Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie media łączą starą pruską tradycję z nazizmem

Fot. Sebastian Wilke/Bundeswehr
Fot. Sebastian Wilke/Bundeswehr

W środę przed Reichstagiem odbył się Wielki Capstrzyk (czyli Großer Zapfenstreich) dla uczczenia żołnierzy z misji w Afganistanie. Widok żołnierzy z pochodniami wywołał krytykę, ponieważ „estetyka za bardzo przypominała czasy narodowego socjalizmu” - pisze dziennik „Welt”. Ministerstwo Obrony uważa krytykę za niegodną.

Federalne Ministerstwo Obrony zareagowało na krytykę uroczystej ceremonii capstrzyku z pochodniami przed gmachem Reichstagu - zauważa w czwartek dziennik "Welt". "Debata jest konieczna i ważna. Porównania z najciemniejszym rozdziałem Niemiec nas rozczarowują" - napisało w czwartek ministerstwo na Twitterze.

Jeszcze w niedzielę wieczorem Ministerstwo Obrony pisało na Twitterze: "Wielki Capstrzyk jest dla naszych żołnierzy [...] Tutaj honorowani są ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla demokracji. Nadużywanie tego politycznie jest niegodne".

Debata na ten temat rozpoczęła się w środę wieczorem. "Marsze z pochodniami przed Reichstagiem - let's agree to disagree (umówmy się, że się nie zgadzamy)" - pisał dziennikarz telewizyjny i satyryk Jan Boehmermann. Dodał też: "Uważam, że marsze z pochodniami przed Reichstagiem prowadzone przez umundurowanych ludzi są naprawdę, naprawdę do niczego".

Hans-Christian Stroebele, prawnik i polityk Zielonych, również skrytykował uroczystość: "Dziś Wielki Capstrzyk z pochodniami przed Reichstagiem. Bundeswehra świętuje zakończenie swojej misji w Afganistanie. Co to za militarystyczny rytuał rodem z Prus i epoki nazistowskiej? W wojnie zginęło ponad 175 tys. ludzi - w większości cywilów. Nie ma nic do świętowania".

Inni wzywali do gruntownej zmiany ceremonii: "Nie ma nic przeciwko upamiętnieniu i docenieniu, ale obrazy pochodni i stalowych hełmów ustawionych przed Reichstagiem wywołują w kraju i za granicą fałszywe skojarzenia, które nie są godne upamiętnienia. Ceremonia powinna zostać pilnie zreformowana" - pisano. Co ciekawe, hełmy używane przez niemiecki Wachbataillon (czyli batalion reprezentacyjny) to nic innego jak Gefechtshelm M92 w paradnym wariancie 826D, który jest stworzony z plastiku i swoim wyglądem lekko nawiązuje do Stahlhelmów M35.

Krytyka spotkała się z kolei z niezrozumieniem innych użytkowników Twittera i polityków, zauważa "Welt". "Jako Bundestag ponosimy trwałą odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 20 lat i za wnioski, jakie z tego zostaną wyciągnięte na przyszłość. Nie ma na to bardziej odpowiedniego miejsca niż ten parlament. A kto potrzebuje wyjaśnień na temat samej uroczystości, jest proszony o kontakt. Zirytowane pozdrowienia" - napisał na przykład poseł Zielonych Tobias Lindner.

Początki ceremonii zwanej Großer Zapfenstreich sięgają XVI wieku i szybko stał się jednym z najważniejszych pruskich zwyczajów wojskowych. Po II wojnie światowej przez wiele lat zaniechano organizowania capstrzyku, jednakże po niespełna dwudziestu latach od końca wojny został w zmodyfikowanej formie wznowiony w Nationale Volksarmee, czyli w Siłach Zbrojnych NRD, a po wielu latach w Bundeswehrze, budząc przy tym niemałą krytykę.

Dziś zwyczaj ten jest wykorzystywany do uhonorowania prezydentów i kanclerzy federalnych oraz ministrów obrony podczas ich ceremonii pożegnalnych. Ceremonia odbywa się zawsze wieczorem i składa się z następujących elementów: defilady, odegrania kilku marszów wojskowych (w tym słynnego marszu Beethovena - Yorckscher Marsch oraz nierzadko innych pruskich bądź pochodzących z innych krajów związkowych kompozycji), hymnu narodowego - i na koniec wymarszu. W Wielkim Capstrzyku zawsze biorą udział żołnierze z pochodniami. W 2015 roku przed budynkiem Reichstagu odbyła się podobna ceremonia z okazji 60-lecia Bundeswehry - przypomina dziennik.

PAP/D24

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama