Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Patrioty w Polsce w gotowości

Autor. Bundeswehr

Niemieckie siły zbrojne poinformowały, że zestawy Patriot, rozmieszczone w Polsce osiągnęły pełną gotowość operacyjną.

Reklama

Niemcy rozpoczęli proces rozmieszczenia zestawów Patriot w Polsce w końcu stycznia br. Łącznie zdecydowano się na rozlokowanie trzech baterii. Są one rozmieszczone w rejonie Zamościa. Są uzbrojone w pociski PAC-2 oraz PAC-3.

Reklama

Według strony niemieckiej wstępna gotowość operacyjna została osiągnięta 1 lutego, a pełna – w poniedziałek 20 lutego. Niemieckie zestawy Patriot rozmieszczone są na Lubelszczyźnie i dowodzone z rejonu Zamościa. Są elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO i są dowodzone za pośrednictwem polskiego Dowództwa Komponentu Powietrznego, podlegającego Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Niemcy rozlokowali też swoje baterie Patriot na Słowacji, również w ramach systemu obrony NATO. Jedna z baterii Patriot ma też zostać przekazana Ukrainie, szkolenia już trwają.

Reklama

Z kolei amerykańskie Patrioty, również będące elementem „powietrznej tarczy" NATO, rozlokowane są już od ubiegłego roku w rejonie Rzeszowa. Mają one na wyposażeniu także pociski PAC-3 MSE.

Niemcy mają dwanaście baterii Patriot przeznaczonych do użycia operacyjnego, kolejne dwie mają służyć do szkolenia. Obecnie są one modernizowane do wersji PAC-3+/PDB-8, w ramach której mają zyskać możliwości użycia pocisków PAC-3 MSE. Nie jest wykluczone, że Berlin zdecyduje się na zakup dodatkowych baterii Patriot, by zwiększyć swoje zdolności. W przeszłości Bundeswehra miała ich nawet 36, ale większość przekazano do innych państw (Republice Korei - osiem , Hiszpanii -trzy, Izraelowi -cztery, Jordanii – trzy lub cztery ). Pozostałe w służbie Patrioty były jednak modernizowane do wersji PAC-3 (obecnie do PAC-3+) i dlatego wciąż stanowią duży wkład do obrony powietrznej NATO.

Czytaj też

Obecnie Niemcy odtwarzają swoje zdolności obrony powietrznej, które wcześniej podlegały bardzo głębokim cięciom, zwłaszcza w warstwach krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. W ich ramach obok dodatkowych Patriotów planowany jest też zakup ośmiu zestawów IRIS-T SLM (podobnych do tych, które używane są na Ukrainie), a także systemu obrony bardzo krótkiego zasięgu NNbS oraz izraelskiego systemu Arrow 3, przeznaczonego do przechwytywania cięższych pocisków balistycznych.

Czytaj też

Czytaj też

Berlin jest państwem ramowym europejskiej inicjatywy European Sky Shield, zakładającej wspólne zakupy systemów obrony powietrznej przez członków NATO i państwa współpracujące. Ostatnio dołączyły do niej Dania (musi budować swoją OPL od podstaw) i Szwecja (już dysponująca Patriotami, IRIS-T SLS i własnymi zestawami bardzo krótkiego zasięgu). Jak na razie w ramach European Sky Shield nie podjęto jednak wiążących decyzji

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama