

W brygadzie funkcjonuje również Patrol Rozminowania nr 9.

Głównym uzbrojeniem brygady jest niestety sprzęt pamiętający jeszcze dawne czasy i jest typowy dla nieprzezbrojonych w czołgi Leopard 2 brygad. Są to czołgi PT-91, bojowe wozy piechoty BWP-1, bojowe wozy rozpoznawcze BWR-1, opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2M 96i, haubice samobieżne 122 mm 2S1 Goździk, moździerze 120 mm wz. 38/43 oraz armaty przeciwlotnicze 23 mm ZU-23-2K z celownikiem kolimatorowym CKE-1N. Do niedawna brygada używała również wozów przeciwpancernych 9P133 z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Malutka-P na podwoziu BRDM-2. Brygada dysponuje również pojedynczymi wozami dowodzenia na podwoziu BMP-1 MP-31 oraz na podwoziu MT-LB. Na MT-LB ma również transportery rozpoznania inżynieryjnego (TRI) oraz wozy pogotowia technicznego (WPT/DTP).

Bojowy wóz piechoty BWP-1
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

W ostatnich latach do 9. Brygady stopniowo zaczął napływać nowy sprzęt. W czasie święta brygady zaprezentowano m. in. ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Piorun, aparatownię obliczeniowo-analityczna skażeń Hermes, saperski pojazd specjalny na Jelczu 442.32 z przyczepą z pojemnikiem przeciwwybuchowym do transportu niewybuchów i niewypałów Topola P, samochód regulacji ruchu MAN TGE 2.0 TDI czy węzłowy wóz kablowy WWK 10/C na Jelczu 442.32. Do brygady trafiły również zmodernizowane egzemplarze wcześniej posiadanych wzorów uzbrojenia. Wystawiono m. in. zmodernizowany bojowy wóz rozpoznawczy BWR-1D, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3M, warsztat obsługowo-remontowy wojsk inżynieryjnych na Star-266M2 czy zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-1TG1-1 na podwoziu MT-LB.

Czytaj też

Jako, iż 9. Brygada wchodzi w skład 16. Dywizji i jest częścią szeroko pojętych Wojsk Lądowych na jej święcie nie zabrakło gościnnie zaprezentowanego sprzętu. Były to m. in. czołg Leopard 2A5 z 1.Brygady Pancernej w Warszawie, zestaw przeciwlotniczy Poprad z 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, transporter opancerzony Rosomak-S do przewozu dwóch zestawów Spike LR z 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku oraz samobieżna haubica 155 mm Krab i wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Langusta z 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie.

Samobieżna haubica 122 mm 2S1 Goździk
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Wystawa sprzętu wojskowego 9. Brygady w czytelny sposób pokazała jak wielkie potrzeby sprzętowe mają nasze wojska lądowe. Nawet przy zachowaniu obecnej trzybatalionowej struktury bez sformowania ewentualnie czwartego batalionu są one ogromne. Brygada ma w planach otrzymanie koreańskich czołgów K2. Dla dwóch batalionów potrzeba 116 sztuk. Brygada ma również otrzymać koreańskie haubice samobieżne K9. Dla brygadowego dywizjonu artylerii samobieżnej potrzebnych ich jest 24. Dla batalionu zmechanizowanego potrzebnych jest 58 bojowych wozów piechoty Borsuk oraz bateria 8 samobieżnych moździerzy Rak. Również dywizjon przeciwlotniczy wymaga nowego sprzętu. Posiada on co prawda wyrzutnie nowoczesnych ręcznych rakiet przeciwlotniczych Piorun i Grom, ale reszta sprzętu, łącznie z samobieżną gąsienicową stacją radiolokacyjną, czeka na wymianę lub modernizację.

Ale ten podstawowy sprzęt to nie wszystko. W ślad za nim potrzebny jest cały szereg pojazdów wsparcia i zabezpieczenia. Potrzebne są ciężkie wozy zabezpieczenia technicznego i ewakuacji, transportery sanitarne, nowe wozy dowodzenia i rozpoznawcze. Brygadowa kompania saperów potrzebować będzie nowych mostów czołgowych.

Zmodernizowany bojowy wóz rozpoznawczy BWR-1D
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

To wszystko tylko dla jednej brygady. A przecież wojska lądowe mają jeszcze inne brygady podobnie uzbrojone z podobnymi ogromnymi potrzebami. Nie mówiąc już o potrzebach obecnie nowo formowanych brygad oraz planowanych do utworzenia kolejnych brygad. Dlatego na pierwszy rzut oka astronomiczne liczby zamawianego i planowanego do zamówienia sprzętu wcale nie są za duże w stosunku do potrzeb. Zakup planowanych liczb czołgów Abrams i K2 oraz haubic K9 to dopiero wierzchołek góry lodowej naszych potrzeb. Nie wiadomo jeszcze w jakiej liczbie zostaną zakupione bojowe wozy piechoty Borsuk oraz ewentualnie cięższe pojazdy tej klasy, ale na pewno będą jeszcze większe od czołgów. I tak dalej, i tak dalej.

Żołnierze 9. Brygady w czasie licznych ćwiczeń oraz podczas wypełnienia zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowych na Łotwie wielokrotnie udowodnili, że są bardzo dobrze wyszkoleni. Dlatego zasługują na otrzymanie jak najszybciej nowego uzbrojenia. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej cała 16. Dywizja Zmechanizowana ma być przezbrojona. Początkowo głównie ma to być uzbrojenie kupowane w Korei Południowej. Warto aby braniewscy żołnierze otrzymali je jako jedni z pierwszych.

