Reklama

Wiadomości

Australia: Problemy transporterów Boxer?

Autor. Australi Department of Defence

W ramach programu Land 400 Phase 2 wojska lądowe Australii mają pozyskać 211 kołowych transporterów opancerzonych Boxer w wariancie wozu rozpoznawczego CRV (Combat Reconnaissance Vehicle). Jak się jednak okazuje, pomimo wdrożenia wozów pierwszej wersji do produkcji i służby to nie koniec problemów z tą konstrukcją.

Obecnie wojska lądowe Australii wdrożyć miały około 25 wozów Boxer CRV w wariancie Block I. Pojazdy te, wyprodukowane w Niemczech, można uznać za partię wdrożeniową i nie posiadają one pełnego wyposażenia jakiego wymagają wojska lądowe Australii.

W Australii pojawiają się jednak nieoficjalne jeszcze doniesienia, jakoby z Boxerami CRV w docelowym wariancie Block II były problemy. Wozy tej wersji miały otrzymać aktywny system obrony Iron Fist zaprojektowany i produkowany przez izraelską firmę Elbit.

Czytaj też

Jak możemy się dowiedzieć z oficjalnych informacji, australijscy żołnierze brali udział w spotkaniu w ramach grupy roboczej z pracownikami koncernu Rheinmetall, w celu przeanalizowania możliwych opcji dotyczących aktywnego systemu obrony dla pojazdów Boxer CRV.

Reklama

Może to oznaczać kilka rzeczy, po pierwsze, że kontynuowane są prace nad integracją systemu Iron Fist, natomiast pojawiają się również niepotwierdzone informacje ze strony australijskiej, że być może wynikły problemy z integracją. W tej chwili pojazdy nie będą wyposażone w aktywny system obrony i poszukiwana jest alternatywa.

Czytaj też

może nią być zaprojektowany przez Rheinmetall system StrikeShield, którego jedynym nabywcą do tej pory są Węgry, które zakupiły wyposażone w ten system aktywnej obrony bojowe wozy piechoty KF41 Lynx.

Reklama

Aktualnie powyższe informacje dotyczące problemów z aktywnym systemem obrony, bazują głównie na niepotwierdzonych informacjach z australijskiej infosfery. Warto jednak przyglądać się działaniom Australijczyków i procesowi dalszego wdrażania pojazdów rozpoznawczych Boxer CRV.

Czytaj też

Tym bardziej, że pojawiły się również niepotwierdzone informacje, jakoby rząd Australii rozważał nawet rezygnację z dalszych zakupów tych pojazdów w wariancie Block II. Nie byłby to pierwszy przypadek rezygnacji Australii ze sprzętu wojskowego pochodzącego z Europy.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. de Paye

    Kolejny niemiecki mit upada .

Reklama