Reklama

Siły zbrojne

Niemcy z obroną przeciwlotniczą sprawdzoną na Ukrainie

Fot. Diehl Defence
Fot. Diehl Defence

Niemcy zamierzają zakupić system przeciwlotniczy IRIS-T SL, który został sprawdzony w warunkach bojowych na Ukrainie. W grę ma wchodzić zakup ośmiu jednostek ogniowych – pisze agencja Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z doniesień Reutersa wynika, że kontrakt na system IRIS-T SL ma zostać przedstawiony Bundestagowi do zatwierdzenia jeszcze w tym roku. Ma on obejmować osiem jednostek ogniowych. W każdej będzie zapewne system dowodzenia, elementy logistyczne, radar wielofunkcyjny kierowania ogniem (może to być obrotowy TRML-4D Hensoldta, ale system też współdziała z innymi stacjami) oraz oczywiście kilka pionowych wyrzutni, na każdej z których będzie osiem rakiet. Producentem systemu jest Diehl Defence.

Rakiety IRIS-T SL są naprowadzane za pomocą głowicy termowizyjnej, takiej samej jak w pocisku powietrze-powietrze IRIS-T, z którego się wywodzą. Podobnie jak te pociski, mają silnik ze sterowanym wektorem ciągu, zapewniający wysoką manewrowość. Z tych elementów wywodzi się ich nazwa (InfraRed Imaging-Seeker - Tail Vector-thrust controlled - ang. termowizyjna głowica naprowadzająca - sterowanie wektorem ciągu).

Reklama

Czytaj też

Dodatkowo w wersji SL są wyposażone w łącze danych, pozwalające na przekazywanie informacji do i z pocisku. Jego wydajność powoduje, że pocisk jest uznawany za zdolny do działania nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. To daje zdolność zwalczania różnego rodzaju celów powietrznych, w tym rakiet manewrujących, samolotów, śmigłowców i bezzałogowców, a także pocisków przeciwradiolokacyjnych i pocisków artylerii rakietowej dużego kalibru na odległościach do ponad 40 km i na pułapie do ponad 20 km.

Dwa zestawy tego typu z czterech zamówionych są z powodzeniem używane bojowo na Ukrainie. Nie pochodzą jednak z wyposażenia Bundeswehry, ale z eksportowego zamówienia, niemal na pewno dla Egiptu. Niemcy po wycofaniu na przełomie XX i XXI wieku zestawów Hawk i Roland nie dysponują obecnie naziemnymi zestawami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu, ta zdolność zostanie przywrócona dopiero z zakupem IRIS-T SL. W perspektywie Niemcy zamierzają też wprowadzić system obrony zdolny do osłony wojsk lądowych LvS NNBs oraz kolejne zestawy Patriot i izraelski system strefowej obrony przeciwrakietowej Arrow. Na dziś wszystkie jednostki naziemnej obrony powietrznej są w Niemczech w siłach powietrznych (Luftwaffe), po tym jak przed ponad dekadą rozwiązano ostatnie jednostki OPL wojsk lądowych (Heer).

Z kolei Diehl Defence oferuje też system pocisków IRIS-T SLS, z lżejszymi rakietami podobnymi do standardowych IRIS-T o zasięgu 12 km (używają go między innymi Szwedzi). Ponadto, rozwijana jest jego odmiana IRIS-T SLX, która ma mieć zasięg zwiększony do 80 km i otrzymać zdolność zwalczania pocisków balistycznych.

Więcej informacji o niemieckiej OPL można znaleźć w tekście:

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Kleofas03

    Podsumowując rakieta Iris t wersja SL to 500$tys sztuka Czyli tańsza od aim120 NASAMS 3 już nią strzelał

  2. szczebelek

    8 jednostek ogniowych to odpowiednik czterech wyrzutni w jednej tak jak wysyłają na Ukrainę czyli w sumie 32 wyrzutnie?

Reklama