Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie BWP z ochroną przeciwko rakietom. Nowa generacja

Fot. Hensoldt
Fot. Hensoldt

Niemiecki koncern Hensoldt otrzymał kontrakt na opracowanie nowej generacji systemu ochrony aktywnej klasy soft-kill typu MUSS (MUSS 2.0). W obecnej wersji MUSS jest stosowany na 350 BWP Puma.

Według komunikatu Hensoldta niemiecka firma otrzymała zlecenie na opracowanie systemu MUSS 2.0 od federalnego biura ds. wyposażenia, technologii informacyjnych i wsparcia Bundeswehry (BAAINBw). Nowy system ma zostać zoptymalizowany pod kątem masy i rozmiarów, a jednocześnie zyskać nowe zdolności w stosunku do poprzednika.

Pierwsza generacja systemu MUSS jest już bowiem zainstalowana na 350 wozach Puma, używanych przez Bundeswehrę. Standardowo składa się on z kilku elementów, a mianowicie systemu ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową, systemu ostrzegania o wystrzeleniu pocisków rakietowych, systemu zakłócającego naprowadzanie ppk w podczerwieni oraz zintegrowanych wyrzutni granatów dymnych (wielospektralnych). Wszystko jest połączone w ramach systemu dowodzenia.

Dużą zaletą MUSS, już w obecnej postaci, jest posiadanie więcej niż jednego źródła informacji o zagrożeniach (nie tylko ostrzeganie o opromieniowaniu laserem, ale też o samym wystrzeleniu rakiety/pocisku RPG). Nowy system będzie jednak mieć rozszerzone funkcjonalności i zdolności.

Po pierwsze, zostanie zintegrowany z architekturą pojazdową NATO (NATO Generic Vehicle Architecture), dzięki czemu będzie łatwo integrowany na kompatybilnych z NGVA pojazdach. Niemcy podkreślają, że chcą oferować MUSS 2.0 jako system nie tylko dla BWP, ale też transporterów opancerzonych i czołgów. Dodają też, że może on stanowić także element większego „warstwowego” zestawu systemów ochrony, wykraczającego poza systemy soft kill. Choć nie zostało to powiedziane wprost, być może chodzi tutaj o uzupełnienie systemów klasy hard kill (fizycznie zwalczające pociski przeciwpancerne), takich jak Trophy. Ten ostatni został notabene niedawno zamówiony przez Bundeswehrę dla partii kilkunastu czołgów modernizowanych do standardu Leopard 2A7 A1, a ponad 300 zestawami dysponuje US Army.

Reklama
Reklama

Sam MUSS 2.0 zostanie też wzbogacony o funkcję lokalizowania źródła ognia (Hostile Fire Indicator). Podobnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na przesyłanie informacji do systemu kierowania ogniem, dysponuje już np. Trophy. MUSS 2.0 będzie też mieć zmodernizowane sensory ostrzegające o opromieniowaniu laserem, pozwalające na wykrywanie dalmierzy „drugiej generacji”, ale też systemów naprowadzania pocisków wykonujących lot w wiązce laserowej (beam rider), takich jak rosyjski Kornet.

Jeżeli założenia programu MUSS 2.0 zostaną spełnione, to niemiecki przemysł (a zatem i armia) będzie dysponować bardzo zaawansowanym rozwiązaniem, w dodatku zdolnym do połączenia z innymi rozwiązaniami. Już dziś wykorzystujące „standardowy” MUSS i zarazem silnie opancerzone BWP Puma są uznawane za jedne z najlepiej chronionych bojowych wozów piechoty na świecie.

Reklama

Komentarze (12)

 1. mxxa

  Dla nas wystarczy opatrzność i mobilne ołtarze bojowe i żadna rakieta do naszego BWP nie doleci :)

  1. edzio37

   masz racje Towarzyszu za buga dla was wystarczy ;)

  2. Mi-2 NG

   To by wszystko tłumaczyło :)

 2. kibic

  Taki poziom ochrony aktywnej to i u nas jest dostępny. Gorzej z ochroną np. przed ręcznymi granatnikami, ale Niemcy też mają z tym problem.

  1. alkaprim

   kibic-jaki poziom obrony aktywnej jest u nas dostępny? Sugerujesz że system obra 3 ma przeciwpociski zwalczające nadlatujące pociski wroga?

  2. H

   Obrona aktywna soft kill to zazwyczaj granaty dymne

 3. wert

  ale się lemingi podniecają. Mamy Obrę zakładaną min na Rośkach. W niczym nie gorszą.

  1. Dropik

   Stara Obra plus stare granaty dymna. Xd. Może napisz że mamy kosy spod Racławic

  2. wert

   może się doucz co Obra-3 potrafi. A zapomniałem: robi PGZ to trzeba zawyć. Żenujące jest odpowiadanie nawiedzonemu

  3. cx

   Zgadzam się, jest grupa pseudo-znawców która zawsze bedzie pluc na WP , MON .Oni zawsze wiedza lepiej, zawsze.

 4. ;)))

  Nie kupować od Nieeeeeemcóóów !

  1. Gts

   Powiedz to pisowcom jeżdżącym niemieckim limuzynami. Każdy się mądrzy a potem idzie do sklepu kupić niemiecki proszek.

  2. kibic

   A jaki kupisz, kiedy wykupili nasze fabryki? Za komuny był przynajmniej polski proszek ixi.

 5. Extern

  Ciekawe jak MUSS bez radaru rozpoznaje że odpalono w niego pocisk? Nasza OBRA tego nie umie. Jakieś kamery rejestrujące i analizujące obraz 360 stopni czy jak? Nasz eksperymentalny (nie wdrożony) ASOP i koncepcyjnie podobny do niego Niemiecki AMAP-ADS też mają jakieś czujniki optyczne. Tyle że widzą pocisk dopiero gdy ten już dolatuje i jest zaledwie kilka metrów od pojazdu, więc jest to idealny moment na odpalenie z tamtej strony ciężkiego wybuchu. Ale jak zobaczyć i automatycznie rozpoznać takie przecież z kilku kilometrów odpalenie? A musi to być dosyć przecież wcześnie żeby odpalony granat z areozolem zdążył odpowiednio "nadymić".

  1. Nikt

   Kamery w UV, to przeniesienie systemów MAW z samolotów/śmigłowców na czołgi

 6. Licznik

  Wszystkie liczące się państwa wyposażają swoje najcenniejsze zasoby czyli czołgi i pojazdy przewożące żołnierzy w ASOP. My, dzięki sabotażystom w MON oczywiście n i e. Nawet szumnie "remontowane z modyfikacją" strupieszałe do cna T72 nie otrzymują nawet skądinąd dobrej Obry. Ani nawet tez niezłego pancerza reaktywnego. Nie mówiąc już o którymś z naszych - ponoć nawet pozytywnie "ostrzelanych" podczas prób poligonowych - systemach "hardkill"! MON bardzo starannie opóźnia (czyt. sabotuje) wzmacnianie naszych zdolności bojowych. Zdumiewające jest, że mając tak rozbuchany budżet wojskowy mamy tak mikronowe czy zakupy stricte nowego sprzętu, czy prace rozwojowe nad nowymi rozwiązaniami techniki wojskowej. Uwierzycie, że mamy budżet wojskowy na poziomie 62% budżetu wojskowego .... Izraela? A chcecie podyskutować nt. różnic wyposażenia?

  1. Trzcinq

   Chłopie ASOP to mus pewny ale to przyszłość a dlaczego? Pieniądze. Bzdurne zakupy w USA robią swoje. Źle wydajemy pieniądze myśląc ze kupujemy sobie tym bezpieczeństwo.

  2. Edda

   Obra to nie pancerz reaktywny nie gadaj glupot.

  3. Insider

   A gdzie on tak napisał? Czytać ze zrozumieniem nie potrafisz to nie komentuj.

 7. czarno to widzę

  Niezłe te niemieckie BWP i solidnie chroniące załogę, ale nie pływają;(

  1. Alaris

   Niezłe mają dane techniczne, ale są niemiłosiernie drogie w utrzymaniu, awaryjne i ciężkie. To nie BWP dla nas.

  2. Jasno to widzę

   Niezłe te koreańskie BWP. Mają wszystko, co potrzebne i pływają.

  3. No i za darmo pewnie

 8. Ubiegam kolegów

  2345 szt dla Polski tych Pum

  1. LMed

   E tam, niemieckie badziewie. Dokupić jeszcze 2000 Cougarów, wtedu nikt nam nie podskoczy.

  2. Ciekawy

   A po co nam one, skoro niebawem będzie własny?

 9. Wojciech

  Wszystkie nasze leopardy, przyszłe abramsy i borsuki oraz rośki powinny mieć trophy jak i systemy soft ,bezpieczeństwo załogi ponad wszystko no i szkoda drogiego sprzętu.

 10. W

  Ciekawe czy powstanie silnie opancerzony niepływających Borsuk?

  1. Gd

   Niestety nie... mimo chęci i możliwości HSW nasz MON nie zgłasza potrzeby ani nie da kasy na prace...

  2. Pytajnik

   Powstaje tylko czy armia zakupi?

 11. Kozik

  Pisałem o Tym dawno temu, że wszystkie nasze czołgi i BWP muszą być wyposażone w takie systemy obrony aktywnej inaczej to ruchome cele i szkoda żołnierzy, ale się smiano i co teraz?Concept PL-01 udupiono, Andersa też udupili, brak wozu rozpoznania jak Feenek, czyli jesteśmy w czarnej dupie

 12. XXL

  Polskie BWP i czołgi nie potrzebują ochrony przeciwko rakietom. Wystarcza gorliwa modlitwa załogi i kropidło Biskupa Polowego.

Reklama