Reklama

Siły zbrojne

Niemcy odbierają testowego Boxera z Australii

Testowy Boxer z systemem wieżowym Lance i armatą 30 mm dla niemieckiej armii.
Testowy Boxer z systemem wieżowym Lance i armatą 30 mm dla niemieckiej armii.
Autor. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall poinformował o przekazaniu niemieckiej armii egzemplarza testowego kołowego bojowego wozu rozpoznawczej Boxer w celu poddania go różnego typu próbom oraz badaniom.

W połowie kwietnia informowaliśmy o podpisaniu przez australijską filię koncernu Rheinmetall kontraktu z tamtejszą administracją na produkcję 123 bojowych wozów rozpoznawczych na bazie KTO Boxer. Ponad 100 z nich trafi do Niemiec, gdzie zastąpią lekkie gąsienicowe pojazdy rozpoznawcze Wisel 1. Zgoda na ten zakup została wydana przez komisję budżetową Bundestagu pod koniec marca. Zaledwie trzy tygodnie po podpisaniu tego dokumentu, do przyszłego użytkownika w postaci niemieckich wojsk lądowych trafił egzemplarz testowy. Ma on pozwolić na przeprowadzenie badań, z których wnioski i potencjalne poprawki zostaną wdrożone w konfiguracji docelowej pojazdu. W jego odbiorze uczestniczyła m.in. sekretarz stanu w ministerstwie obrony Siemtje Möller oraz generał dywizji Christian Freuding.

Zamówiony dla niemieckiej armii Boxer będzie wzorowanym na tym, jaki zamówiła Australia, więc otrzyma inne uzbrojenie, względem tych dotychczas posiadanych przez Bundeswehrę, w postaci armaty automatycznej Mk30-2 kal. 30 mm (a nie kal. 35 mm). Oprócz tego wieża będzie wyposażona w zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2 (MELLS). Realizacja kontraktu zaplanowana jest na lata 2025-2030, a pierwsza dostawa do Niemiec australijskiej produkcji Boxera ma mieć miejsce w 2026 roku. Będzie on zastępował gąsienicowe pojazdy Wisel 1 jako pojazd przeznaczony dla tzw. „średnich jednostek”, które z definicji mają poruszać się na różnego typu kołowych transporterach opancerzonych oraz ich wariantach specjalistycznych.

Czytaj też

Produkcja pojazdów będzie odbywać się w tym samym zakładzie, gdzie obecnie tworzone są rozpoznawcze warianty Boxera dla australijskiej armii, zapewniając zatrudnienie dla setek wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to zacieśnienie relacji przemysłowych pomiędzy oddziałami firmy oraz budowanie wydajniejszych łańcuchów dostaw. Ma to także znacznie dla relacji niemiecko-australijskich.

Autor. Rheinmetall

Boxer to niemiecko-holenderski kołowy transporter opancerzony 8x8 opracowany i produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą koncerny KMW i Rheinmetall. Uzbrojenie główne w wariancie KTO stanowi granatnik automatyczny GMG kal. 40 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm umieszczony w zdalnie sterowanym module uzbrojenia lub na obrotnicy. W przypadku wariantu bojowego wozu piechoty lub bojowego wozu rozpoznawczego/kawalerii uzbrojenie główne umieszczone jest w systemie wieżowym Lance. Może je stanowić armata automatyczna 30 lub 35 mm.

Reklama

Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM w zależności od wersji. Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km. Z racji na swoją modułową budowę Boxer może zostać przystosowany do wariantu wozu dowodzenia, pojazdu ewakuacji medycznej czy bojowego wozu piechoty. Boxery aktualnie (w różnych odmianach) znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Holandia, Litwa i Australia, zaś w przyszłości do ich grona dołączy m.in. Algieria czy Wielka Brytania.

Czytaj też

Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas.
Litewski kołowy bojowy wóz piechoty Vilkas.
Autor. Lithuanian MOD/X

Lance to niemiecki bezzałogowy system wieżowy wyposażony w armatę automatyczną Mk30-2 kal. 30 mm, ale istnieje także możliwość jej wymiany na inne rozwiązania kalibru 30/35 mm mogące strzelać amunicją programowalną. Armata może poruszać się w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Z armatą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy Rheinmetall RMG 7.62 (bazujący na MG3) kal. 7,62 mm. Wieża może zostać zintegrowana ze zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2 (MELLS). Oprócz tego wieża może zostać wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wyposażony w uniwersalny lub wielkokalibrowy karabin maszynowy. Dotychczas została ona posadowiona na gąsienicowym bojowym wozie piechoty KF41 Lynx oraz kołowym transporterze opancerzonym Boxer.

Czytaj też

System wieżowy Lance 2.0 zamontowany na bojowym wozie piechoty KF41 Lynx przeznaczonym dla węgierskiej armii.
System wieżowy Lance 2.0 zamontowany na bojowym wozie piechoty KF41 Lynx przeznaczonym dla węgierskiej armii.
Autor. Rheinmetall
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. LMed

    No cóż, wystarczy sobie spróbować wyobrażić, że HSW uruchamia produkcję np. Borsuka gdziekolwiek za granicą, żeby natychmiast zrozumieć, ile jeszcze nam brakuje.

  2. Prezes Polski

    Widziałem go na żywo. Piękna i potężna bestia.

  3. DDR

    Najlepszy przykląd tej niezależnej od USA europejskiej strategii obronnej Niemieckie firmy muszą produkować własną broń w krajach trzecich bo w dekarbonizująvych się Niemczech jest trzy razy drożej budowa trwa trzy razy dłużej a komponenty muszą sprowadzać z Chin:))

    1. user_1055444

      Chodzi Ci raczej o niezależnej od USA australijskiej strategii obronnej.

    2. Zygazyg

      Dochody w Australii są 25% wyższe niż w Niemczech, Australia podpisała dokładnie takie same konwencje o dekarbonizacji co EU twoja teoria upadła na starcie.

    3. PawelOz

      @user_1055444 Niezalezna od USA australijska strategia obronna? Kiedy? Gdzie? Jaka bajka?

Reklama