Siły zbrojne
Norwegia szuka kadr dla F-35
Rząd Norwegii chce przeznaczyć blisko 60 mln NOK (5,6 mln dol.) na zapewnienie wystarczającej liczby techników dla F-35 oraz 15 mln NOK dla szkoły średniej w Fosen, która ma kształcić a odpowiednie kadry techniczne - informuje norweski portal Teknisk Ukeblad
Jak poinformowało Norweskie Ministerstwo Obrony, władze tego kraju chcą przeznaczyć znaczne środki na wyszkolenie osób, mających zajmować się obsługą techniczną norweskich F-35. Podobnie jak inne państwa europejskie, kraj ten e zmaga się z problemem niewystarczającej liczby techników.
W Siłach Powietrznych brakuje mechaników po tym, jak zamknięto bazę lotniczą w Bodø, a myśliwce F-35 umieszczono w Ørland i Evenes – jak informuje norweski portal Teknisk Ukeblad. Norwegia zamówiła 52 samoloty F-35 za ponad 90 miliardów NOK, które wymagają gruntownej konserwacji.
Jak czytamy w komunikacie ministerstwa obrony Norwegii, rząd chce przeznaczyć blisko 60 mln NOK czyli 5,6 mln dol na zapewnienie wystarczającej liczby techników dla F-35 oraz 15 mln NOK (1,4 mln dol) na dofinansowanie szkoły średniej w Fosen by ta postawiła na przedmioty zawodowe związane z lotnictwem. Dziś Siły Powietrzne Norwegii rozwiązują problem braku odpowiednich kadr zatrudniając personel techniczny od producenta F-35, firmy Lockheed Martin.
Jak mówi minister obrony Bjørn Arild Gram „W dzisiejszej sytuacji bezpieczeństwa nasze samoloty bojowe są decydujące dla naszego bezpieczeństwa. Nie możemy postawić się w sytuacji, w której samolot stoi na ziemi z powodu braku personelu technicznego. Konieczne jest wdrożenie środków zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej".
Czytaj też
Aby zapewnić wystarczającą liczbę techników dla systemu F-35, planowane jest zatrudnienie personelu technicznego z Lockheed Martin za 20,5 mln NOK do 2023 r. oraz zatrudnienie techników z Kongsberg Aviation Maintenance Services za 18 mln NOK do sierpnia 2023 r.
Rząd proponuje wydać 18,3 mln NOK na wzmocnienie kadrowe organizacji logistycznej norweskich Sił Zbrojnych w Ørlandet. Będą one wspierać system F-35. Rząd wzmacnia również szkolenie nowych techników lotniczych poprzez udzielenie grantu gminie Trøndelag County na zakup laboratorium awionicznego.
Czytaj też
Rząd zapewnia, że Norwegia będzie miała wkrótce wystarczającą liczbę inżynierów lotniczych. Rząd proponuje także wydać 5 mln NOK na utworzenie kierunku inżynierii lotniczej w Norwegian University of Science and Technology (NTNU) i przyzna pieniądze na 25 miejsc na studiach. Obecnie w Norwegii nie ma takich kierunków. Na wykształcenie to jest zapotrzebowanie zarówno ze strony lotnictwa cywilnego, jak i wojskowego, a wspomniany kierunek ma funkcjonować od roku akademickiego 2024/2025.