Zautomatyzowany wóz dowodzenia ZWD-1TG1-1 na podwoziu MT-LB.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3M.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2M 96i.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Warsztat obsługowo-remontowy wojsk inżynieryjnych na podwoziu Star 266M2.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Węzłowy wóz kablowy WWK 10/C.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Aparatownia obliczeniowo-analityczna skażeń Hermes.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Saperski pojazd specjalny na Jelczu 442.32 z przyczepą z pojemnikiem przeciwodłamkowym do transportu niewybuchów i niewypałów Topola P.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Strzelec z naramienną wyrzutnią rakiet przeciwlotniczych Piorun.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Armata przeciwlotnicza 23 mm ZU-23-2K z celownikiem kolimatorowym CKE-1N oraz dodatkowym opancerzeniem stanowisk obsługi.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Warta honorowa przy pomniku króla Stefana Batorego, patrona 9.Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Konny poczet sztandarowy Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Pokaz działania armat przeciwlotniczych ZU-23-2T.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Armaty ZU-23-2T prowadzące ogień przeciwlotniczy.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Pluton armat przeciwlotniczych ZU-23-2T opuszcza plac apelowy po zakończonym pokazie.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Czołg Leopard 2A5 z 1.Brygady Pancernej w Warszawie.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Zestaw przeciwlotniczy Poprad z 20.Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Rakiety przeciwlotnicze Piorun na wyrzutni zestawu Poprad.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Langusta z 11.Pułku Artylerii w Węgorzewie.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Samobieżna haubica 155 mm Krab z 11.Pułku Artylerii w Węgorzewie i dla porównania samobieżna haubica 122 mm 2S1 Goździk.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Transporter opancerzony Rosomak-S do przewozu dwóch zestawów Spike LR z 15.Brygady Zmechanizowanej w Giżycku.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Przeciwpancerny pocisk kierowany Spike LR.
Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Komentarze (9)

 1. mar1

  Niestety przpomina to stan naszej armii z 1939r. Zbiórki i zakupy ostatniej szanzy nic wcześniej. POPISowe uzbrojenie naszej armii

 2. mar1

  Fajny wstęp. Najlepsza brygada tylko brakuje jej czołgów , wozów bojowych, artylerii. Strach sie zapytać czego brakuje w tych "gorszych" brygadach

 3. Chyżwar

  Po co kupować wojsku koreańskie czołgi albo haubice? PT-91 niebawem z braku części same zdechną. Później starym dobrym obyczajem rozwiąże się brygadę. Wszak wiadomo, że żadnej wojny "nie będzie", a jak już będzie, to "Berlin nas obroni".

  1. Esteban

   Kolega pomylił kadencję. Rozumiem kontekst ;⁠-⁠)

  2. wert

   ciąg dalszy POminałeś: po rozwiązaniu brygady wycofamy się za Wisłę i tą linię będziemy zawzięcie bronić. To że kacapia nie będzie chciała iść dalej bo do Wisły zupełnie im wystarczy będzie bez znaczenia. Oczywiście kontruderzenie sławnego różańskiego woja z gen LMedem i gen Davienem na czele sił niemiecko-francuckich przywróci sytuację wyjściową. Dalej już tylko Minsk i Moskwa. Na kolanach rzecz jasna

 4. Valdi

  Przypomnijmy 116 czołgów M1A1 FEP ma wzmocnić 18 dywizję która czeka nowe Sep3 Natomiast K2 idą do 16; dywizji w ilości 10, 18, 56 przez kolejne 3lata od 2022. ,K9A1 sztuk 24 jeszcze w 2022. Do 11go pułku Węgorzewo.

  1. Osama bin Laden

   Nie FAP nie FEP tylko SA.

  2. Valdi

   Fep czyli firepower enhancement package to wersja dla US marines corp i tych należy się spodziewać ponieważ korpus je miał i przezbraja sie na Himars

  3. K.

   @Valdi . Gdyby tak było to nie trzeba by ich rozkonserwowywać , zmagazynowane po wcześniejszej modernizacji są SA .

 5. App

  z jednej strony to wyposażenie jest fatalne, z drugiej w porównaniu z tym co pozostało jeszcze po drugiej strone granicy to luz

 6. VIS

  9BKPanc. powinna zmienić lokalizację bo jest w zasięgu moździerzy z obwodu Kaliningradzkiego.

  1. Esteban

   Widzisz, to działa w obie strony.

  2. VIS

   @Esteban zakładasz że to my zaatakujemy Moskala a nie Moskal nas? Mimo to Koszary w odległości 8km od granicy z wrogo nastawionym agresywnym państwem to zły pomysł.

  3. Osama bin Laden

   @VIS To jeszcze nic. W pierwszych minutach wojny lotnisko w Malborku dostanie seryjkę Smierczy spod Mamonowa, żaden Patriot, Poprad czy Narew tu nic nie da.

 7. piotr04

  Bardzo ciekawy artykuł :)

 8. Grażewicz

  Tu widać jak wielkie są potrzeby WP i jak gigantyczne zaniedbania spowodowane przez poprzednie rządy.

  1. SzaraEminencja

   Chyb obecny rząd. Oni nie rządzą od wczoraj.

  2. Matnet

   Chciał bym przypomnieć , że poprzednie rządy działały w czasie pokoju praktycznie na całym kontynencie europejskim. Jak już zacząć krytykę władzy, to może zacząć od 7 lat obecnych rządów? A może jeszcze lepiej skupić się na działaniu do przodu, a nie ciągłym wytykaniu Sie na wzajem palcami?

  3. Esteban

   No tak, ten rząd akurat coś robi i to od lat, ale ty widzisz tylko na długość fali na jakiej nadaje TVN.

 9. DIM1

  Czyli co ? Pomożemy Czechom :)